Sokağa çıkma kısıtlamasında istismara izin verilmeyecek

Kaymakam Soner Zeybek: "Bir taraftan ciddi bir kısıtlama uygularken ; pandemi ile mücadele ederken bir amacımız da üretimi durdurmayacak planlama yapmak, bunu yaparken de istismara izin verilmeyecek"

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

YENİSÖKE (ÖZEL)    Kaymakam Soner Zeybek bugün saat 10'da oda başkanları ile bir toplantı yaparak, 29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Toplantıya Söke İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan katılırken, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve ilçedeki esnaf ve Sanatkarlar Odaları başkanlarının tamamı katıldı.
Toplantının başında açıklamalarda bulunan Söke Kaymakamı Soner Zeybek, 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenlerin kesinlikle haklarında cezai işlem uygulanacağı uyarısında bulundu. Kaymakam Soner Zeybek, önümüzde 17 günlük bir kapanma sürecinin bugün saat 19 itibari ile başlayacağını belirterek "Bu uygulamada hem birlik sağlamak hem de kafanıza takılan soruları cevaplamak amacıyla böyle bir toplantı tertip ettik. Öncelikle alınmış olan kararların ilçemize ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah alınan bu tedbirler ülkemizde, ilimizde, ilçemizde vaka sayılarının düşmesine neden olur diye düşünüyorum" dedi.
İSTİSMARA IZİN YOK
Kaymakam Soner Zeybek oda başkanlarına İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve ilçe Hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararlar hakkında bilgilendirmede bulunarak "İçişleri Bakanlığımızdan bu 17 günlük kapanma süreci ile ilgili olarak bizlere bir genelge gönderildi. Biz İçişleri bakanlığımızın gönderdiği genelgeyi ilçe Umumi hıfzısıhha kurulu ve Kaymakamlık Sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık. Bir taraftan ciddi bir kısıtlama uygularken yani pandemi ile mücadele ederken bir amacımız da üretimi durdurmayacak planlama yapmak, bunu yaparken de istismara sebep olmayacak şekilde, gerçekten işi olan üretimde olan, tarımsal faaliyette bulunan, fabrikasında üretim yapan, imalathanesinde imalat yapan vatandaşlarımızın bu faaliyetlerini sürdürmeleri bizim için önemli" dedi.
KISITLAMA SECENEK DEĞİL ZORUNLULUK
Genelge kendilerine ulaştıktan sonra çok sayıda soru  geldiğini söyleyen Kaymakam Zeybek "Bir kez daha şunu belirtmek istiyorum. Bu kısıtlama uygulaması diğer kısıtlama uygulamalarından çok farklı. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarındaki gibi değil. Bu kısıtlamaların biraz daha hissedildiği bir dönem olacak. Pandemi ile mücadele seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk haline aldığı için böyle bir durum uygulanacak. Bizim vereceğimiz kararlardan bazı sektörlerin etkilenmesi muhtemel. Toplum olarak, kişi olarak, bir fedakarlık sürecinde bulunuyoruz. Tüm Türkiye'de aynı olmasını temin etmek amacıyla bizim vereceğimiz kararda sizlerin desteğini istiyoruz.Ortak bir dil konuşursak bu tedbirleri ilçemizde çok daha düzgün uygulamış oluruz diye düşünüyorum" dedi.
KİMLER MUAF
Genelgede muafiyetlerin belirtildiğini söyleyen Kaymakam Soner Zeybek "Bizim toplantımızın asıl gündemide kimleri muaf tutacağız, kimleri muaf tutmayacağız noktasında olacak. Sektör olarak sokağa çıkma kısıtlaması döneminde kimlerin açık olacağı belli edilmiş. Bunlar Bakkal, Market, manav, kuruyemiş, Kasap ve tatlıcılar. 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Zincir marketler diğer uygulamalardan farklı olarak Pazar günleri faaliyet göstermeyecekler. Restaurant lokanta gibi yerlerde sadece paket hizmeti verecekler. Ramazan ayı süresince 24 saat esasına göre yemek servisi yapılabilecek. Ramazan ayından sonra bu faaliyet gece saat birde sonlandırılacak" dedi.
VEFA GRUPLARI GÖREVDE
Tam kapanma sürecinde ileri yaş gruplarındaki kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak olanlarla ilgili de tedbirlerin alındığını söyleyen Kaymakam Soner Zeybek "Bu vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaralar üzerinden temel ihtiyaçlarını Vefa grupları üzerinden karşılanacak. Vefa guruplarında gerekli personel görevlendirmesi yapılarak ihtiyaçlar anında karşılanacak. Söke'de Vefa koordinatörü Ayhan Türk'tür. İlçemizdeki her mahallede gerek muhtarlarımız, gerek imamlarımız, Okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız görevlendirildi. İhtiyaç halinde bu arkadaşlarımız vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız" dedi.
İZİNLER SADECE İZİN KURULLARINDAN ALINACAK
