AVŞAR’DA 800 DÖNÜM ARAZİDE SULAR HALA ÇEKİLMEDİ

Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan, Avşar’da köyün alt kısmında bulunan 800 dekar arazinin hala su altında olduğunu belirterek,

Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan, Avşar’da köyün alt kısmında bulunan 800 dekar arazinin hala su altında olduğunu belirterek, suyun boşalması için Söke Ovası Sulama Birliği ve DSİ’ye yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını söyledi.

Haziran ayının ilk haftasını geride bırakmaya hazırlandıkları şu günlerde Avşar altındaki 800 dönüm arazinin hala su altında olduğunu söyleyen Erdoğan Bakan “DSİ Menderes Nehri yatak temizliğini Avşar altında bıraktı. Suyun boşalması için bir yarıntı vardı. Bu yarıntı ve Menderes Nehri yatagında su akışını yavaşlatan tahta, odun çalılar var. Bunların temizlenmesi için başta DSİ’ye olmak üzere Söke Ovası Sulama Birliğine bildirdik. Ancak hiçbir sonuç alamadık. 800 dekar arazideki sular ancak Ağustas ayında çekilir. Yani 800 dönüm alan üretim dışı kalacak. Buradan ortalama 400 bin kg. pamuk üretiyorduk. Bu pamuğu 1,5 TL. den sattığımızı düşündüğümüzde yıllık kaybımız 600 bin tl. yi geçer. Avşar gibi yerler için bu para önemli. Araziye ekim yapamadığımız için ne yazık ki bu para mahalleye girmeyecek.

Avşar’da üretici olmak diğer mahallelere göre daha zor. Çünkü devletin tarıma verdiği desteklerden yararlanamıyoruz. Birde arazilerimiz üretim dışı kaldığında durumumuz daha da zorlaşıyor. 800 dekar arazi Avşarın ekilebilir arazilerinin neredeyse 3 te 1’i. Bizim için önemli. Bu güne kadar ne Söke Ovası Sulama Birliği ne de DSİ sorunu çözmedi. Sorun aslında yıllardır devam ediyor. Bu sene Menderes Nehri yatak temizliğinin Avşar altında bırakılması nedeniyle biraz daha büyüdü.”dedi.

04 Haziran 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?