Borçların yapılandırılması başvuruları Söke’de başladı

Yapılandırma Kanunu’yla vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağını söyleyen Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç yapılandırılan borçların peşin veya ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacağını söyledi.

7256 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunun 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmesinden sonra başvuruların başladığı bilgisi verildi. Yapılandırma Kanunu’yla vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağını söyleyen Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç yapılandırılan borçların peşin veya ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacağını söyledi.

 Borçların takibi ile ilgili vergi ihtilaflarının sonlandıralacağını söyleyen Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç “7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacaklar talep edilmesi halinde 7256 sayılı kanun kapsamında yapılandırılacak. Yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan fer’i tutarları üzerinden indirim yapılacak” dedi.

Yapılandırma Kanunu’nun kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getireceğini söyleyen Semra Sakınç “Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık yüzde 75 oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalarda tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarına da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılıyor ve borcun tamamının ilk taksitle ödeme süresi içinde ödenmesi halinde; Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan %90 oranında, yapılandırılan borcun kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ceza tutarından da ayrıca %25 oranında indirim yapılıyor” dedi.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlerin isterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabileceklerini dile getiren Semra Sakınç “İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını 2 taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkanlarından yararlanabilirler. Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibi yi-üfe tutarından da %50 oranında indirim yapılacak. Yapılandırılan borcun kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından yüzden 12,5 oranında indirim yapılacak.

Yapılandırılan alacağın sadece faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanılabilecek. Bu durumda feri alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 oranında, birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde yüzde 25 indirim yapılacak.

 Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 38 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor. Taksitlere bu gün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.

Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırılabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre yapılandırılabilecek.

Ayrca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları kanun kapsamda yapılandırılabilecek.

YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

Kanun 31 Ağustos 2020 tarihini esas alıyor. 31/8/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk ederek kanunun yayımı tarihi itibarıyla kesinleşmiş olan ve bu tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunanlar kapsama girmekte olup, 31/8/2020 tarihinden sonra tahakkuk edenler kapsama girmemektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler. Yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecektir.

Başvuru ve ödemeler

Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığının intemet adresi www.gib.gov.tr veya e-devlet  www.turkiye.gov.tr. üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabilecek. Bu noktada yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüm vatandaşlarımıza elektronik başvuru yöntemlerini kullanmalarını özellikle hatırlatmak isteriz.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9. 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Şubat 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekiyor”dedi. 

Peşin ödemelerin teşvik edildiğini söyleyen Semra Sakınç “Borcun tamamının ilk taksit ödemesi süresi içinde ödenmesi halinde katsayı alınmıyor Yİ-ÜFE tutarında %90 oranında indirim yapılıyor. Kanun kapsamındaki idari para cezalarından yüzde yirmi beş indirim yapılıyor. Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde kanun kapsamında hesaplanan tutarından % 25 indirim yapılıyor. Mükelleflerimiz isterlerse borçlarını 18 taksitte ödeyebiliyorlar.

Öncelikle belirtmekte yarar var. 6736 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacak yeni kanun kapsamında yapılandırılmayacak. Ancak mükelleflerin talep etmeleri durumunda 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlar yeni kanuna göre yapılandırılacak.Taksitlerin ilk ikisinin zamanında ödenmesi şartı var” dedi.

Semra Sakınç verdiği bilginin son bölümünde “Bilindiği gibi Covid-19 nedeniyle başvuruların www.gib.gov.tr  adresinde yer alan interaktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda ya da Posta yoluyla yapılması ve ödemelerde kredi kartı veya banka kartı ile interaktif Vergi Dairesi üzerinden ve anlaşmaları bankalar aracılığı ile ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususu hem vatandaşlarımızın sağlığı açısından, hem de Personelimizin sağlığı açısından önem arz etmektedir” dedi.

01 Ara 2020 - 09:31 Aydin/ Söke- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.