CHP Söke İlçe Örgütü, Kaymakamlığa ÇED toplantısının ertelenmesi başvurusunda bulundu

CHP Söke İlçe örgütü ertelenme başvuru gerekçesinin pandemi tedbirleri nedeniyle kalabalık katılım olmayacağı gerekçesiyle başvuruyu yaptığı öğrenildi

YENİSÖKE-  Haber Merkezi -

  CHP Söke İlçe Örgütü 25 Aralık 2020 tarihinde Doğanbey Mahalle Muhtarlığı önünde yapılması planlanan ÇED toplantısının ileri bir tarihe ertelenmesi amacıyla Söke Kaymakamlığı’na başvurduğu bilgisi verildi. CHP Söke İlçe örgütü ertelenme başvuru gerekçesinin pandemi tedbirleri nedeniyle kalabalık katılım olmayacağı gerekçesiyle başvuruyu yaptığı öğrenildi

CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Taşburun Balıkçı Barınağı açıkları mevkiinde Aydın Su Ürünleri yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından yapılması planlanan Kültür Balıkçılığı Tesisleri projesi ile ilgili çevresel etki değerlendirme sürecinin başladığını ve çevresel etki değerlendirme başvuru dosyasının halkın görüşüne açıldığını belirterek söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. Maddesi 25/12/2020 tarihinde Doğanbey Mahalle Muhtarlığı Önünde (Adres:Doğanbey Mahallesi, SÖKE/AYDIN) saat 11.00’de Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Daha önce 12/11/2020 tarihinde Akköy mahallesi park kahvesinde  Kılıç Deniz Ürünleri’nin yapmak istediği ÇED toplantısına birçok STK’lar dilekçemizde belirttiğimiz gerekçeler nedeniyle Didim Kaymakamlığına itiraz dilekçelerini vermişlerdir.

Bu itirazlar sonucu 11/11/2020 tarihinde Didim Kaymakamlığı ve Aydın Valiliği 12/11/2020 tarihinde yapılmak istenen ÇED toplantısını pandemi ve halk sağlığı gerekçesiyle ertelemiştir.

Devletimizin resmi kamu kurumlarının açıklamalarına göre, ÇED toplantısının amacı şöyledir: ekonomik ve sosyal gelişmeye engel  olmaksızın,  çevre değerlerini ekonomik politikalar karşısında koruyarak, yeni proje ve gelişmelerin; çevreye olabilecek sürekli veya geçici potansiyel etkilerinin sosyal sonuçlarını ve alternatif çözümlerini, İLGİLİ TÜM TARAFLARIN GÖRÜŞ, KAYGI VE ÖNERİLERİNİ DE DİKKATE ALARAK işletme öncesi, işletme sırası ve işletme sonrasını da içine alarak değerlendirilmesinin, izlenmesinin ve denetlenmesinin yapıldığı bir süreçtir.

Söz konusu toplantıda  girişimci firma tarafından yöre halkına PROJE TANITIM DOSYASI’sının içeriği detaylı bir biçimde açıklanacak, sorulan sorular yanıtlanacak ve geniş tabanlı bir mutabakatın koşulları yaratılmaya çalışılacaktır.

Öte yandan ülkemiz her gün birçok vatandaşımızın hayatını yitirmekte olduğu pandemi sürecinin ağır evrelerinden geçmektedir.

Devlet tüm ilgili birimlerin aracılığı ile halka; Evlerinden mümkün olduğu kadar çıkmamalarını öğütlemekte; Çeşitli kısıtlayıcı önlemler tasarlayarak bunları yaşama geçirmekte;

Topluluklara katılmama ve özellikle de kapalı alanlara girmeme tedbirlerine sıkı sıkıya uyulmasını önemle önermektedir.

Bilindiği üzere; yasal olarak yapılması gereken birçok toplantı, genel kurul ve bunlar gibi halkın bir araya gelmesini gerektiren toplantılar halk sağlığı gözetilerek yasaklanmıştır ve yasaklanmaktadır.

Hal ve şartlar böyle iken tüm yöre halkının bir araya gelmesini gerektiren bir ÇED toplantısının Devlet eli ile düzenlenmesi açık ve derin bir çelişki oluşturmaktadır.

Bu çelişkinin giderilmemesi ve bu nitelikte bir toplantıda köy halkına hastalığın bulaşabilme olasılığı ve/veya köy halkından katılımcılara bulaşabilme olasılığı çok büyük oranda mümkünken, buna rağmen bu toplantının yapılmasında ısrar edilmesi halinde ciddi bir güvensizliğin oluşmasına neden olacak ve Devlet’in tarafsızlığı ile halk sağlığını koruma yönünde var olması gereken görev ve sorumluluklarını tartışma konusu haline getirecektir.

 Ayrıca Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha meclis kararı 8. Maddesinde belirtilen “gerek görüldüğünde kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısının (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenmesi buna ilişkin gerekli fiziki tedbirler ile diğer önlemlerin eksiksiz alınmasına” kuralı halkın bu toplantıya katılım hakkını kullanamamasına sebep olacaktır. 

Bizler çevre değerleri, halk sağlığı ve kamu yararını her şeyin üstünde tutarak gönüllülük esasına göre çalışan sivil toplum kuruluşları, şahıslar ve bizzat Didim halkı olarak söz konusu endişelerimizi makamınıza arz ediyor; sorunun yaşanan ve gittikçe ağırlaşan pandemi koşullarında yeniden değerlendirilerek, ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 25/12/2020 tarihinde Doğanbey Mahalle Muhtarlığı önünde yapılması planlanan Halkın Katılım Toplantısının ertelenmesi yönünde karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

21 Ara 2020 - 09:38 Aydin/ Söke- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.