NÜKTEDAN-ALLAH’IN İNDİRDİĞİ DİNE UYMAK

Sevgili dostlar, biliyorsunuz Allah’ın indirdiği son din kitabı Kur’an, bu kitapla uyulması gereken din de İslam. Bu kitabı Alla

Sevgili dostlar, biliyorsunuz Allah’ın indirdiği son din kitabı Kur’an, bu kitapla uyulması gereken din de İslam. Bu kitabı Allah’tan alıp insanlara tebliğ eden Hz. Muhammed Aleyhisselam. Her mü’min Peygamberi Hz. Muhammed’e iman edip tabi olur ve Kur’an-a uyup, Peygamberi gibi uygular. Gerçek bu kadar açık ve nettir. Böyle olduğu halde yamuk-yumuk konuşanlar, Kur’an’la Peygamberi birbirinden koparanlar ve sonra kalkıp “Kur’an müslümanlığı diye sapık bir şey icat edildi” diyenler, bu altından kalkılamayacak vebali din adına sırtlayanlar, yaptıklarının ne kadar farkındadırlar bilmiyorum. Kur’an dışında müslümanlık nasıl buna da akıl erdiremiyorum. Bu, Allah’ın dinini mülkiyetine geçirip çevresinden uzaklaştıran bezirganlar yanlış yapıyorlar. Yüce Allah Kur’an-ında bana itaat edin, benim kelâmımı mesajlarımı size ileten Rasulüm Muhammed’e itaat edin diyor. Bu itaatın nasıl olacağını da Kur’an-ı Mübinin de ayan-beyan bildirmektedir. Mesela, itaatın muhteviyatı o kadar çok yerde geçiyor ki, ben Lokman suresi 20 ve 21. Ayetlerden bahsedeceğim sadece. Elbette daha fazlası için anlayarak ve düşünerek Kur’an-ın okunması gerekmektedir. Yüce Allah bu iki Ayeti kerimede şöyle buyuruyor. Mealen “Allah’ın, göklerde ve yerde bulunan her şeyi sizin hizmetinize boyun eğdirdiğini, açık ve gizli bütün nimetlerini size bolca verdiğini görmez misiniz? İnsanlardan bazıları, Allah hakkında hiçbir bilgisi olmadan, rehberi ve aydınlatıcı bir kitabı bulunmadan tartışmaya girerler. Onlara, Allah’ın indirdiğine uyunuz denince; ‘Babalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız’ derler. Şeytan onları alevli ateşe çağırmış olsa da mı?” Lütfen, zamanımıza yönelik düşünelim!

Aziz dostlar, aklımızı başımıza alalım müslümanları Kur’an’dan uzaklaştıranları görelim artık. Bizi bilimden, fenden, felsefeden ve sanattan uzak tutanlar, ne yapmak istediklerini sorgulamak vakti daha gelmedi mi? Şimdi, zikrettiğimiz ayetin ilk cümlesine bir bakalım rabbimiz ne diyor? Allah’ın, göklerde ve yerde bulunan her şeyi bizim hizmetinize boyun eğdirdiğini, açık ve gizli bütün nimetlerini bize bolca verdiğini görmenizi söylüyor. Evet, astronomik açıdan araştırma yapmayı günah sayanlar, yerde bulunanlar üzerinde çalışıp deney yapmayı ve labaratuvar kurmayı yasaklayanlar neye ve kime hizmet etmişlerdir dersiniz? Rabbimiz boyun eğdirdim diyor, hizmetinize verdim diyor, bizim âlim ve ulemamız bunlar dünya işidir, sizi ahiretten uzaklaştırır onlarla meşgul olmayın diyor. Ya ne yapmamızı tavsiye ediyor, al eline ipe dizilmiş boncukları “Ya Allah” deyip bilmem kaç bin sefer sayar çevirirsen Cennetteki yerin hazırdır müjdesini veriyor! Oysa, Allah sana göğü ve yeri gösteriyor, hizmetine verdim bunları, dünyanı ve ahiretini mamur etmek istersen işte sana çalışma alanı, fizik, kimya, biyoloji, astronomi matematik fen, felsefe ve sanat, isteyen istediğini seçsin ve üzerinde bilim yapsın, fikir üretsin, icat ve keşiflerde bulunsun diyor. Ayrıca, bunlarda bolca nimetler olduğunu, açık ve gizlisi bulunduğunu söylüyor. Bunlarla meşgul ol, o çok bol olan nimetlerden istediğin kadar yararlan ve bunlardan başkalarını da yararlandır diyor bize Rabbimiz. Değerli dostlar, Rabbimiz bize sistemimizle ilgilenmemizi teşvik ve tavsiye ederken, birileri ne yapıyor? dünya işleriyle ahiret işlerini birbirine karıştırmayın ayırın ve ağırlığınızı ahiret işlerine verin diyor. Nedir o dünya işleri deyince, fen, felsefe, biyoloji, kimya, astronomi ve sanat gibi uğraşlar, ya ahiret işi nedir? Bol bol Kur’an tilavet etmek, cami, Kur’an Kursu, çeşme ve köprü yapmak gibi hayır işlerine koşmak. Labaratuvarlar yapın, fabrikalar ve sanayi kurun, ar-geler oluşturup fikirler geliştirerek icat ve keşiflere yönelik çalışmalarda bulunun, bunların oluşmasına destek verin diyen vaizler duydunuz mu? Duyamazsınız, çünkü bunlar dünya işleridir, ahirete faydası yok mu? Oysa, Yüce Allah bizi her şeyimizden soracak, bu sorguda dünya işleri ayrı, ahiret işleri ayrı diye bir sorgulama yoktur. Ama, bu düşüncede direnenler ve haklılığında iddialı olanlar var. Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyun dediğinizde, babalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız “diyorlar. Gelin Kur’an-ı yaşayalım, hayatımızı Kur’an-la inşa edelim diyorsunuz, şimdi birde Kur’an müslümanları çıktı, sapık bunlar, peygamberi inkar ediyor diyorlar. Allah aşkına Hz. Peygamber insanları Kur’an-a uymaya çağırmadı mı?Neyse, uzatmayım ve Rabbimizin yüce adaletine bırakalım ve Allah yar ve yardımcımız olsun diyelim. Hoşça ve dostça kalmanız dileğiyle.

LEBİD

#

29 Eki 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.