Söke eğitim izleme kurulu değerlendirme raporu açıklandı

Özellikle bazı kurumların güçlendirme yerine yıkımı Söke halkımızın asıl beklentisidir. Söke halkının bu süreç ile ilgili gerçek ve güvenilir bilgiye ihtiyacı vardır.

Eğitim Sen Söke Temsilciliği, Eğitim-İş Söke Temsilciliği, Söke Belediyesi, Söke Alevi Kültür Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Söke Şubesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şubesi ve gönüllü veliler ile birlikte Eğitim İzleme Kurulu oluşturulduğu belirtildi.

Söke Eğitim İzleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki çocuklar yarınlarımız. Aydınlık güzel yarınlar için çocuklarımız iyi bir eğitime ihtiyaç duymaktalar. Bunun için bizler üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışacağız. Eğitime dair eğitim emekçilerinin, velilerimizin ve öğrencilerimizin sesi olmaya çalışacağız. Sorunların üzerini örtmek isteyen ve görmezden gelenlere karşı inatla herkese sorumluluklarını hatırlatıp, sorunun değil çözümün bir parçası olmanın mücadelesini vereceğiz.

Yaşadığımız salgın sürecinde birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlarla karşılaştık. Başta öğrencilerimiz olmak üzere, veliler ve eğitim emekçileri görmezden gelindi. Eğitimde yaşadığımız kemikleşmiş sorunların üzerine, salgın koşullarının da getirdiği sorunlar eğitim hayatının akışını tamamen alt üst etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının tutarsız ve günü birlik kararlarının ve olmayan A, B, C planlarının sonucunda en büyük mağduriyeti başta öğrenciler olmak üzere tüm toplum yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Bizler bu süreçte belirlediğimiz başlıca sorunları aşağıdaki başlıklar altında kısaca özetlemek istiyoruz.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Mevcut Durum

1- Çocuklarımız eğitimden uzaklaşıyor, fırsat eşitliği ortadan kalkıyor;

Covid-19 Salgınının başladığı Mart 2020 tarihinden bugüne örgün eğitimden uzak kalan çocuklarımız maalesef ki eğitimden uzaklaşıyor. Uzaktan eğitim dâhil olabilmeleri için ihtiyaç duydukları teknolojik araçlara, internet bağlantısına ve aile denetimine sahip olmayan çocuklarımız ilçemizde de büyük bir çoğunluğa sahip. En iyi olanaklara sahip kurumlarımızda bile sürekli uzaktan eğitime dâhil olan öğrenci oranı %60’ı geçmiyor. Eğitimden uzaklaşan çocukların bir bölümü de karşımıza çocuk işçi olarak çıkıyor. Bakanlığın dağıtacağız dediği 500 bin tablet hala daha ortada yok. Biliyoruz ki 500 bin tablet ile uzaktan eğitim sorunu çözülmeyecektir.

 Bakanlığın kendi açıklamalarında da görülüyor ki öğrencilerin büyük bir bölümü dersleri cep telefonlarından takip ediyor. Öğrencilerin derslerden verim alabilmesi için daha yeterli tablet veya bilgisayar ihtiyacı duyduğu bir gerçek.

 Ayrıca MEB’in kullandığı EBA platformunun ücretli sağlayıcılar ile çalışmasından kaynaklı olarak birçok öğrenci internet kota sorunları da yaşamaktadır. Çalışan ailelerin çocukları ise kendileriyle yeterince ilgilenilmediği, ihtiyaçlarının karşılanamamasından kaynaklı olarak derslere düzenli ve sağlıklı katılamamaktadır. Bunun için çalışan ailelere ücretli izin hakkı tanınması bir zorunluluktur. Anasınıfı ve anaokullarının açılması kararı ile maalesef ki okul öncesi öğretmenlerimize ve çalışanlarımıza eğitimci gözüyle değil, bakıcı olarak görüldüğünün ispatı olmuştur.

