Söke’de gündem Üniversite ve açılacak bölümler

Geçtiğimiz hafta içinde Söke’de sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile yapılan toplantı konusunda geçtiğimiz Cuma günü bir basın toplantısı yapıldı.

YENİSÖKE-   Haber Merkezi    Geçtiğimiz hafta içinde Söke’de sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile yapılan toplantı konusunda geçtiğimiz Cuma günü bir basın toplantısı yapıldı. Basın toplantısına Söke Kaymakamı Soner Zeybek, Söke İşletme Fakültesi Dekanı. Prof Dr. Turan Akkoyun, Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rahşan Çevik Akyıl, Söke Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kamil Bircan katıldılar.

Toplantıda Söke’ye açılması düşünülen yeni bölümler konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında açılması planlanan Anabilim Dalları ile ilgili bilgiler verirken, ayrıca Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin 2 bölüm ile eğitim-öğretime başlamasının planlandığını açıkladı.

Turan Akkoyun yaptığı acıklamada, ülkemiz yükseköğretimin yükselen değeri Aydın Adnan Menderes Üniversitesi genelindeki gelişmeler yanında Söke özelindeki atılımlar, gelişmeler ve projeleri kamuoyu ile paylaşabilme adına böyle bir basın toplantısını tertiplediklerini belirterek “Akademinin üç unsuru bulunmaktadır: 1. Eğitim-Öğretim, 2. Bilimsel Araştırma, 3. Toplumsal Katkı.

1992 tarihinden beri MYO, 2012 tarihinden beri Sağlık Hizmetleri MYO, 2011 tarihinden beri Söke İşletme Fakültesi ilçemizin eğitimi görevini sürdürmektedir. 2014 yılında açılan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bugüne kadar akademiden farklı bir konumda kamuoyunun gündemindedir. Toplumsal konulara akademik katkı anlamında sürdürülen 101. Yılında İstiklal Mitingi, Ahmet Tevfik İleri, 100. Yılında İstiklal Marşı, Göç ve Uyum, Lojistik Söyleşileri gibi her biri milli ve evrensel nitelik taşıyan etkinliklere fiziki ya da online ev sahipliği yapmaktayız. Özgünlüğe sahip ve farkındalık ortaya koyan çalışmalara yenilerini eklemeye de devam ediyoruz. Bugün sabahleyin Otizm ile ilgili etkinliğe yeni çalıştay ve topluluklar ilave ederek Sökemizin ve Söke Yükseköğretim kurumlarının ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin akademik ve toplumsal seçkinliğine katkı yapmayı sürdürüyoruz” dedi.

SÖKE’DE BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR YÖK’TE TALEBİMİZ HALİNE GELDİ

Yükseköğrenimin sadece tahsil olmadığının bilincinde olarak akademik dergi faaliyetlerini başlatma, yürümekte olanlarda aksaklıkları giderme çalışmalarının da sürdürüldüğünü söyleyen Turan Akkoyun “Bu hususlardaki gelişmeler zamanla paylaşılacaktır. Bir müddetten beri yoğun bir çalışma sonrasında İşletme Fakültemiz, Sağlık Hizmetleri MYO, MYO vasıtasıyla ilçemizde tesis edilmesine rağmen içerisinde hiçbir bölüm açılmayan ve bu yüzden akademik istihdam yapılamayan dolayısıyla eğitim-öğretim hizmeti vermeyen Mimarlık ve Tasarım Fakültemizin yetkilendirilmesi de sahiplenilerek gerçekleştirilen teşebbüslerin sonucu Söke’de başlatılan çalışmalar, Aydın’da eğitim komisyonu ve senato aşamalarını geçerek Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin YÖK’teki talebi konumuna getirilmiştir.

Burada birkaç kavramın ne manaya geldiğini açıklamakta fayda bulunmaktadır. Anabilim Dalı bilimin temeli aslında evrensel bilimin tam karşılığıdır. Program, Bölümün ön lisanstaki yani MYO karşılığıdır. Bölümün lisansüstü karşılığı Anabilim Dalıdır.

Sağlık birimleri Sağlık Bilimleri Enstitüsü

İşletme Fakültesi Bölümleri Sosyal Bilimler Enstitüsü

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü ile lisansüstüne bağlanırlar. Buralarda akademik işlerlik Anabilim Dallarındaki işlerlik ile doğru orantılıdır. Aynı şekilde akademik istihdam ile aynı istikamet söz konusudur. Bu hususları neden açıklıyoruz;

Tamamladığımız hazırlıklar sonrasında Eğitim Komisyonu ve Senato kararlarıyla 8 Anabilim Dalı, 3 Bölüm, 2 Normal Öğretim Programı, 2 İkinci Öğretim Programı kabul edilerek YÖK’e gönderilmiştir. Halen Yüksek Lisansta 1 Anabilim Dalı açılması müracaatı yapılmış, olumlu sonuçlanması yönünde takibi sürdürülmektedir. Bu da bir üst kulvarda yeni bir bölüm anlamına gelmektedir

ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇILMASI PLANLANAN  BÖLÜMLER

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı için

Söke İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü bünyesinde;

