ZİRAAT ODASI ÖNCE MİLLETVEKİLİ İLE SONRA ÇIRÇIR FABRİKALARI SAHİPLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

İsmail ERAVCIGeçtiğimiz Cuma günü Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tahkim Komisyonu 16 Ekim 2019 tarih ve 2019/3 no.lu kararı i

İsmail ERAVCI
Geçtiğimiz Cuma günü Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tahkim Komisyonu 16 Ekim 2019 tarih ve 2019/3 no.lu kararı ile Söke’deki 5 çırçır işletmesine ait kesilen faturaların fark ödemesinden yararlanamayacağı şeklindeki tebliğ nedeniyle dün Söke Ziraat Odası’nda iki farklı toplantı yapıldı. Toplantının ilkinde AK Parti MKYK Üyesi Aydın Milletvekili Metin Yavuz konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, ikinci toplantıda bu sefer kestikleri faturalarda priminden yararlanayacak olan fabrika sahipleri ile toplantı yapıldı.
Söke Ziraat Odası’ndaki toplantının aynı anda yapılmaması kafaları karıştırırken önce Milletvekili Metin Yavuz açıklamalarda bulundu. Metin Yavuz Ziraat Odasını terk ettikten sonra ise çırçır işletmelerinin sahipleri açıklamalarda bulundu.
Bilindiği gibi Söke İlçe Tarım Orman Müdürü Zeki Berhuni imzasıyla Söke Ziraat Odası’na gönderilen yazıda “Aydın Tarım ve Oman Müdürlüğü’nün 17. 10. 2019 Tarih ve E.3177832 sayılı yazısı ile 2018 yılında yapılacak desteklemeye ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 27/03/2018 tarih ve 30373 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğin 22. Maddesi 1. bendinde; Pamuk sezonu içerisinde faaliyetini sürdürerek desteklemeye konu kütlü pamuğu işleyecek olan çırçır, prese fabrika işletmecisi olmayan tüccarlara satış yapanlar ile yılı içerisinde üretilen ve sertifikalandırılan tohumları kullanmayan pamuk çiftçileri fark ödemesi desteklerinden yararlanamazlar, denilmektedir. Bu kapsamda mahkeme karan ile gayri sıhhi çalışma izinleri iptal edilen ve yazı ekinde gönderilen Tahkim Komisyonu Kararı içeriğinde isimleri belirtilen çırçır işletmelerinin kestikleri müstahsil makbuzları ile desteklemeye başvuran üreticiler, fark ödemesi desteğinden faydalanamayacaklardır ifadesi yer almaktadır.
Konunun pamuk üreticilerine ve üyelerinize duyurulması hususunda gereği bilgilerinize sunulmuştur.
Şu an bize Tebliğ edilen ve paylaşmak zorunda olduğumuz üzücü bir karara göre 16/10/2019 tarih ve 2019/3 sayılı İl tahkim komisyon kararında Söke İlçemizde faaliyet gösteren 5 fabrikaya (BATI MENDERES Pamuk Çırçır Tar. Hay. San. Tic. A. Ş., KERİM ÖZYILDIZ Tar. Gıda İnş. Pet. Sn. Tic. Ltd. Şti., HAKAN ÖZBAŞLI Çırçır., GÜZLER Tarım Ürünleri Değ. San. Tic., YALNIZLAR Tarım Ürünleri Çırçır Hay. San. Tic. Ltd. Şti.) ait kesilen faturalar fark ödemesi desteğinden faydalanamayacaktır” denilmişti.
Alınan karar Söke’de şok etkisi yaratmıştı. Dün bu konuda Söke Ziraat Odasında iki ayrı toplantı yapıldı. Birinci toplantıda AK Parti Aydın Milletvekili, MKYK üyesi Metin Yavuz kararın, 5 fabrikaya 4 Ocak 2019 tarihinde bildirildiğini belirterek “Bu fabrikalara 3 aylık bir süre verildi. 4 Nisan tarihinde bu süre sona ermişti. Fabrikaların haberi vardı. Burada üreticinin mağdur olmaması için bu 5 fabrikanın 18 Ekim tarihine kadar kestikleri müstahsil faturalarından üreticiler yararlanacak. 18 Ekimden sonraki faturalardan ise yararlanamayacak., Üreticinin mağdur olmasını istemiyoruz”dedi. Metin Yavuz’un basın toplantısı yaklaşık bir saat sürdü.
Metin Yavuz’dan sonra bu defa kestikleri faturalar prim kapsamı dışında tutulacak olan çırçır fabrika sahipleri açıklamada bulundular. Çırçır fabrikaları adına sözcülüğü Hakan Özbaşlı yaptı. Yaptıkları işin kanuna uygun olduğunu belirten Özbaşlı “Bizim bunlardan haberimiz vardı. Biz yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurduk. Mahkeme sonucu gelmediği için Ağustos ayında Tarım Orman İl Müdürlüğü’ne bir yazı yazdık ve durumumuzu sorduk. Biz onlara Ağustos ayında başvurduk, onlar bize Ekim ayının 16’sında cevap verdi. Şu anda hasat bitiyor. Bize fabrikalarınızı kapattık diyemiyorlar. Aldığınız pamuklara destekleme vermeyiz diyorlar. Bu karar hukuksuz”dedi.

Öte yandan bu 5 çırçır fabrikasının bu sezon aldığı toplam pamuğun 15 bin tonunun üzerinde olduğu belirtildi.

22 Eki 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.