ÇAYÜSTÜ DÜKKANLARI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Geçen hafta içinde Söke Belediye Başkanı ile bir toplantı düzenleyen çayüstü dükkanları olarak bilinen Koyuncuoğlu pasajı esnafl

Geçen hafta içinde Söke Belediye Başkanı ile bir toplantı düzenleyen çayüstü dükkanları olarak bilinen Koyuncuoğlu pasajı esnafları bu toplantıdan somut bir karar çıkmayınca dün, Koyuncuoğlu Pasajının yıkımı ile ilgili yeniden mahkemeye gidilmesi için Söke Belediyesine başvurdular.

Çayüstü’nde işyeri bulunan 60 esnaf dilekçeleri tek tek imzalayıp Söke Belediyesi hukuk işlerine başvurdular. Kuyuncuoğlu esnafları Söke Belediyesi Hukuk İşleri Bölümüne verdikleri dilekçede şu görüşlere yer verdiler “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu davayı kazanması sonucu, Söke Belediyesi de mahkeme sonucuna dayanarak bizlere 31 Temmuz’da işyerlerimizi boşaltmamız için tebligatta bulundu. Fakat bu mahkeme süresince bu dükkanların izin belgeleri belediye arşivinde bulunmadığı için mahkemeye sunulamamış ve mahkeme de olumsuz karar vermiştir.

5 Mart tarihinde dönemin belediye başkanı Metin Çelikez’le yapılan röportajda, başkan çayüstü dükkanlarının 1969 yılında DSİ’nin onayı sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yatırım programına alınarak ve resmi gazetede 1676 sayılı yazıyla 1969 yılında yayınlanarak yapıldığı ve İller Bankası’ndan kredi çıkarıldığını, İller Bankasının gerçekleştirdiği ihaleden sonra yapıldığı ve maliyeden üst hakkı alındığı, ayrıca dönemin 2. Bölge müdürlüğü tarafından 1676 sayılı yazıyla 1969 yılında verilen onay belgesinin bir yazarda bulunduğunu söylemiştir. Kendisiyle görüştüğümüz yazar, bu belgeleri belediyenin arşiv yetkililerine teslim ettiğini, bu belgelerin bir örneğinin DSİ 21. Bölge Müdürlüğü arşivinde olduğunu söyledi. Dönemin Belediye Başkanı Çelikez, bu yapıların ilk olarak imar planında hal ve garaj inşaatı olarak gözüktüğünü, DSİ’den gönderilen yazıda bina altındaki kıyı duvarları 25 metreden dar ve dere tabanıyla da 2,5 metreden az olmamak şartıyla inşaat yapılmasını onaylamıştır. Çay üstü dükkanları kurulduktan sonra bir kez dahi taşkın olmamış ve olsa da hiçbir problem olmazdı. Çünkü kurallara uygun yapıldığını söyledi.Ayrıca çay üstü dükkanlarının altındaki kolonlar birbirine bağlıdır. Çok sağlam yapıldığını söylemiştir.

2006/27 sayılı Başbakanlık genelgesindeki 2. madde de çeşitli kullanım alanları oluşturmak maksadıyla derenin üzeri zaruri hallerde munhasır olmak üzere DSİ Genel Müdürlüğü’nden izin alındıktan sonra gerçekleştirilebilecek işlemler hariç kapatılmayacaktır deniyor. O yüzden çay üstü dükkanlarının izinle yapıldığı ve orijinal belgelerinin 21. DSİ Bölge Müdürlüğü’nde olduğunun ortaya çıkması 2006 yılında çıkan Başbakanlık genelgesinin bizi bağlamaması nedeniyle tekrar yargılanma hakkımız ortaya çıkmıştır.

Yeni delillere ve şahitlere dayanılarak Söke Belediye Başkanlığı’ndan bu yıkım kararının durdurulmasını ve yeniden yargılanmak için mahkemeye başvurmasını istiyoruz. Çay üstü dükkanlarının iç ve dış bakımları yapılarak çağdaş ve modern işyeri haline getirilmesini istiyoruz. “dediler. Esnaflar hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söylediler.

14 Nisan 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.