PAMUK TOPLAMA FİYATLARI BELLİ OLDU

İsmail ERAVCI Yaklaşan Pamuk hasadı öncesinde Söke Ziraat Odası tarafından 2017 pamuk hasat ücreti belirlendi. Geçtiğimiz Çarşa

İsmail ERAVCI

Yaklaşan Pamuk hasadı öncesinde Söke Ziraat Odası tarafından 2017 pamuk hasat ücreti belirlendi. Geçtiğimiz Çarşamba günü toplanan Söke Ziraat Odası Meclisi makineli pamuk hasadında dekar başına pamuk toplama ücretini 105 TL. olarak belirlendiği bilgisi verildi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili muhabirimize verdiği bilgide “Söke Ziraat Odası meclisimiz Çarşamba günü toplanarak 2017 hasat sezonu pamuk toplama ücretlerini belirledi. Bilindiği gibi Söke Ovasında pamuk hasadının yüzde 98’lik bölümü makine ile yapılıyor. Artık elle hasat yüzde 2’lere kadar düştü. Bu kapsamda makine ile pamuk toplama ücreti dekar başına 105 TL. olarak belirlendi. Bu 105 TL. fiyatın içinde taşıma ücreti yok. Bunun yanında Söke elle pamuk toplama ücretini de belirledik. Elle pamuk toplama ücreti kg. başına 60 kuruş olarak belirlendi. Bu rakama dayıbaşının alacağı ücret dahil değil. Bu fiyatları açıklarken hem mal sahibine hem de toplayıcılara düşündük.”dedi.

Şu anda Söke Ziraat Odası’nda büyük bir yoğunluk yaşandığını belirterek “Bu yoğunluğun nedeni pamuk toplama makinalarına araç takip cihazı takılmasıyla ilgili çalışmadan kaynaklanıyor. Sözleşmeler yapılıyor. Şu anda Söke’deki 220 dolayındaki pamuk hasat makinesinden 160 tanesine GPS takıldı. GPS takılma çalışması büyük bir hızla devam ediyor. Bu sene GPS taktırmayan hiçbir makine pamuk hasadı yapamayacak.”dedi.

16 Eylül 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?