Otizm’de iletişim istasyonu

Her aşamada iletişim, önemli bir istasyon vazifesi üstlenmektedir.. 

(MAKALE)      PROF.DR.TURAN AKKOYUN  Söke İşletme Fakültesi Dekanı

Kültür, insanla ilgili her şeyi özetleyen aynı zamanda kapsayan bir kavramdır; sosyal, ekonomik, siyasi, hukuki olduğu kadar eğitim ve sağlık alanlarında kazanılan tecrübelerin geleceğe yansıtılmasını sağlar. Bu yüzden küçücük bir adım, dikkate değer kazanıma sebebiyet verebilecek kadar değerlidir.

“Otizm Spektrum Bozukluğu” doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık olarak ifade edilmektedir. Beynin yapısını/çalışmasını etkileyen sinir sistemi işleyişinden kaynaklanabileceği üzerinde durulmaktadır. İletişimin burada çok önemli bir fonksiyonu söz konusudur. Zira iletişim de insanla ilgili her şeyi kapsamakta, bu yönüyle kültüre benzemekte ve onunla kesişmektedir.

Bireyi kendi iç dünyası ile baş başa bırakan otizm; sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkilemektedir. Akademik hususları sağlık bilimcilere ve hekimlere bırakarak, hadisenin bireysel ve toplumsal kazanımını değerlendirme gayreti içindeyiz.

Erkek çocuklarda, çok daha fazla müşahede edildiğine dair ifadelere rastlanan otizme sahip bireylerin onda bir kesiminde güçlü hafıza, sanatsal yetenek vb. gibi üstün özelliklere rastlanabilmektedir. Bu oranın reel bir yol haritasıyla değerlendirildiğinde bireysel, toplumsal ve global kazanımların elde edilebilirliği aşikardır.

Anne-babanın bilgilenmesi, sürece aktif olarak katılması, bütün girişim ve gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Sürecin paydaşı ebeveynler; çocuğun gelişim dönemlerini, gelişimlerinin yaşlarına uygun olup olmadıklarını dikkatle takip etmeli, eğitim ve çözüm süreçlerinde fonksiyonel rol almalıdırlar. Sürekli çocukla beraber olan aile büyükleri sağlıklı bir rehber görevi üstlenerek sabırla, istikrarlı bir şekilde gözlemini sürdürmelidir.

Araştırma sonuçları otizmin erken fark edilmesi ve müdahale edilmesi çözümü olumlu etkilemektedir. Bu sebeple erken tanı; çocuğun uyum becerilerini ve ileriye yönelik işlevselliğini geliştirebilme adına önemlidir. Belirtiler ekseriyetle bir-bir buçuk yaş aralığında anlaşılabilir şekilde ortaya çıkmakta, bazen ikinci yaş sonrasına sarktığına dair değerlendirmeler bulunmaktadır.

Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, takıntılı davranış biçimleri vb. belirtiler için değişik tıbbî tedaviler uygulanabilmektedir. Süreçte hedef; çocuk ve ebeveyn ilişkisinin düzenlenmesi, empati yeteneğinin geliştirilmesi, iletişim isteğinin gün yüzüne çıkarılmasıdır. Bunların yönteminde mutlaka tıptan ve eğitim bilimlerinden destek sağlanmalıdır.

Otizm şüphesi doğuran her durumda çocuklarda iletişim becerilerini geliştirici özel yaklaşımlar gereklidir. Küçük yaşlarda yoğun ve sürekli eğitim programları, hekim mesuliyetindeki davranış terapileriyle, kendi kendine yetebilme ve temel sosyal yeteneği kazanabilmesi amaçlanmalıdır.

Tekrar vurgulanmalıdır otizmli çocuğun yetiştirilmesinde sağlık bilimlerinin farklı disiplinlerinin tedavileriyle birlikte farkındalıklı eğitim politikasının birbirini bütünlemesi; hem yönetimin, hem de ailenin kaçınılmazıdır. Onların dünyasından inşa edilecek gelecek, daha farkındalıklı olabilecektir. Her aşamada iletişim, önemli bir istasyon vazifesi üstlenmektedir.. 

31 Mar 2021 - 11:33 Aydin/ Söke- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.