LATMOS’UN DOĞAYLA BARIŞIK YAŞAYAN BİR ÇINARINI KAYBETTİ

İsmail ERAVCI Kisir Köyü sınırları içinde bulunan ve Beşparmak Dağları’nın yüksek yaylalarından gelen yörüklerin kurduğu Osmank

İsmail ERAVCI

Kisir Köyü sınırları içinde bulunan ve Beşparmak Dağları’nın yüksek yaylalarından gelen yörüklerin kurduğu Osmankuyusu mezrasında doğayla barışık yaşayan Latmos’un yaşlı çınarlarından biri olan 93 yaşındaki Ali Yordan vefat etti.

Kisir Mahallesi’nin en yaşlı ikinci kişisi olan Ali Yordan önceki gün vefat ederken, aynı gün öğle namazına müteakip  Kisir Camiinde kılınan cenaze namazından sonra Kisir mahallesinde toprağa verildi.

EKODOSD başkanı Bahattin Sürücü doğa ile barışık bir yaşlı çınarı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek “93 yaşındaki Ali Yordan amcamız Latmos’un sesi olan doğa severlerden biriydi. CNN TÜRK televizyonunda katıldığı bir proğramda’Bizim yörükler Beşparmaklarda çalılık yeri, kalpak kayaları sever. Çünkü hayvanlar bunların altında durup, barınır. Eskiden etrafta bu naylonlar yoktu, nerden icat oldu, hertaraf battı çıktı naylonlarla. Kullanmasını bilmiyorlar, sağa sola atıyorlar. Ben kesinlikle çöp attırmam, temizlik imanın yarısıdır, insanın içinde olmalıdır’ diyerek, çevreye bakışını ifade etmişti.

Geçmiş yıllarda hayvancılıktan sonra başladığı zeytin işçiliğinden, Latmos’un kadınlarının ayaklarıyla ezerek çıkardığı “Ayakyağı”nı, develerle Söke pazarına taşıyıp nasıl sattığını, ne zorluklar çektiğini günümüzde bu işçilikten kalan taşlara bakarak anlatmıştı. Güven İSLAMOĞLU, CNNTürk Televizyonu Yeşil Doğa da “Doğayla Barışık Yaşayan İnsanlar” programında Osmankuyusu’nu, Ali YORDAN ve eşini konu etmişti.

Kisir Mahalle Muhtarı Baki Suna yaptığı açıklamada “Zeytinin önemli ürün olması nedeniyle, Kisir Köyü’nün ileri gelenleri 1962 yılında Tarım Kredi Kooperatifi kurmaya karar vermişler. Kooperatifin kurulması için 31 kişinin imzası gerekir. 30 kişiye imzalatırlar, ancak diğerleri imzaya cesaret edemez. O sırada Kisir Köyü’nden Osmankuyusu’na eşekle giden Ali YORDAN’ı çevirirler. Önce kabul etmez, o dönemde kooperatifçilik farklı anlaşılmaktadır. Sonra imzayı basar ve Ali YORDAN sayesinde Kisir Tarım Kredi Kooperatifi kurulur.”dedi.

Ali Yordan’ın kaldığı Osmankuyusu Mahallesinde doğal ortamın bozulmasına izin vermediğini söyleyen Baki Suna, Osmankuyusu’nun tarihçesi ile ilgili bilgi vererek “Yerleşimi kuranlardan Hacıkaramollaların bekar olan kardeşi Osman ölünce, ölen kişinin arkasından yapılan geleneklere göre bir kuyu açılmasına karar verilmiş. Yerleşimin tek suyunun çıktığı yer olan kuyunun kimin için kazıldığını soranlara “Osman’ın Kuyusu” denmiş. Bu gel zaman git zaman Osmankuyusu adını alınca, yerleşimin adı da Osmankuyusu kalmış. Günümüzde kuyunun üzeri kapatılarak tulumbaya çevrildi.Ali Yordan mahallenin en yaşlı ikincisi kişisiydi ve 8 çocuk sahibiydi.”dedi.

21 Nisan 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?