Sözümüz Var Harekatı Partileşiyor

Son olarak İyi Parti’den istifa ederek Sözümüz Var Harekatı içinde siyasi yaşamına başlayan Şule Tuntaş Sözümüz Var Harekatı’nın partileşme sürecine girdiğini belirterek, kurucu genel başkanlarının Özcan Pehlivanoğlu olduğunu söyledi.

YENİSÖKE-  Haber Merkezi 

Sözümüz Var Hareketi İcra Kurulu, aylık gündem değerlendirmesini yaparak aşağıdaki hususların kamuoyuyla  paylaşılmasını kararlaştırıldığını söyleyen Tuntaş “Siyaset mümkünler sanatıdır. Siyaset, aynı zamanda “sonuç alma” sanatıdır. İçeriye hiç enerji harcamadan dışarıya yönelebilen, hatta, dışarıdan enerji transfer edebilen hareketler kabuğunu kırar, gelişir ve ilerler.

Devlet boşluk kaldırmadığı gibi siyaset de boşluk kaldırmaz. Toplantımızda, “Sözümüz Var Hareketi”nin çok doğru bir zamanlama ile ön aldığı, mesafe aldığı ve önemli bir boşluğu doldurduğu değerlendirilmiştir. Siyasette yeri dolmaz, vazgeçilmez insan yoktur. Siyasette yeri dolmaz grup, hareket ve parti de yoktur.

Siyasette her iş günlüdür, o günün tekrarı yoktur. Siyasette kimsenin yorulduğu yere han kurulmaz. Siyasette “bekleyin, ben de geliyorum” olmaz. Filmi başa sarmak olmaz. Kararsızlık olmaz. “İki tavşanı birden kovalayan, ikisini de avlayamaz.” Bu mesajımızı muhataplarının iyi algılamalarını dileriz.

İşin tabiatı gereği bütün Anadolu, gözünü Ankara’ya dikmiş, beklemektedir. “Ankara’dan net ve ciddi mesajlar çıkmasın” diye kafa karıştırmak isteyenler olduğu  görülmüştür. Parti kurmamızı engellemek, en azından sulandırmak çabaları vardır. Bunları aşacak, bertaraf edecek güç ve potansiyele sahip olduğumuz değerlendirilmiştir.

Usulde, yöntemde, tüzük ve programında mevcutlardan ciddi bir fark ortaya koyamayacak olsak, o partiyi zaten kurmayız. Partiler, özgün üretimi olanların ürününü topluma sunabileceği bir zemin olmalıdır. Bunu sağlamak kararlılığındayız.

Siyasetçi, millet ağlarken gülmez ama millet ağlarken ağlayandan da siyasetçi olmaz. Siyasetçinin görevi “ağlama sebebini” ortadan kaldırmaktır. O da “ esnaf gezerek” sağlanamaz.

Kimliksiz, renksiz bir “merkez” olmaktansa; duruşu, kırmızı çizgileri, tavrı olan “uç” olmayı tercih ederiz.

Bu amaçla, dört başı mamur, dört dörtlük bir “kadro partisi” kurmaya, mevcut kanunların sınırlarını zorlayıp en demokratik yapıyı oluşturmaya çalışacağız. Kanunlar en fazla iki genel başkana izin veriyor. Biz, iki de yardımcısından oluşan dört kişilik bir “Genel Başkanlık Kurulu” tesis edip her cinsiyet ve kuşağın temsilini hedeflerken, “tek adamlığı” da fiilen ortadan kaldırmış olacağız.

Filan da sizinle mi, falan da sizinle mi sorularıyla doğal olarak oyalanmış buluyoruz. Bu nedenle iki ay gibi bir zaman kaybedilmiştir. Bugünkü kararlılığımız “bize gelen bizimledir.” anlayışındadır.

Siyasette zaman mefhumu çok önemlidir. Kuruluştan sonrasını tabiatıyla tüzük ve kurucuların takdiri belirler ancak gün itibariyle İcra Kurulumuzun kamuoyuna bir Başkan ve müstakbel partimiz için bir Genel Başkan ismi  sunması gereği hasıl olmuş, İcra Kurulumuz bu konuda, 18 ay önce beraber yola çıktığımız ve “kendi iyi ama etrafı kötü” yanılgısına hiç düşmemiş, ne dediyse hep haklı çıkmış arkadaşımız  Sayın Av. Özcan PEHLİVANOĞLU’nu, oy birliği ile, kurulacak parti’nin Kurucu Genel Başkanı olarak belirlemiş ve temsile yetkilendirmiştir. Kuruluş sürecinde Kurul sözcülüğünü İrfan ÇEP sürdürecek, olağan toplantılar haftada bir yapılıp kamuoyu düzenli bilgilendirilecektir” dedi.

18 Ara 2020 - 09:24 Aydin/ Söke- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.