“OKU, ÖRNEK AL, İZ BIRAK”dediler, Sökeli Şair ve Yazarları tanıttılar

Anket çalışmamızın amacı, ilçemizin Şair ve Yazarlarını tanımadıklarını, okulumuz öğrencilerine uygulanan anket çalışması doğrultusunda çeşitli değişkenler açısından irdelemekti.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi “ OKU, ÖRNEK AL, İZ BIRAK “ proje grubunda yer alan öğrenciler Hanife Karadaban, Büşra Çetin, Ulaş Demir, Deniz  Çiftçi danışman öğretmenleri Hilâl Güler ile Gazeteniz YeniSöke’yi ziyaret ettiler.

Gençler ,”Sökeli Şair ve Yazarların Dil, Kültür, Edebiyat ve Tarihimize“ katkılarını araştırırken ilçemizdeki şair ve yazarları, gençlerin tanımadıklarını fark ettiklerini bu hipotezden yola çıkarak birlikte bir proje hazırladıklarını aktardılar.

 Projenin künyesi ve amacıyla ilgili bilgi veren Hanife Karadaban ‘’Sökeli Şair ve Yazarlarımızın; dilimiz, kültürümüz, edebiyatımız ve  tarihimize  katkılarını; genç kuşaklara etkilerini araştırmaktır.’’ projemizin amacı” dedi. 

Proje ekibindeki öğrencilerden Ulaş Demir ve Deniz Çiftçi yaptıkları araştırmanın başlangıcı ile ilgili bilgiler vererek “4006 TÜBİTAK BİLİM FUARI’nda sergilenmek üzere ‘’OKU, ÖRNEK AL, İZ BIRAK PROJESİ’’ adı altında şu başlıklarda araştırma yapmak istediğimizi okulumuzun farklı sınıf seviyelerindeki dört sınıfımıza duyurduk ;

Sökeli Şair ve Yazarlarımız, Eserleri, Dilimiz, Kültürümüz, Edebiyatımız, Tarihimize Katkıları, Genç Kuşağa Etkileri olarak belirledik. Yönelteceğimiz sorulara gerçeği ifade eden yanıtlar vermelerinin  bu araştırma için önemli olduğunun altını çizdik. Anket sorularımıza verecekleri cevaplar için teşekkür ederken  araştırma raporunda isimlerinin yer almayacağını  da belirttik.

Anket çalışmamızın amacı, ilçemizin Şair ve Yazarlarını tanımadıklarını, okulumuz öğrencilerine uygulanan anket çalışması doğrultusunda çeşitli değişkenler açısından irdelemekti. Araştırmanın çalışma grubunu okulumuzda öğrenim gören  (68) kız ve (39) erkek olmak üzere (107)  arkadaşımız oluşturmaktaydı. Veri toplama aracı olarak, arkadaşlarımızın duyarlılığını ölçebilmek adına yirmi sekiz (28) maddelik  anket hazırladık, anketimizle ilgili izinleri aldık. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama tekniklerinden uygun olanlarını kullandık. Verileri, “SPSS 20. 0” paket programı kullanılarak analiz etmeye çalıştık. Arkadaşlarımızın duyarlılıklarını yöneltilen ankette üç farklı değişken açısından da (cinsiyet, bölüm, sınıf) inceleyerek ‘’Sökeli Şair ve Yazarlarımızı, ilçemizin gençleri tanımamaktadır.’’ hipotezini ileri sürdük, yaptığımız çalışmalar ve etkinlikler sonucunda ‘’Söke’de  yaşayan  Şair ve Yazarları tanıdıklarında dilimize, kültürümüze,  tarihimize ilgilerinin  arttığına  bu alanlarda çalışmalar yapmaya istekli olduklarına şahit olduk. Etkinliklerimizle dilimizin ve kültürümüzün yozlaşmasının önüne geçilecektir.‘’ görüşünü   de doğruladık.

 Anketimizde ; Anahtar Sözcüklerimiz: Söke, Şair, Yazar,  Duyarlılık, Algı. Bağımlı Değişkenimiz: Gençlerimiz,  Bağımsız Değişkenimiz: Sökeli Şair ve Yazarlarımız  oldu” dedi.

Proje ekibinde yer alan Büşra Çetin’de proje ile ilgili verdiği bilgide “İlçemiz Şair ve Yazarlarının gençlerimize  tanıtılması konusu ile ilgili öncelikle dil alanında Yaşar ÇAĞBAYIR‘a, Kültür ve Edebiyat alanında Oyhan Hasan BILDIRKİ’ye, Tarih alanında İsmail Caner GENÇ’e yer verdik. Danışman öğretmenimiz Hilâl GÜLER‘in yönlendirmesiyle projemiz ile ilgili materyaller de geliştirdik. Bu tasarımlardan takvim ve ayraç tasarımlarını Gazeteniz YeniSöke matbaasında yapmak çok keyifliydi, teşekkür ederiz” dedi.

Proje Danışman öğretmeni Hilâl Güler “Şair ve yazarlarımızı gençlere  tanıtmak, onların ses getiren eserlerini örneklemek, ilçemizdeki dil, kültür, edebiyat, basın hayatı ile ilgili çalışmaları gözler önüne sermek, kendi eserlerini oluşturmaları için gençlerimizi  desteklemek,  gençlerimizde vefa duygusunu geliştirmek de hedeflenmektedir” dedi.

Hilâl Güler açıklamasının devamında ”Yaşar ÇAĞBAYIR‘ın dilimize katkılarını, Oyhan Hasan BILDIRKİ‘nin dil, kültür, edebiyata katkılarını, İsmail Caner GENÇ’in kültür ve tarihimize katkılarını  araştırırken bu üç isimle çıktığımız yolculukta  ilçemizden yakın çevremize zaman zaman  da yurdumuz geneline ve Türk’ün uzandığı coğrafyalara ulaşıyoruz. Bu sayede millî ve manevî değerlerle yoğrulurken evrenselliğimizi de farklı bakış açılarıyla kazanıyoruz” dedi.

Bu projenin gençlerin ilçemiz tarihini, şair ve yazarlarını  tanımalarına aracı olmasının yanında gençlerin ilçemiz basın-yayın hayatı hakkında bilgi edinmeleri ve yazmaları noktasında da bir işlevi olmasına önem verdiklerini belirtti.

Hılal Güler bu hususta  Gazeteniz YeniSöke imtiyaz sahibi Hasan Hüseyin YAVAŞOĞLU‘na ve gazeteniz YeniSöke çalışanlarına öğrencilerinin yazılarına yer vermelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pandemi sürecinde gençlerin yerel bir gazetede yazılarının yayımlanmasının onları yazma konusunda daha istekli hâle getirdiğini gözlemlediğini ifade etti.

31 May 2021 - 08:34 Aydin/ Söke- Eğitim

Muhabir İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.