5 ADET YENİ SONDAJ KUYUSU AÇILIYOR

İsmail ERAVCI Söke’de yaz mevsiminde su sorunu yaşanmaması için şimdiden Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekipleri tarafından y

İsmail ERAVCI

Söke’de yaz mevsiminde su sorunu yaşanmaması için şimdiden Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekipleri tarafından yeni sondaj kuyuları çakılıyor. 5 adet içme suyu sondaj kuyusu açılacağı bilgisi verilirken, yaz mevsiminde yaşanacak sıkıntılara karşı şimdiden önlem alınmaya çalışılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Aydın Büyükşehir Belediye Batı Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli “Bilindiği gibi Söke su ihtiyacının tamamını yer altı sularından karşılıyor. Yaz ayları geldiğinde kuyularda su seviyesi düşüyor. Bazı kuyular devre dışı kalıyor. Kuyular devre dışı kalınca yeni kuyu açmak zaman alıyor. Biz yaz mevsimine yedekli olarak girmeyi hedefledik. Bundan dolayı Söke’de şu anda 5 adet içme suyu sondajı açıyoruz. Cumhuriyet Mahallesinde açtığımız sondaj kuyularından birinde suyu bulduk. İnşallah diğerlerinde de suyu buluruz. Yazın artan sıcaklarla birlikte Söke’de su ihtiyacı da artıyor.”dedi.

Akkentli bir taraftan da Boynak bölgesinden gelecek suyun İller Bankası tarafından ihalesinin yapılmasını beklediklerini belirterek “Bilindiği gibi Boynak suyu projesi önceki dönem Belediye Başkanımız Necdet Özekmekçi’ye ait. Onun döneminde proje hazırlanmış ve İller Bankası’na gönderilmişti. İller Bankası Boynak suyu projesini ihaleye çıkarmış ve çalışmalar başlamıştı. 2014 yılında Büyükşehir yasasıyla birlikte proje Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Projenin bitmesine az bir süre kala ihaleyi alan firma işi yarım bırakınca boynak suyu yapım işi uzadı. Projenin tamamlanması  için yaklaşık 2 km. hattın çekilmesi ve bunun yanında depoların yapılması gerekiyor. Bizde Boynak suyu ile ilgili İller Bankası tarafından yapılacak ihaleyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Başkanımız Özlem Çerçioğlu İller Bankası yetkilileri ile ihalenin yapılması konusunda sık sık görüşmeler yapıyor. Boynak suyunda ihaleyi ve ödemeyi İller Bankası yapıyor. Ödediği parayı Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası payından kesiyor.”dedi.

10 Şubat 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?