SÖKELİ AİLE HEKİMİ VE HEMŞİRE İL 3. OLDU

YENİSÖKE – İsmail ERAVCI 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında Aydın ilinde kanser çalışmaları değerlendirilmesi son

YENİSÖKE – İsmail ERAVCI

4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında Aydın ilinde kanser çalışmaları değerlendirilmesi sonucu Söke 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Serap Demirel ve Aile Sağlığı Elemanı Hemşire Gülşah Kozacı’nın kendilerine kayıtlı kişiler arasından yapılan HPV kanser taramaları çalışmalarında il 3. sü olduğu bilgisi verilirken, önceki gün Aydın’da düzenlenen törenle kendilerine teşekkür belgelerinin verildiği belirtildi.  

Konuyla ilgili bilgi veren Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy “Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat günü’, kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Günümüzde kanserin %30-50’si önlenebilir. Bu, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerini uygulama yoluyla başarılabilir. Birçok kanserin iyileşme olasılığı erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir” dedi.

Toplum tabanlı kanser taramalarının, başta Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, İlçe Entegre Devlet Hastaneleri ile Aile Hekimliği bilimlerinde olmak üzere tüm birinci basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında yürütülmekte olduğunu söyleyen Dr. Esma Gürsoy “Meme, Serviks ve Kolorektal Ulusal Kanser Tarama Standartı yayınlanmış olup bu üç kanserde taramalar sürdürülmektedir. KETEM, TSM ya da Aile Hekimi’ne başvuran veya Mobil KETEM aracından hizmet alan vatandaşlara kanser konusunda eğitim verildikten sonra taramalar yapılmakta olup tarama sonuçları pozitif veya şüpheli çıkan kişiler ileri tetkik ve tedavi amaçlı 2 ve 3 Basamak Sağlık Kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

Bu kapsamda 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle ilimizde kanser çalışmaları değerlendirilmesi sonucu ilçemizde 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Serap Demirel ve Aile Sağlığı Elemanı Hemşire Gülşah Kozacı kendilerine kayıtlı kişiler arasından yapılan HPV kanser taramaları çalışmalarında il 3. sü olmuştur. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Dr. Aslı Candal teşekkür belgelerini verdi. Söke’nin de bu konuda ne kadar titiz çalıştığının göstergesidir. Ben doktorumuza ve hemşiremize teşekkür ediyorum” dedi.

08 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.