ATATÜRK SÖKE’YE HANGİ TARİH’TE GELDİ

İsmail ERAVCI Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 94’üncü yıldönümü hangi tarihte geldiği konusundaki tartışmaların gölgesinde kutlana

İsmail ERAVCI

Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 94’üncü yıldönümü hangi tarihte geldiği konusundaki tartışmaların gölgesinde kutlanacak

Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 94’üncü Yıldönümü bugün Söke’de düzenlenecek çeşitli törenlerle kutlanacak. Kutlamalara damga vuracak etkinliklerden biri bugün saat 11.00’de Söke Anadolu Lisesi toplantı Salonunda yapılacak. Atatürk’ün Söke’ye 4 Şubat tarihinde gelmediğini delilleri ile ispatlayan Yaşar Çağbayır ile bu araştırmayı sahiplenmeye çalışan Abdülkadir Güler’in katılacağı söyleyişinin gündeme damga vurması bekleniyor.

Atatürk’ün Söke’ye gelişi ile ilgili kutlamalar bugün sabahtan itibaren resmi ve özel kurumlar, cadde, sokak ve meydanlar  bayraklarla süslenmesiyle başlayacak. Bu arada okullar kendi bünyelerinde kutlama programları hazırlayacaklar, Atatürk köşeleri ışıklandırılacak, panolar Atatürk’ün Söke’ye gelişi ile ilgili yazı, şiir, fotoğraf ve resimlerle donatılacak. Atatürk ile ilgili sergiler açılacak. Okullarda hafta boyunca satranç, Bocce ve dart yarışmaları düzenlenecek.

Atatürk’ün Söke’ye gelişi nedeniyle bugün saat 10.00’da Konak Mahallesi Serdar Şenoğlu sokakta Behiye Hanım Ortaokulu öğrencileri tarafından resim öğretmenleri Ayla Dursun sorumluluğunda duvar boyama etkinliği yapılacak. Ayrıca açık hava fotoğraf sergisi düzenlenecek.

Bugün saat 11.00’de Söke Anadolu Lisesi toplantı Salonu’nda Atatürk’ün Söke’ye 4 Şubat tarihinde gelmediğini yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkaran Türk Tarihinin en büyük Türkçe Sözlüğü’nün yazarı Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır ve Abdülkadir Güler tarafından söyleyişi yapılacak. Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi konusunda geçtiğimiz günlerde Gazeteniz Yeni Söke’de yayınlanan röportajında tarihin kesinleşmemesinden duyduğu rahatsızlığı gündeme getiren Yaşar Çağbayır’ın söyleyeceği şeyler merakla bekleniyor. Söyleyişi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Belgin Kalender sorumluluğunda yapılacak.

Bugün   saat 13.45’te Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği ve Söke Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü üyeleri tarafından Granta mevkiinden yürüyüş başlayacak. Ayrıca Saat 14.30’da Yenikent Mah. İsmet İnönü Caddesi Özel Söke Amerikan Kültür Koleji önünden aynı anda bisikletli gurup ile birlikte Atatürk koşusu yarışması başlayacak. Cafer Efe Heykeli önünde, yürüyüş, bisiklet ve koşu gruplarını, protokol, tüm halk ve öğrenci gurubu tarafından karşılayacak.

Bugün saat 15:15’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni yapılacaktır. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Çelenk Sunma töreninin devamında saat 15.30’da başlayacak. Söke Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesinden, Behiye Hanım Ortaokulundan ve Söke Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinden birer öğrenci günün anlamına uygun şiir okuyacak.

Söke Kaymakamı Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’nun konuşmasından sonra Halk oyunları gösterisi yapılacak. Atatürk Koşusunda dereceye girenlere ödül töreni yapılacaktır. Serdar Şenoğlu Sokakta düzenlenen açık hava fotoğraf sergisinin açılışıyla program sona erecek.

09 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?