 Birçok araştırmaya göre eğitimde ekonomik durum ile eğitim başarısı karşılaştırmaları dezavantajlı kesimin geride kaldığını gösteriyor. Özel okula, etüt merkezine gidebilen, teknolojik donanıma sahip ailesinin ekonomik durumu yeterli öğrenciler ile ekonomik zorluk yaşayan ailenin çocukları arasında fırsat eşitliği ortadan kalkmış durumda.

Uzaktan eğitim sürecinde derse katılabilen öğrencilerimizin karşı karşıya kaldığı bir başka sorun da öğrencilerimizde ortaya çıkabilecek olan ekran bağımlılığı ve iskelet sistemi sorunlarının varlığı da unutulmamalıdır. Uzmanların bu konuyla ilgili uyarılarına kulaklarımızı tıkamamızda bir çözüm olmayacaktır. Gün içersinde 3 saati aşkın süre ekran karşısında kalan çocuklarımızın ileride yaşayabileceği sorunları şimdiden görmeli ve gerekli tedbirleri almalıyız.

2-Bölgemizde yaşanan üzücü deprem afetinden sonra ilimizde ve ilçemizde unutulan deprem gerçeği tekrar hatırlanmıştır. İlçemizde güçlendirme kararı bulunan kurumlarımız 2020 yılı içinde güçlendirilmesi yapılması gerekirken, hala bir uygulamanın yapılmadığı da görülmektedir. Özellikle bazı kurumların güçlendirme yerine yıkımı Söke halkımızın asıl beklentisidir. Söke halkının bu süreç ile ilgili gerçek ve güvenilir bilgiye ihtiyacı vardır.

Çözüm Önerilerimiz

1-Söke’de eğitim açısından tüm paydaşların ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarının acilen bir eğitim komisyonu kurması gereklidir. Kurulacak bu komisyon Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye, Sendikalar ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarından oluşmalı ve uzaktan eğitim konusunda ve eğitim sorunlarımızın çözümü içim bütünlüklü bir çalışma yürütülmelidir.

2- Eğitim-öğretim yılı başından beri okullarımızda uzaktan eğitime erişim konusunda sürekli istatistikler tutulduğunu biliyoruz. Ayrıca EBA sistemine giriş sayıları ve veriler milli eğitim müdürlüğünün elinde de mevcuttur. Bu veriler açıklanmalı ve cihaz eksiklikleri çok kısa bir sürede tamamlanmalıdır.

3-Sağlıklı internet hizmetine erişim konusunda gerekli eksiklikler giderilmelidir. İnternet erişimi, öğrencisi olan tüm ailelere ve öğretmenlere ücretsiz ve sınırsız olmalıdır. Bunun için ulusal ve yerel alanda acil bir çalışma başlatılmalıdır.

4- Sürekli olarak sermayeyi destekleyen tutumlar da vaz geçilmeli. Özel eğitim kurumlarının ve devlet okullarının işleyişi, imkânları olumlu yönde eşitlenmelidir.

5- İlçemizdeki tüm eğitim kurumlarının depreme dayanıklılığı acilen tespit edilmeli ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Deprem dolayısıyla ilçemizde oluşan duyarlılık ciddiye alınmalı daha büyük afetler yaşanmadan gerekli çalışmalar tamamlanmalıdır.

6- Okul öncesi kurumlarının açılması veli isteğine bırakılamayacağını hatırlatır. Kararın bilimsel gerçeklere ve salgının ilçemizdeki yayılma hızına bakılarak yetkili makamların karar vermesi daha doğru olacaktır.

Bu ilk toplantımız ile belirlediğimiz sorunların acil olarak çözülmesi hepimizin ortak beklentisidir. Söke Eğitim İzleme Kurulu olarak elimizden geldiği ölçüde ilçemizdeki eğitim sorunlarının takipçisi olacağımızı bir kez daha hatırlatır. Umarız ki çalışmalarımız Söke de eğitim sorunlarının çözülmesine katkı sunar ve Söke’yi eğitimde daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz” denildi.    

18 Ara 2020 - 09:42 Aydin/ Söke- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.