Söke Belediye Meclisi 3 ay sonra toplanıyor

3 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da toplanacak olan Söke Belediye Meclisinin gündemi oldukça yoğun.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

Son toplantısını geçtiğimiz Mart ayı başında yapan Söke Belediyesi 3 ay sonra toplanıyor. 3 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da toplanacak olan Söke Belediye Meclisinin gündemi oldukça yoğun.

Salgın nedeniyle ara verilen meclis toplantısının gündeminde 26 madde görüşülecek. Maddelerin büyük bölümünü komisyon seçimleri oluşturuyor. Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel başkanlığında yapılacak toplantıda 2019 Gelir-Gider kesin hesabının yanısıra ilan ve reklam vergileri ile belediye komisyon seçimleri yer alacak.

Belediye Başkanının 2019 yılına ait çalışmalarını kapsayan faaliyet raporunun görüşülerek onaylanması ile başlayacak. Toplantıda gelir gider kesin hesabının görüşülmesi, belediyenin mülkiyetinde bulunan taşınmazların kira ve ecrimisil bedellerinin (2020 yılı 16 Mart-16 Haziran) 3 ay ertelenmesi, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin kira bedellerinin alınmaması konusu ve Söke mücavir alanı içinde ticari faaliyet gösteren gerçek ve tüzel işletmelerin ticari faaliyetlerinin durdurulduğu süre boyunca (2020 yılı 16 Mart-16 Haziran) aylarında “İlan Reklam ve Çevre Temizlik Vergilerinin” tahakkuk ettirilmemesi konusunun Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesinin görüşülerek karara bağlanacak.

Belediyenin mülkiyetinde bulunan “Latmos Çarşıda” ve diğer ticari faaliyette bulunan işletme sahiplerinin müracaatlarına istinaden; açık olmalarına  faaliyette bulunmalarına  karşın kamu kurumlarınca alınan tedbirler gereği, 2020 yılı Mart-Nisan-Mayıs aylarında “Kira ve İşgaliye” bedeli alınmaması taleplerinin Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesinin görüşülerek karara bağlanacak.

Yine Bayındırlık Komisyonuna havale edilen; Söke Yenikent Mahallesi 1308 ada 2 parsel ve çevresinde, imar adasının çok büyük olması ve imar uygulamasında karşılaşılan problemlerin çözümü amacıyla hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğinin görüşülerek karara bağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı – DSİ 21.Bölge Müdürlüğü  ile; “Sarıçay Barajı” yapım işi kapsamında mülkiyeti belediyeye  ait taşınmazlar ile ilgili kamulaştırma bedellerine ait idarelerince yapılan incelemede aldıkları karar tarafımıza bildirilmiş olup, konunun tekrar Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesi konusunun görüşülerek karara bağlanacak.

Belediyeye ait Cumhuriyet Mahallesi  planlarında rekreasyon alanı lejantında bulunan kısımları, spor kompleksi proje uygulamasının 3 yıla kadar başlamak kaydıyla 29 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis edildiği ve yerinde yapılan tespitte aradan geçen 3 yıl içinde herhangi bir uygulama ve işlem yapılmadığı için parselin 3.kişiler (işgalciler)  tarafından işlenerek pamuk ekildiği tespit edildiği, alınan tahsis kararının iptal edilmesi karara bağlanacak.

Gizli oyla 1 yıl süreyle görev yapmak üzere 3 Encümen üyesi  seçilecek.

Ersin Solmaz’ın istifası ile boşalan komisyon üyeliklerine seçimin yapılmasından sonra yeniden komisyon seçimlerine geçilecek.

1 yıl süreyle görev yapmak üzere, Gayrimenkul Satış Komisyonuna 1 üyenin seçilmesi, 5 kişilik İmar ve Bayındırlık Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Sağlık Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Kültür, Sanat ve Eğitim Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Meslek Odaları ve Sorunları Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Çevre Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Kadın Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Dış İlişkiler Komisyonunun seçilmesi, 5  kişilik Gençlik ve Spor Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Plan ve İmar komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Mimari Estetik  Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Tarihi Yapılarla İlgili Çalışma  Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Tarım Komisyonunun seçilmesi.

5 kişilik Hukuk  Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Gayrimenkul Değerlendirme Komisyonunun seçilmesi, 5 kişilik Sosyal Hizmetler Yaşlılar ve Engelliler Komisyonu seçilecek.

-Belediye İhtisas Komisyonlarının  Çalışma Programlarını hazırlamak üzere görevlendirilmeleri konusu görüşülecek.

Ayrıca 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 55. maddesine istinaden, 2019 Mali Yılı Gelir ve Giderleri ile hesap ve işlemlerinin, Belediye Denetim Komisyonunca yapılan İç Denetime ilişkin sonuçlar meclisin bilgisine sunulacak.

03 Tem 2020 - 09:02 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.