Söke’de Kurban Bayramı tedbirleri açıklandı

Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Belediye tarafından Bayram tatili süresince ilçe halkının talep ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak bayram öncesinde ve bayram süresince yapacak oldukları çalışmaları planlandı”

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke’de Kurban Bayramının huzur ve güven ortamında geçmesi için Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca alınacak önlemler açıklandı. Kaymakam Soner Zeybek vatandaşın Kurban Bayramını huzur ve güven ortamında kutlamaları için Kaymakamlık olarak bir dizi tedbirler aldıklarını söyledi.

  Kurban Bayramı’nın, 19 Temmuz Pazartesi günü saat 13.00’ten sonra başlayıp, 23 Temmuz 2021 Cuma günü sona ereceğini hatırlatan Kaymakam Soner Zeybek “Bayramın huzur ve güven ortamında geçirilmesi ve bayram tatili süresince İlçemiz genelinde temel ihtiyaçların kesintisiz olarak karşılanması amacıyla özel kanunları gereği çalışmak zorunda olan tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Belediye tarafından güvenlik, trafik, sağlık, aydınlatma, haberleşme ve denetim hizmetleri başta olmak üzere gerekli önlemler alınıp uygulanacak, ihtiyaç halinde ek önlemler de devreye girecektir.

  Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Belediye tarafından Bayram tatili süresince ilçe halkının talep ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak bayram öncesinde ve bayram süresince yapacak oldukları çalışmaları planlandı” dedi.

  POLİS VE JANDARMA GÖREVDE        

 Kurban Bayramı öncesi, süresi ve sonrasında İlçemiz sınırları içerisindeki şehirlerarası yollar, otobüs garları, dinlenme tesisleri, cadde ve bulvarlarda çeşitli araçlarla yapılan seyahatlerde önemli artışlar olduğunu dikkat çeken Kaymakam Soner Zeybek “Bu nedenle, vatandaşlarımızın güvenli seyahat etmelerini sağlamak amacıyla gerek asayiş ve gerekse trafik yönünden ek tedbirler alınmıştır.

Vatandaşlarımızın daha yoğun olarak bulunduğu alışveriş mekânları, eğlence yerleri gibi umuma mahsus işyerleri ile park, bahçe, yeşil alan ve mesire yerleri gibi umuma açık alanlar, sokak, cadde ve ana arterlerde yaya ve motorize devriyeler görevlendirilmesi, özellikle bayram nedeniyle artan hayvan hırsızlıkları, yankesicilik ve kapkaç olaylarına karşı önlem alınması, Bayram süresince mezarlıklarda, camilerde ek tedbirler alındı.

 Özellikle kesim yerlerinde olmak üzere Koronavirüs Pandemisi sebebiyle alınması gereken tedbirlere uyulup uyulmadığının denetlenmesi, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, görev alanları ile ilgili olarak sürekli denetim yapılacak” dedi.

 SÖKE BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NIN SORUMLULUKLARI

  Kaymakam Soner Zeybek Belediye Başkanlığının sorumlulukları ile ilgili olarakta “Vatandaşlarımızın dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun ve sağlıklı şekilde kurban kesmeleri için konuya ilişkin düzenlemeler çerçevesinde toplu kesim yerleri ile hayvan satış yerleri oluşturularak kamuoyuna duyurulması,

 Bayram süresince itfaiye, zabıta, temizlik, su ve cenaze hizmetleri aksatılmayacak. Fırın, lokanta, mutfak tüpü satıcıları başta olmak üzere lüzum görülen diğer işyerlerinin belli usullere göre açık bulundurulması için gerekli çalışmalar yapılacak.

Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından tehdit oluşturabilecek kurban atıklarının çöp varillerine atılmaması, kanalizasyon kanallarına dökülmemesi, açıkta bırakılmayarak derin çukurlara gömülmesi hususunda gerekli tedbirler alınarak, bu konuda vatandaşlarımız uyarılacak.

 Bayram öncesi şeker, çikolata, tatlı toptan ve perakende imalatçıları, hediyelik eşya satış yerleri gibi ticari işyerleri ile sebze ve meyve satış pazarlarında alışverişin artması nedeniyle bu ürünlerin fiyat ve kalite denetimlerine ağırlık verilecek.

 Bayram süresince vatandaşların mezarlık ziyaretlerini rahat yapabilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Özellikle kesim yerlerinde olmak üzere Koronavirüs Pandemisi sebebiyle alınması gereken tedbirlere uyulup uyulmadığının denetlenmesi, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi sağlanacaktır” dedi.

 HAYVAN HAREKETLERİNE SIKI DENETİM

Kaymakam Soner Zeybek özellikle hayvan hareketlerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sıkı şekilde denetleneceğini belirterek “Hayvanların sevki, satışı, hayvan hareketleri ve hayvan hastalıkları ile mücadele için gerekli önlemler alınarak, kurban satış yerlerinde kaçak veya hastalıklı hayvan satışının engellenmesine yönelik gerekli çalışmalar yapıldı. Kurbanlık hayvanların satış yerleri ile kesim yerlerinin sürekli kontrol edilerek temizlik ve dezenfeksiyon gereklerine uyulması sağlanacak” dedi.

Kaymakam Soner Zeybek diğer Kurumların görevlerini de şöyle açıkladı.

  “İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

  Bayram süresince meydana gelebilecek sağlık sorunlarına karşı Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonlarının mümkün olan en kısa sürede tıbbi müdahaleyi yapmak üzere hazır bulundurulacak ve bu konuda ek tedbirler alındı.

Yataklı tedavi kuramlarında personel planlaması yapıldı, hastanelerimize intikal eden acil vakalara zamanında müdahale edilerek, vatandaşlar mağdur edilmeyecek, ayrıca vatandaşların acil kan ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tedbirler de alındı.

 SÖKE İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

 “2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği” doğrultusunda gerekli çalışmalar yürütecek.

 İLÇE VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

 İşyerlerinin “Vergi Usul Kanunu” hükümlerine göre denetimlerin yapılması, belge düzenine uymayan işyerleri hakkında “Alo Maliye” hattına yapılan şikâyetler değerlendirilecek.

 ADM İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

 Kesintisiz ve yeterli güçte elektrik enerjisinin devamı için gerekli önlemler alınarak, elektrik arızası ve kesintilerinin gecikmeden giderilmesi için yeterli sayıda ekip görevlendirildi.

TELEKOM VE PTT  MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ

  Bayram tatili süresince vatandaşlarımızın haberleşme hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için Söke PTT Merkez Müdürlüğü ve Söke Telekom Müdürlüklerince uygun görülecek tedbirler alınarak, herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek”  İsmail Eravcı

19 Tem 2021 - 09:53 Aydin/ Söke- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?