SÖKE’DEKİ STK LAR DA DEVREYE SOKULDU

Son günlerde artan telefonla dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek isteyen Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü, Söke’deki meslek odala

Son günlerde artan telefonla dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek isteyen Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü, Söke’deki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarına mesaj çekerek, telefonda kendilerine polis, savcı, hakim olarak tanıtarak para isteyen kişilere itibar edilmemesi uyarısında  bulundular. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü sivil toplum kuruluşlarından üyelerini uyarmalarını istediler.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ilgililerinden alınan bilgiye göre son 15 gün içinde Söke’de çok sayıda vatandaşın bu tür dolandırıcılık olayı nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, Söke Atatürk Mahallesinde bir vatandaşın telefondaki dolandırıcılara kanarak 26 bin TL. parayı evinin balkonundan attığını ve parayı alanların ortadan yok olduğunu söylediler. Bunun yanında yine eşi Kıbrıs’ta çalışan bir bayanın Söke’deki evini satarak dolandırıcılara verdiğini belirterek, bugün değeri 180 bin TL. olan evini 90 bin TL’ye satarak bu paranın 45 bin TL.sini ATM’den dolandırıcıların hesabına yatırdığını, geriye kalan 45 bin TL.’yi de İzmir’e giderek elden teslim ettiği bilgisini verdiler. Son olarak da Söke’de emekli bir öğretmeni bu yolla tuzağa düşürerek, dolandırıldığı bilgisini verdiler. Telefonla yapılan dolandırıcılık olaylarının son günlerde iyice arttığını ve mağdur vatandaş sayısının iyice arttığını söylediler.

Telefonla dolandırıcılık olaylarının önüne çekmek için sivil toplum kuruluşlarından destek istediklerini söyleyen ilgililer, bu kapsamda başta Söke Ziraat Odası olmak üzere Söke Ticaret Odası, Söke Ticaret Borsası, SÖGİAD, Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi, Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarları Odası, Şoförler Odası gibi sivil toplum kuruluşlarına mesaj çekerek kendilerini telefonda savcı, hakim, polis olarak tanıtarak değişik bahanelerle para isteyen kişilere itibar etmemelerini istediler. Mesajın odalar tarafından üyelerine duyurulması istendi. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü bununla da yetinmedi ve Çarşamba günü yarım saat ara ile Söke Çarşamba pazaryerinde anons yaptırdı.

Günde ortalama 20 kişinin telefonla arandığı şeklinde kendilerine şikayette bulunduğunu söyleyen ilgililer “Karşı taraftakiler o kadar inandırıcı oluyorlar ki vatandaş ne kadar parası varsa veriyor. Parası yoksa evini satıyor, kredi çekiyor ve bu dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Son olarak Söke’deki odalara mesaj çekerek üyelerini bu konuda uyarmalarını istedik. Böylece daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçladık. Odalardan bizim çektiğimiz mesajı üyelerine ulaştırmalarını istedik. Şunun bilinmesi gerekiyor. Telefonla arayıp para isteyen kişinin yapacağı işlem yasa dışı bir işlemdir. Hiçbir kamu görevlisi de yasa dışı bir sorunu halletmek için para istemez. Bunun yanında normal bir sorun içinde para istemez. Bu konuda vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Bu tür telefonlara itibar etmesinler. Teknolojiyi kullanarak baba ile oğlu veya eşleri birbirleri ile konuşturabiliyorlar. Kişinin özel bilgilerini elde edip bu bilgileri kullanabiliyorlar. Unutulmasın ki hiçbir savcı, polis veya hakim para istemez.”dediler

17 Nisan 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?