AYDIN ZİRAAT ODALARI BUGÜN ÇERÇİOĞLU’NU ZİYARET EDECEK

Kocabaş: Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çözebileceği Söke’nin tarımsal korunları ile ilgili bir raporu Başkan Özlem Çerçioğlu’

Kocabaş: Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çözebileceği Söke’nin tarımsal korunları ile ilgili bir raporu Başkan

Özlem Çerçioğlu’nu sunacağız. Acil olarak çözülmesi

gereken 6 maddelik bir rapor hazırladık.

Aydın genelindeki Ziraat Odası Başkanları bugün saat 12.30’da Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret edecekleri belirtildi. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, bugün Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yapacakları toplantıda Büyükşehir Belediyesinin yapabileceğini düşündükleri Söke’nin tarımsal sorunları ile ilgili bir rapor sunacaklarını söyledi.

Özlem Çerçioğlu’na sunacakları rapor ile ilgili bilgi veren Kocabaş “Daha önce Aydın ili özel idaresi tarafından planlanan, ancak yapılmayan, Aydın ili detaylı toprak etüdü haritalandırma çalışmasının Aydın Büyük Şehir belediyemiz tarafından yapılması, yalnız Söke çiftçimizin değil tüm Aydın çiftçimizin yararına olacaktır. Bu projenin bir an önce başlatılması öncelikli talebimizdir.

Söke ovasında hayvancılık büyük gelişme göstermekte. Hayvancılık işletmesi içinde elektrik ihtiyacı vardır. Daha önce özel idarenin yaptığı elektrifikasyon çalışması yarım kalmıştı.

Aydın Büyük Şehir Belediyemizden, Söke ovamızda yarım kalan elektrifikasyon çalışmasının tamamlanmasını beklemekteyiz.

Söke ovamızda DSİ, sulama kanalları yanında tarlalara ulaşım yolları yapmıştır. Çiftçilerimiz bu yolları halen kullanıyor.  Ancak, bu yollar resmiyette gösterilmediğinden, hayvancılık işletmesi kurmak isteyen üreticilerimize işletme ruhsatı verilmemektedir. Bu sorunun Büyük şehir belediyemizle, DSİ arasında yapılacak görüşmelerle çözülebileceğine inanıyoruz.

Söke ilçemizi çevreleyen dağlarda maden şirketleri faaliyet göstermektedir. Şirketler taşımada ağır tonajlı kamyonlar kullanması nedeniyle mahalle yolları bozuluyor.  Bu yolların Büyükşehir belediyemiz tarafından sürekli bakımının yapılmasını bekliyoruz.

Söke ilçemiz giderek büyüyen bir çevre sorunuyla karşı karşıyadır. Maden şirketlerinin üretim artıklarını çaylara bırakması( Kisir çayı) mutlaka önlenmesi gereken bir sorundur. Diğer bir çevre sorunumuz da kullanıldıktan sonra atılan boş zirai ilaç kaplarıyla ilgilidir. Söke Ziraat Odası olarak çevreciler ve Söke Sulama Birliği ile birlikte yaptığımız çalışmalarda zehir saçan zirai ilaç kaplarının B. Menderes nehrine ve rastgele atılmasını önleyici çalışmalar yaptık. Ancak çalışmalarımız yeterli olmadı. Bu durum çözümlenmesi gereken önemli bir sorun olarak gündemimizde beklemektedir. Aydın Büyük Şehir Belediyemizden bu soruna, kalıcı ve kesin çözümler üretecek projeler yapmasını bekliyoruz.

Söke sivil toplum örgütleri olarak Söke ovamızda, mal ve can güvenliğini sağlamak için kamera sistemi kurma çalışmalarının bir kısmını yaptık. Kamera sistemlerinin tüm ovayı kapsayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Bu da bizim gücümüzü aşmaktadır. Bu konunun Aydın Büyük Şehir Belediyemiz tarafından çözümlenmesini beklemekteyiz.”dedi

SÖKE’YE TARIM MESLEK LİSESİ YENİDEN AÇILSIN

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş tarımda ara elaman sıkıntısı çektiklerini Söke’ye Tarım Meslek Lisesi açılmasını istedi. Kocabaş yaptığı açıklamada “Türkiye sanayi alanında ciddi yatırımların bulunduğu bir ülke olmakla birlikte, Tarım ülkesi olma özelliğini de korumaktadır.Tarım Meslek Liseleri(Ziraat Okulları) önceleri Tarım Bakanlığına bağlı olarak eğitim veriyordu.2006 yılında çıkarılan 5450 sayılı  kanunla Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı.Bilinçli Tarım bilinçli hayvancılık için kesinlikle eğitimli insana ihtiyaç var.Eğitimi yalnız Üniversitelere yüklemenin doğru bir yaklaşım olmadığını hatırlatıyorum. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde herkes üniversite mezunu olmaya çalışmaz. Fransa, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde tarım sektöründeki ara eleman ihtiyacı Tarım Meslek Liseleri, Meslek Yüksek Okulu dediğimiz 2 yıllık okullardan karşılanır. Bugün ülkemizde binlerce Ziraat mühendisi var. Ancak Tarımda ara eleman sağlayan Tarım Meslek Liselerinin sayısı gittikçe azalıyor. Mevcut Tarım Meslek Liselerinde Tarım ve gıda teknolojileri Hayvan Sağlığı ve laboratuar hizmetlerinden mezun olanlar Tarım sektörünün ara eleman ihtiyacını karşılamaktan uzaktadır. Yeni meslek liseleri açmak artık bir ihtiyaç haline geldi. Geçmişte Söke Ziraat Meslek Lisesi böyle bir ihtiyacı kısmen de olsa karşılıyordu. Söke Ziraat meslek lisesi 2007 yılında kapatılması ve tüm meslek liselerinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlanması yanlış bir karardı. Bu yanlış karardan dönülerek Tarım Meslek Liselerinin yeniden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlanmasını, geçmişte büyük faydalar sağlayan Söke Ziraat Okulunun yeniden açılmasını istiyoruz” dedi.

27 Ocak 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.