Söke Ziraat Odası 2020 Yılını değerlendirdi

YENİSÖKE- Haber Merkezi -  Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri 2020 yılını değerlendirdiği açıklamasında, 2020 yılında çiftçilerin İhtiyaç ve s...

YENİSÖKE- Haber Merkezi -  Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri 2020 yılını değerlendirdiği açıklamasında, 2020 yılında çiftçilerin İhtiyaç ve sıkıntılarını gerekli mercilere ileterek sorunların çözüme kavuşturmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Söke Ziraat Odasına sulanabilir tarımda 350 bin dekar, kuru tarımda 140 bin dekarda kayıtlı araziler de üretim yapıldığını söyleyen Tanyeri “Bu yıl ki pamuk üretiminde çok ciddi verim kaybına neden olan  Kırmızı Örümcek ve Yaprak Bitinin Bölgemizde Çoğalması ve Direncinin Artışı Neticesinde, odamız ziraat mühendisleri tarafından düzenli kontroller yapılmıştır. Ayrıca üreticilerimizin üretimde yaşadığı sorunu, verim düşüklüğüne sebep olan ve maliyet artırıcı etkisini daha iyi bir şekilde anlaşılması için, İl Tarım ve Orman, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Odamız Ziraat Mühendisleri tarafından yapılan araştırmalar rapor haline getirilerek Aydın’da yapılan toplantıda Ankara İl Bitkisel Üretim Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir’ e  sunuldu. Bu raporla birlikte konuyla ilgili avrupa kırmızı örümceğinin önümüzdeki günlerde ovamızda denetlenip araştırılacağının sözünü aldık.

Odamızın tarımsal danışmanlık kısmında üretim sezonunda aktif olarak sahada çalışmalarını sürdürmekte. Üretim boyunca hastalık ve zararlı ile mücadelede üreticilerimize yol göstermektedir.

Odamızın kayıtlı organik zeytin üreticilerinin organik tarım sertifikalarına hak kazanmaları ve organik desteklemeden faydalanabilmeleri için 2020 denetimleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

Zeytinyağı fiyatlarının, Zeytinyağı primlerinin, organik zeytin desteklemesinin düşüklüğünü, ayrıca dekarda verimi 200 kg. olan desteklemenin 80 kg’a düşürülmesi, üreticilerimizin ürünlerinden dekarda fazla üretim yapmalarına rağmen eksik destek almalarının üreticimizin kazancını düşürdüğünü, bakanlığımıza ilettik ve yükselmesi gerektiğini talep ettik. Bu neticede zeytinyağı fiyatları 15 tl’ den 25 tl’ ye çıkmıştır” dedi. 

Tanyeri açiklamasında “Hayvancılıkta da başta yem fiyatlarının ve diğer giderlerin fazla olduğunu, süt fiyatlarının düşük olduğunu bakanlığımıza ilettik. Bu neticede 2,30 tl olan süt fiyatları 2,80 tl ‘ ye, 10 kuruş/ litre olan çiğ süt desteklemesi 30 kuruş/ litreye çıkarılmıştır.

Üreticilerimize en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışmalarımıza 2019 yılında daha gelişmiş cihazlar alarak toprak analizlerinin yanında yaprak ve su analizlerini de yapmaya başladık ve başvurusunu gerçekleştirdiğimiz uluslararası geçerlilik belgesi olan, 17025 laboratuvar akreditasyonu için ilk denetimimizi 20 aralıkta gerçekleştirdik ve akreditasyon sürecimizi başlatmış olduk. Bu Süreçte Türkak’ın belirlediği kriterleri yerine getirerek, laboratuvarımıza yenilikler katarak geliştirdik. 21 Ağustos 2020 tarihinde toprakta 5 parametreden (Saturasyon, Ec, PH, Kireç, Organik Madde) Türkak tarafından akredite olduk. Analiz sonuçlarında uluslararası geçerlilik sağlayan referans belgeyi, Türkiye’de Ziraat Odaları Laboratuvarı arasında ilk olarak almış bulunmaktayız. Bizim için mutluluk verici ve önemli bir çalışmadır.

Topraklarımızın çoraklaşmasını önlemek, bilinçsiz gübre kullanımını azaltarak gübre maliyetlerini düşürmek için toprak analizleri sonucunda gübre reçete sistemine geçilmesini bakanlığımıza ilettik. Laboratuvarımız olarak da güvenilir sonuçlarımızın eşiğinde üreticilerimizin daha ekonomik ve kaliteli üretim yapmaları adına muhakkak toprak, bitki, su analizi yaptırmaları gerekmektedir. Tüm üreticilerimizi laboratuvarımıza bekliyoruz.

4 Eylül 2019 tarihinde bölgesinde pamuk üretimi yapan 23 İl Ziraat Odaları Başkanları ve İlçe Ziraat Odası olarak davet edildiğim bakanlık ziyaretinde sayın Mehmet Hamdi Tunç’a Söke’nin konumundan dolayı pamuktan vazgeçemeyeceğimizi, desteklerin arttırılması gerektiği belirtildi. Bunun pamukta girdi maliyetlerinin yüksekliği ve primlerin arttırılması gerektiğini bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye ilettik. Bu çalışmalar sonucunda 0,80 kuruş olan pamuk primleri %37,5 arttırılarak 1,10 tl olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Sit alanı olarak belirlenen Güllübahçe, Balat, Yuvaca, Atburgazı, Tuzburgazı, Doğanbey, Batıköy, Akköy ve Akyeniköy mahallelerinde halkın tek geçim kaynağı olan tarımsal faaliyetlerin kısıtlanması sorununu MKYK üyesi Milletvekilimiz Metin Yavuz, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Söke Ticaret Borsası  Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak, Doğanbey-Tuzburgazı Su Ürünleri Koop. Başkanı Recai Tuncay ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Ömer Fuat Tanman ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel müdürü ile görüşüldü. Sit alanı genişletme çalışmalarının iptal edilerek üreticilerimizin doğanın yapısını bozmadan üretime devam edileceği kararı alındı.

Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve Özel Bankalara üreticilerimizin borçlarının uzun vadede ve düşük faizle ertelenmesini talep ettik. Şuan sayın genel başkanımız taleplerimizi dile getirmektedir.

Biz üreticiler olarak mazot, gübre ve ilacı üretim amaçlı kullanmaktayız ve vergi alınmaması gerekir bu doğrultuda, pamukta girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı mazot, ilaç ve gübrede ÖTV’nin kaldırılmasını bakanlıktan talep ettik.

İzmir Ticaret Borsası’nın mutlaka devlet denetlemesine girmesi gerektiğini ve hasat döneminde ithalatın durdurulmasını bakanlığımıza ilettik. İthal pamuğa fon uygulaması yapılmasını bakanlığımıza ilettik” dedi.

08 Oca 2021 - 09:04 Aydin/ Söke- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.