Avrupa ülkelerinin girişimcilik deneyimleri Türkiye’ye aktarılıyor

(İHA) – Avrupa Birliği (AB) Boyutuyla Girişimcilik Gelişimi projesi kapsamında beş Avrupa ülkesinin deneyimleri Türkiye’ye aktar

(İHA) – Avrupa Birliği (AB) Boyutuyla Girişimcilik Gelişimi projesi kapsamında beş Avrupa ülkesinin deneyimleri Türkiye’ye aktarılıyor.

Markalaşma Yenilikçilik ve Kalite Geliştirme Derneğinin (MARKAYDER) yürüttüğü AB Boyutuyla Girişimcilik Gelişimi projesi, işletme ve sanayi politikaları konusunda Türkiye ve AB sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini kuvvetlendirmek için faaliyetlerine son hız devam ediyor.

Avrupa’dan Çek Cumhuriyeti (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Esnaflar Derneği), Polonya (Bölgesel Gelişim Vakfı), Yunanistan (Girişimcilik Geliştirme Enstitüsü), İtalya (Moliseverso il 2000 Derneği) ve Slovenya (Slovenya Gelişim Derneği) ve Türkiye’den de Aydın Genç İşadamları Derneği ile ortaklık kuran Markayder, proje kapsamında yerel ürünler, markalaşma ve coğrafi işaretler konusunda girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalığın artması için çalışıyor.

Avrupa’ya düzenlenen dört çalışma ziyaretinde girişimcilik ve yerel ürünler üzerinde başarılı olan girişimci işletmeler ziyaret edilerek, karşılıklı bilgi alışverişi ve kültürel benzerlik ve farklılıklar değerlendirildi. Girişimcilik öğrenimi ve becerilerinin geliştirilmesi konusunda Avrupa ve Türkiye’deki iyi uygulamaların tüm ülkede yaygınlaştırılması konusunda çalışan proje, bu kapsamda pek çok faaliyete ev sahipliği yaptı. Eğitimler, girişimcilik için ağ kurma (network) toplantıları, paneller çerçevesinde kamu kurumları, genç girişimciler, Sanayi ve Ticaret Odaları, çeşitli iş adamları dernekleri buluşturuldu. Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de girişimcilik fırsatları konusunda, başarılı girişimci konuşmacılarının da katıldığı toplantılar gerçekleştirildi.

Aydın’da gerçekleştirilen paneldeyse, Türkiye’de ve Avrupa’da coğrafi işaretler, coğrafi İşaretlerde tüketici davranışları ve işletmeler gibi konular ele alındı. Kalkınma ajansı, il müdürlükleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, akademisyenler ve üniversite öğrenciler bir araya geldi.

Proje 2017 yılı içinde ise, İtalya’ya çalışma ziyareti dışında, girişimcilik üzerine yapılacak 4 seminer ve “başarı hikayeleri” panelini gerçekleştirecek. Avrupa Boyutuyla Girişimcilik kılavuzu ile Avrupa Boyutuyla Coğrafi İşaretler ve Mevcut Durum Analizi kitabını yayınlayacak. Bu sayede proje yaklaşık 5 bin kişiye ulaşmış olacak.

MARKAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Av. Peri Banu Nemutlu Ertike, yaptığı açıklamada; “Markalaşma Yenilikçilik ve Kalite Geliştirme Derneği tarafından, Türkiye ve AB üye ülkelerindeki sivil toplum ilişkilerinin geliştirilmesi amacına yönelik olarak 2015 yılında çağrısı açılan Sivil Toplum Diyaloğu 4 İşletme ve Sanayi Politikası hibe programı kapsamında Türkiye’den kabul edilen 9 projeden biri olan ‘Avrupa Boyutuyla Girişimcilik Gelişimi’ projesi 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren Aydın ve katılımcı ülkelerde uygulanmaya başlamıştır. 15 ay faaliyetlerin gerçekleştiği projede Aydın Genç İşadamları Derneği-Türkiye, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Esnaflar Derneği- Çek Cumhuriyeti, Bölgesel Gelişim Vakfı-Polonya, Girişimcilik Geliştirme Enstitüsü-Yunanistan; Moliseverso il 2 bin Derneği-İtalya, Slovenya Gelişim Derneği-Slovenya proje ortağı olarak yer almaktadır. Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) ve İstanbul TOBB Genç Girişimciler Kurulu proje iştirakçisi, Aydın Ticaret Borsası projenin destekleyicisi olarak yer almaktadır .Proje kapsamında ilk olarak Mart ayında tüm yabancı ortaklarla ilk çalışma ziyareti Aydın/Türkiye’de gerçekleştirilmiş ve akabinde ulusal katışımcıların,`kamu kurumlarının ve girişimcilerin davet edildiği Proje Açılış ve Bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Mayıs Ayında Slovenya’da, Temmuz ayında Yunanistan’da, Eylül ayında Polonya’da ve Kasım ayında Çek Cumhuriyetinde gerçekleşen çalışma ziyaretlerinde proje başvuru sahipleri, proje ortaklar ve iştirakçileri ile girişimcilerin katılımı sağlanmıştır. Proje uygulamalarının değerlendirildiği çalışmalarda aynı zamanda ziyaret edilen ülkelerdeki girişimcilik ve yerel ürünler üzerine başarılı olan girişimci işletmeler de ziyaret edilmiştir. Karşılıklı bilgi alışverişi ve kültürel benzerlik/farklılıkların değerlendirildiği ziyaretler ilerşeyen süreçlerde işbirliğini devam ettirecek zeminde gerçekleşmiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilecek son çalışma ziyareti ise Ocak ayında İtalya’da gerçekleşecektir. Eğitim ve farkındalık faaliyetlerinin de gerçekleştiği proje uygulamalarında 19 Ekim 2016 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Kruton Kuri salonunda Girşimcilik Atölye Çalışması ve 22 Ekim 2016 Tarihinde Aydın Kuşadasın’da Sektörel Girimşilik Atölye Çalışması gerçekleştirilmiştir.

20 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Şişli Ramada Plaza Otel de gerçekleştirilen Girişimcilik Network toplantısı ise kamu kurumları, genç firişimciler sanayi ve tcaret odaları ve borsaları, işadamları derneklerinin katılımıyla her bir katılımcı için verimli olacak şekilde organize edilmiştir. Başarılı girişimcilerin de konuk olarak katıldığı toplantıda Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de girişimicilik fırsatları üzerine konuşmalar yapılmıştır. Konuşmaların ardından kuruan sektörel masalarda yüzyüze görüşmeler ve kartvizit alışverişi yapılarak yeni ve genç girişimciler için tanışma imkanı sağlanmıştır. 09 Kasım 2016 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Konferans Salonunda ‘Yöresel İşaretler ve Coğrafi İşaretler’ panel yapılmıştır. Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Başkanlığında yürütülen panel de coğrafi işaretler ve yöresel ürünler konusunda başarılı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Selim Çağatay ve Dr. Rana Demirer’de panelist olarak yer almıştır. Türkiye’de ve Avrupa’da Coğrafi işaretler, Coğrafi İşaretlerde tüketici davranışları ve işletmeler açısından Coğrafi işaretlerin ele alındığı panele Kalkınma ajansı, il müdürlükleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinden yoğun katılım olmuştur. Proje çıktısı olarak hazırlanan Avrupa Boyutuyla Girişimcilik Kılavuzu yayını basıma hazır haldedir. Diğer yayın çalışması Avrupa Boyutuyla Coğrafi İşaretler ve Mevcut Durum Analizi Kitabı ise 3 ay sonra baskıya verilecektir. 15 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek olan projede bu zamana kadar yaklaşık 1500 kişiye ulaşılmıştır. Şubat ayına kadar Girişimcilik üzerine 4 seminer gerçekleşecek ve 1Başarı Hikayeleri Paneli düzenlenecektir.

Kalan etkinlikler ve yayınların ulaşacağı hedef kitle ile proje sonunca yaklaşık 5 bin kişiye ulaşılması beklenmektedir” dedi.

13 Ara 2016 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.