Söke’de imar 14 yıl önceye döndü

Süleyman Toyran’ın Belediye Başkanlığı döneminde yapılan Söke Kent Merkezi ve Çevresi Uygulama İmar Planı Revizyonu oy çokluğu ile iptal edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Söke Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısı dün saat 16.00’da Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısı’na 8 meclis üyesinin katılmadığı görüldü. CHP’den Orhan Korkmaz ve Faik Polat katılmazken İYİ Parti’den Neslihan Koyuncuoğlu katılmadı. Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP’den ise Mustafa Bakırcı, Hasan Turhan, İsmail Öz, Haşim Çiftçi, Esra Karakaş ve Metin Sakalar mazeret göstererek meclis toplantısına katılmadıkları görüldü. Bu arada gündemin 12. maddesinde 23 adet taşınmazın satışının görüşülmesi n’den sonra Cumhur İttifakı meclis üyelerinden Hakan Çelik de toplantıyı terk ettiği görüldü. Böylece mecliste 12 üyesi bulunan Cumhur ittifakı 5 kişi ile temsil edildi.

Söke Belediye meclis toplantısı gündeminde 2021 Yılı Performans Programı, 2021 Mali Yılı Gider Bütçe Taslağı, Gelir Bütçe Taslağı, Ayrıntılı Harcama Programı, Vergi, Resim ve Harçlar Tarifesi, Ücretler Tarifesi, Belediyeye ait gayrimenkullerin 2021 Mali Yılı Kira ve İşgaliye Tarifeleri konuları Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Fevzipaşa Mahallesi 564 ada 63 parselde bulunan taşınmazın, kamulaştırılması veya Belediyeye ait başka bir parsel ile takas yapılması kabul edildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Güllübahçe Mahallesi 293 ada 15 parselde bulunan taşınmazda bulunan hisselerinin kamulaştırılması kabul edildi. Yine İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Fevzipaşa Mahallesindeki taşınmazın kamulaştırılması talebi meclis tarafından kabul edilmedi.

Gündemin en önemli maddelerinden biri Gayrimenkul Değerlendirme Komisyonuna havale edilen;  Mülkiyeti Söke Belediyesine ait 24 adet taşınmazın satışının görüşülmesi oldu. Taşınmazların satışı Cumhur ittifakının meclis üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen CHP ve İyi Partililerin oylarıyla mecliste kabul edildi.

Başka bir önemli konu ise Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Lima San. Tic. İnş. Hiz. Madencilik, Tarım ve Hayvancılık Yatırımları A.Ş.’ye intifa hakkının uzatılması konusu Cumhur ittifakı meclis üyelerinin karşı oylarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

14- 2020-2024 Stratejik Planda “Kapalı Semt Pazarları ve Organik Pazarların Oluşturulması” faaliyetleri kapsamında Çeltikçi Mahallesi 213 ada 75 ve 76 parsellerin kamulaştırılması konusunun Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi

Yenicami Mahallesinde bir vatandaşın kamulaştırma ya da takas talebi Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Sazlı Mahallesinde taşınmazın yola cephesi olmadığı gerekcesiyle imar planındaki yol alanının kamulaştırılması talebi Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Söke Kent Merkezi ve Çevresi 1. Etap 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği kapsamında, Çeltikçi Mahallesi 258 ada 5 parsel ve çevresine ilişkin askı süresi içerisinde gelen 22 adet itirazın, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.                                                  

İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile tescillenen özel mülkiyete ait Konak Mahallesindeki Bahçeli Kargir Ev vasfındaki taşınmazın Belediye Hizmet Alanı (İdari ve Sosyal Tesis) olarak kullanılmak üzere kamulaştırılması konusu Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesi oybirliğiyle meclisten geçti.

Söke Kent Merkezi ve Çevresi 4. Etap ve 5. etap 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonuna ilişkin Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylı Ada Kitle Etüdleri, Koruma Alanı Haritaları ve 4. ve 5.Etap Revizyon Uygulama İmar Planları, Cumhur ittifakı meclis üyelerinin konunun daha detaylı görüşülmesi için bir sonraki meclise ertelenmesi teklifi CHP ve İYİ Partili meclis üyelerince kabul görmedi ve planın yürürlükten kaldırılması oy çokluğu ile Söke Belediye Meclisi’nde kabul edildi ve 2006 yılında Necdet Özekmekçi zamanında yapılan Nazım İmar Planlarına geri dönüldü.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Çeltikçi mahallesindeki taşınmaz üzerinde 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Yenicami Mahallesi İsa Ruhi Baygür Sokak ile Atlas Sokak’ta yapımı tamamlanan parka “29 Ekim Parkı” isminin verilmesi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Söke Belediye Meclisi’nin 9 Ekim 2020 Cuma günü toplanmasına oybirliğiyle karar verildi.

03 Eki 2020 - 10:45 Aydin/ Söke- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.