- Uluslararası Finans Anabilim Dalı,

- Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Anabilim Dalı,

- Uluslararası İşletmecilik Anabilim Dalı,

- Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı,

- Uluslararası Ekonomi ve Kalkınma Anabilim Dalı açılması

1. Söke İşletme Fakültesi içinde Sağlık Yönetimi Bölümü açılması

2. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde İç Mimarlık Bölümü açılması

3. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü açılması

4. Söke Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Mekatronik İ.Ö. Programı Açılması [50 Kontenjanlı]

5. Söke Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi İ.Ö. Programı açılması

6. Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı açılması

7. Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Evde Hasta Bakımı Programı açılması [30 Kontenjanlı]

31 MART 2021’ DE 

SENATODAN GEÇTİ

Kısaca Aydın Adnan Menderes Üniversitesi birimlerin hazırlıklarından sonra Eğitim Komisyonu değerlendirmesi sonrasında 31 Mart 2021 tarihinde Üniversite Senato Toplantısında her biri ayrı ayrı oylama sonrasında oybirliği ile Halen fiili eğitim öğretimine devam eden Söke İşletme Fakültesi bünyesinde 1 bölümün daha; geçmişte bölümsüz olarak tesis edilen ve bu sebeple akademik personel atanamayan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi iki tane bölümün DOLAYISIYLA 3 lisans Programı

Söke ilçemizin kuvvetli olduğu sağlık yükseköğreniminde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2 yeni bölümün DOLAYISIYLA 2 Ön Lisans Sağlık Programı

İlçemizin üçüncü yüksek öğretim kurumu Söke Meslek Yüksek Okulu bünyesinde devam eden 2 programında 2 ikinci öğretimin DOLAYISIYLA 2 Ön Lisans Programı

Yıllardır eğitimi sürdüren Söke İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret İlişkileri Bölümü bünyesinde 5 Anabilim Dalı

Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi içinde tesis edilen bölümlerimizde 3 Anabilim Dalı DOLAYISIYLA 8 Ana Bilim Dalı

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Burada emeği geçen akademik personelimizin tamamına, eğitim komisyonunda Söke Yüksek Öğretim Kurumu temsilcilerine teşekkürü borç bilirim. Ayrıca bilhassa Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bölüm açma teklifin hazırlanması aşamasında Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesinden destek aldık. Bilhassa Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Göksal Özbalta ile Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşin Sev hocalarıma gösterdiği ilgi ve sağladığı desteklerden dolayı özellikle teşekkür ediyorum.

Sökemizde kaliteli eğitimin sürdürülmesi, akademik verimliliğin artması, kültürel zenginliğin değerlendirilmesi, toplumsal yükselişe katkıların devamı bilimsel tutum ve davranışlarla perçinlenecektir. Bu amaç doğrultusunda ilçemiz yükseköğretim kurumları olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

KAYMAKAM ZEYBEK: SÖKE TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR ŞEHİR

Kaymakam Soner Zeybek Prof. Dr. Turan Akkoyun’dan sonra yaptığı açıklamada, Söke önemli bir gündem maddesi olan Söke’deki fakültelerin ve yüksekokulların durumu ile ilgili önemli gelişmeler sağlandığını belirterek “Söke’ye geleli 8 ay gibi kısa bir süre oldu. Bu sürede ilçemizde yapılması gereken en önemli konulardan bir tanesi üniversite konusuydu. Aynı zamanda Söke Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak da şahit olduğum durumları sizlerle paylaşmak istiyorum. Söke eğitim konusuna bakışıyla ve Söke Eğitim Vakfı’na kurumsal yapısıyla, ilçedeki fakülte ve yüksek okullar bağlamında Türkiye’deki örnek olacak bir yardım, bağış kültürüne sahip bir ilçe durumunda. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz ve bu konu çoğu kişinin farkında olduğu bir durumdur.

BİZ İNANIYORUZ VE OLACAK

Bu işte emek veren herkese teşekkür ediyorum. Söke Eğitim Vakfı olarak ilçede eğitimin geliştirilmesi için her türlü girişimi yapacağımızın sözünü veriyorum. Özellikle üniversite konusunda Rektörle ara ara görüşüp bu tip konulara gündeme getiriyoruz. Bakış açısı son derece olumlu. Bu bize güç ve cesaret verdi. Bu konuları konuştuk. Çok güzel bir toplantı oldu. Rektörün Söke bakışını direkt kendi ağzından dinledik.  Anabilim dallarının açılması için söz verdi. Karar YÖK’te ve bu kararların çıkması için çalışıyor. Biz inanıyoruz, olacak. Ama farklı bir kurul olunca her türlü alternatifi değerlendirmek lazım, ola ki olmadı şunu gönül rahatlığı içinde Söke ilçesinde ve ADÜ’de yapılması gereken her şeyi yaptık. Bu konuda içimiz rahat ve çok ümitvarım. Söke’nin arzu ettiği Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2 bölümü ile Söke’de eğitim-öğretime başlayacağına inanıyorum ve  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. İsmail ERAVCI

05 Nis 2021 - 08:41 Aydin/ Söke- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.