BAŞARININ ANAHTARI: ÖMO

27-28 Nisan  tarihlerinde gerçekleşecek olan Ortaöğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı öncesinde Söke Behiye Hanım Otaokulu taraf

27-28 Nisan  tarihlerinde gerçekleşecek olan Ortaöğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı öncesinde Söke Behiye Hanım Otaokulu tarafından sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Söke’deki 8. sınıf öğrencilerine yönelik motivasyon eğitim çalışması  düzenledi.

Dün 3 seans halinde yapılan motivasyon eğitimine  ilçe genelindeki 8. sınıf öğrencileri katıldı. Söke İlçe Milli Eğitim Ünat Aydın’ında izlediği motivasyon eğitiminde Eğitimci yazar Koray Varol, başarının anahtarı olarak özgüven, motivasyon ve odaklanma üzerinde durdu. Motivasyon eğitimi Söke Belediye Düğün Salonunda saat 10.00, 11.30 ve 13.00’te 3 seans halinde yapıldı.

Öğrencilere sınav öncesinde nasıl çalışacakları konusunda bilgiler veren Eğitimci yazar Koray Varol, öğrencilere 3 şeyin önemli olduğunu belirterek “Okuldan geldikten sonra bir süre dinlenin, daha sonra çalışmaya başlayın. Yatmadan önce ve sabahleyin uyandıktan sonra 10 dakika çalışmanız çok önemli. Bu 10 dakikalık zaman diliminde çalıştığınız tüm konuları çok iyi anlarsınız. Özgüven çok önemli. Ders çalışırken notlar alın. Bu notlar sizin çok daha iyi anlamanızı sağlayacak. Not almak sizin motivasyonunuzu artırır.

Başarılı öğrenci 3 şeyi çok iyi yapar. Öncelikle dersi öğretmen anlatırken iyi dinler. Anlatılanları not alır, anlamadığını sorar. Bunları yapabilen öğrenci yüzde 90 başarılı olur. İyi dinleyen not alan ve soran öğrenci sınavda neyi yapıp yamamayacağını bilir. Eksiklerinin neler olduğunu bilir. Sınava girince nereden başarılı nereden başarısız olacağını bilir. Soruları cevapladıkça potansiyelinizi artırırsınız. Başarılı öğrenci eksik bırakmıyor. Özgüven çalıştıkça artar. Eğer sınava girmeden önce kendinize bir hedef koyarsanız motivasyonunuz artar. Motivasyon beraberinde odaklanmayı getirir. Yani özgüven, motivasyon ve odaklanma başarıyı getirir. Bu üçünü yaparsanız başarınız artar. Zamanında düzgün çalışan, dinleyen ve soran öğrenci kazanacak. Özgüven arttıkça başarı artar. Biz hepinizi kazandırmaya çalışıyoruz. Ama herkesin kazanması mümkün değil. Kazanacak öğrenci dinleyen, soran öğrencidir. Başarılı öğrenci düzenli çalışır, başarısız öğrenci çalışmıyor, çalışmayınca başarılı olamıyor ve özgüvenini, motivasyonunu kaybediyor.

Gerçekten isterseniz yaparsınız. Bu sınavı gerçekten isteyenler kazanacak. Gerçekten isteyen doktor, mühendis ve hayalindeki mesleği kavuşacak. Elinizden geldiğince çalıştığınızda kazanma şansınız artacak. Bir defa daha söylüyorum, gerçekten isterseniz yaparsınız. Çok çalışın. TEOG sınavlarına 37 gün kaldı. Bu süreyi iyi kullandığınız takdirde bile kazanma şansını artırırsınız. Başarılı öğrenci dersi dinler, not tutar, sorar ve çok soru çözer. Çok çalıştığınızda kazanacağınızı bilmeniz yeter.”dedi.

Daha sonra Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünat Aydın eğitimci yazar Koray Varol’a çiçek ve plaket takdim etti

23 Mart 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.