28 Nisan 2021 çarşamba akşamı kendilerine İçişleri Bakanlığından gelen yeni bir talimatın olduğunu hatırlatan Kaymakam Soner Zeybek "Bu talimatta bizim geçmişte izin verdiğimiz bazı durumlar yasaklanmış durumda. içişleri bakanlığımızın dün gece yayınladığı bir talimatla şehir dışına yani buradan Germencik veya Kuşadası'na hiçbir şekilde Seyahat izin kurulları dışında hiçbir kurum izin vermeyecek. Bunun için oda başkanlarımız Germencik'te ve Kuşadası'nda veya diğer bir ilçede üyemizin işi var diye izin vermesinler. Ilçe dışında çok önemli işleri varsa oncelikle bize başvursunlar" dedi.
SİTE VE APARTMAN BAHÇELERINE İNİLMEYECEK
Kaymakam Soner Zeybek geçmişte uygulamada olmayıp şimdi uygulamaya konan yeni bir durumla ilgili olarak da verdiği bilgide "Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirlerinde konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerinede sorumluluk verilerek site içinde, izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin; özellikle çocukların ve gençlerin ikametlerine dönmeleri konusunda uyarmaları sağlanacak. Biz bu konuda site yönetimleri ve Apartman yöneticilerine gerekli bildirimleri yaptık. Özellikle vatandaşlardan ricamız bu tam kapanma sürecinde site bahçelerinde ya da apartman bahçelerinde çocuklarının veya kendilerinin bir arada olmaları bu süreçte yasaklandı. Şunun da bilinmesinde fayda var. Bu süreçte Biz tamamen alanda olacağız. Emniyetimiz ve jandarmamız denetimleri en sıkı şekilde yapacak. Vatandaşlarımızdan da bu konuda dikkat bekliyoruz" dedi.
SOKAK HAYVANLARINA ÖZEN
Özellikle sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda da bilgilendirmede bulunan Kaymakam Soner Zeybek "Biz Sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda gerek ilçe belediyesine gerekse Büyükşehir Belediyesi'ne gerekli yazıları yazdık. Kendilerinden ekipler kurmalarını istedik. Aynı zamanda sokak hayvanları ile ilgili derneklerden de gönülleri belirleyeceğiz. Sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda da Gerekli tedbirleri alacağız" dedi.
MUAFİYETE SUİSTİMAL EDENE CEZA
Özellikle istisna kapsamında olsa da muafiyeti doğru kullanıp kullanmama konusunda da sürekli denetleyeceklerini söyleyen Kaymakam Soner Zeybek "Sıkı bir süreç yaşanacak. Çalıştıkları iş yerlerinde gerçeğe aykırı belge düzenlenip düzenlenmediği, özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınıp alınmadığı,  Bakkal, Manav, Kuruyemiş, tatlıcı gibi iş yerlerine maksadı aşan şekilde kullanma, çiftçi kayıt sistemini amacı aşan şekilde kullanılmasını istemiyoruz. Biz sürekli alanda olacağız ve denetleyiciyiz. Bundan dolayı biz vatandaşlarımızdan izinlerini sadece konuyla ilgili almalarını istiyoruz. Bu muafiyetler olası şekilde kötü kullanılırsa cezalandıracağız" dedi.
İZİN BELGELERİ E- DEVLET ÜZERİNDEN
Kaymakam Soner Zeybek açıklamasının son bölümünde kapanma döneminde Kaymakamlık olarak gerekli önlemleri aldıklarını belirterek "Ek personel ve araç görevlendirmeleri yapıldı. Kimsesiz ya da ileri yaş grubundaki vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli tedbirleri aldık. Seyahat izin kurallarımız bu süreçte çok etkin çalışacak. Buralara da gerekli personel görevlendirmesini yaptık. Otogar içerisinde kurumumuzun bir birimi var. Aynı zamanda kaymakamlıkta da bir birim var. Vatandaşlarımız Alo 199 ve e-devlet üzerinden başvurmaları gerekiyor. Biz bu süreçte kesinlikle manuel olarak seyahat izin belgesi vermeyeceğiz. Sistem üzerinden yürütülecek. Bz bu kapanma döneminde dönüşümlü esnek çalışma dönemine geçmiş durumdayız. Bu süreçte farklı uygulamalardan bir tanesi de daha önceki sokağa çıkma kısıtlamasında kamu görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaftı. Şimdi ise bizim görevli vermediğimiz evinde istirahata çekilmiş kamu görevlisi de aynı vatandaşlarımız gibi sokağa çıkma yasağına tabidirler. Bu da tedbirlerin aslında ne kadar ciddi uygulandığının göstergesidir.
SÖKE'DE 15 FİLYASYON EKİBİ GÖREVLİ
Filyasyon ekiplerimiz sahada olacak. 15 ekip 8 araçla 60 civarında bir personelle filyasyon çalışmalarımızı yapıyoruz. Şöyle bir uygulamayı da da getirdik. Kargo ve yemek sipariş ekipleri evlere servis yapacaklar. Kontrol amaçlı olarak ilçemizde servis yapacak personelleri PCR testi yaptırdik. Özellikle bu kişilerden kaynaklı bir bulaşın oluşmaması için PCR  tarama testine tabi tutuldular" dedi. 

30 Nis 2021 - 09:00 - Gündem

Muhabir İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.