TÜRKİYE’DE 2018 YILI İLK 10 AYINDA 363 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

İsmail ERAVCI 25 Kasım Kadına Yönelik şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Söke’de Kadın Sığınma Evi

İsmail ERAVCI

25 Kasım Kadına Yönelik şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Söke’de Kadın Sığınma Evi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, kadınların hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda eşit bir biçimde yer alamamakta olduğunu belirterek, yaşam hakları ihlal edilmekte, geliri eşit paylaşamamakta, savaş ve yoksulluktan en fazla etkilenen kesim olduğu belirtildi.

Söke’deki kadınlar Pazar günü saat 11.30’da Söke Cumhuriyet Meydanında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü nedeniyle basın açıklaması yaptılar. Söke Kadın Sığınma Evi öncülüğünde yapılan kitlesel basın açıklamasına AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, Söke Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Serbil Gül Bakır, AK Parti Söke Belediye Başkan aday adayı Mine Aşçı, CHP Söke Belediye Başkan aday adayları Levent Tuncel, Erkan Polat’ın yanı sıra kadınlar katıldılar.

Basın açıklamasını okuyan Av. Filiz Ceylan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı mücadele ve dayanışma gününün tarihçesini anlatarak “Her 25 Kasım’da dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve kız çocuklarının giderek artan ve çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddete odaklanılmakta, tüm ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 25 kasım günü, kadına yönelik şiddet olgusunun, hem kadını hem de tüm toplumu saran sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmesi gerekliliğini dünyanın gündemine taşımak gibi bir işlev yüklenmektedir.  Şiddet; kişinin, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, toplumsal, kurumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya her türlü tutum ve davranıştır.

Kadınlar, hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda eşit bir biçimde yer alamamakta, yaşam hakları ihlal edilmekte, geliri eşit paylaşamamakta, savaş ve yoksulluktan en fazla etkilenen kesim olmaktadır.  Günümüzde yalnızca kadın olmaları nedeniyle cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğrayan, şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek arttığını görmekteyiz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği verilerine göre 2018 yılı kasım ayına kadar 363 kadın, erkekler tarafından öldürülmüştür.

Türkiye’de yaşayan her üç kadından birinin, fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kaldığı araştırma sonuçları ile sabittir. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 yılı Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre ülkemiz cinsiyet eşitliği sıralamasında 144 ülke arasında 130’uncu sırada yer almaktadır. Uluslararası hukuka göre devletler, kadınların eşitlik, yaşam, özgürlük ve güvenlik haklarını, ayrımcılık, işkence, zalimane ve insanlık dışı yada onur kırıcı muameleye maruz kalmama hakkını güvence altına almak için gereken önlemleri almak zorundadır. Kadınlara şiddet uygulanması bir insan hakkı ihlalidir. Devletin tüm kurumlarıyla sorunu çözme görevi vardır. Kadına yönelik ayrımcılığa son vermek üzere, bütün alanlarda verilen, cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması mücadelesi, aynı zamanda dünyayı şiddetten arındırma mücadelesidir” dedi.

27 Kasım 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.