“Kamu diplomasisi değerleri dışarıya anlatabilmenin temeline dayanmaktadır”

Akkoyun “Geleneksel diplomasi yöntemlerinden ayrılan, ancak birikimlerini dikkate alan Kamu Diplomasisi bilim, sanat, spor, kültür, eğitim gibi hususları değerlendirerek ülkeyi bir çekim merkezi haline dönüştürebilmektedirler."

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

YENİSÖKE-    Haber Merkezi     İdare odaklı siyasi süreçlerin iletişim bilimleriyle ele alınışı, siyasal iletişimi disiplinlerarası konuma getirdiği ve akademik katkı sağladığı belirtildi. Devletlerin teşekkülünde müzakerelerin kazanım düşüncesi “diplomasi” olarak kaydedildiği belirtildi. XXI. yüzyılın, III. Binyılın güncel kavramı “Kamu Diplomasisi” bir ülkenin stratejik gücünü meydana getirdiği gibi sahibi bulunduğu değerlerin dışarıya etkin bir halde anlatılabilmesi esasına dayandığı belirtildi.

  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun “Siyasal İletişim Kapsamında Kamu Diplomasisi” başlıklı bölümüyle Litera-Türk yayınları arasında M. Özgür Seçim ve Dilan Çiftçi’nin editörlüğünde yayınlanan Siyasal İletişimciler Diyor ki isimli kitapta bu konuyu değerlendirdi.

Akkoyun açıklamasında “Geleneksel diplomasi yöntemlerinden ayrılan, ancak birikimlerini dikkate alan Kamu Diplomasisi bilim, sanat, spor, kültür, eğitim gibi hususları değerlendirerek ülkeyi bir çekim merkezi haline dönüştürebilmektedirler. İlgili hususun doğal akışı içinde bir taraftan coğrafya, bir taraftan insan kitlesi, bir taraftan da kültürü ifade eden Türk Dünyası doğal bir zemin oluşturmaktadır.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi bağımsız devletler yanında Altay Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Çuvaşistan Cumhuriyeti, Dağıstan Cumhuriyeti, Gagavuz Cumhuriyeti, Hakas Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Kırım Cumhuriyeti, Saha Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti, Karakalpak Cumhuriyeti, Nahcıvan Cumhuriyeti gibi özerk cumhuriyetlerinde ve dünyaya dağılmış üç yüz milyonu aşan, “birbirine bağlanan değerlere” sahip, ekseriyeti Sovyetlerin dağılması sonrası bağımsızlaşan-özerkleşen devasa bir kitleyi ifade etmektedir.

Düzenli periyotlarla gerçekleştirilen faaliyetler, bilhassa ulaşım, konaklama, mahallî ürün pazarlaması, medya, iç ve dış turizm alanlarındaki hareketlilik ile ekonomik canlılık meydana getirmektedir. Türkiye’nin stratejik konumu, coğrafyası, tabii potansiyeli yurtdışı katılımlı etkinliklerde rağbeti artırmaktadır.

Türk Dünyası çerçevesinde araştırma konusu “dilde, fikirde, işte birlik” şiarıyla şekillendiren Gaspralı İsmail Bey’in öncülüğünde denenmiştir. “İletişim kurmak, ilişki geliştirmek, uzun süreli iletişim köprüleri kurmayı” görev telakki eden ve iş sayan Kamu Diplomasisi; dar ya da geniş anlamlarda bireyselden, bölgeselden, ulusaldan beslenip değerlerini global dünyaya aktarırken Türklüğün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin millî menfaatleri doğrultusunda bir kamuoyu oluşturma politikasıdır. Toplumlararası etkileşimin de kapılarını aralamakta ekonomik, siyasi, kültürel işbirliği ve birlikteliklere basamak teşkil etmektedir.

Bölgesinde, kıtasında ve dünyada güçlenen ve durumunu daha da kuvvetlendirme politikası takip eden Türkiye’nin “cazibe merkezi olma iddiasını sürdürebilmesi için uluslararasılaşma bir Kamu Politikası olarak ele alınmalı ve Türkiye’ye özgü bir model geliştirilmelidir. Üniversitelerin bu yönde girişimler yaparak potansiyellerini kullanmaları devletin koordinasyonuyla desteklenmelidir. 

Yükseköğretimin diplomatik boyutunu güçlendirecek yaklaşımlar yaşama geçirilmelidir.” Çok yönlülük arz eden konu, bütün bilim dallarıyla yakından ilgilidir.

Bölgesel ve küresel denklemlerde yer alabilmenin yolu Kamu Diplomasisidir. “Bilim ve teknoloji; insanların güvenliği ve refahını artırmak için çalışır, insanların merkezinde olduğu problemleri çözer.” Zorlu bir yoldan ilerlemek durumda olan bilim, araştırma konusunun temel unsurudur.

“Sahada olmak ve sahadan yol almak ilkesince” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu” 26 Şubat 2020 tarihinde ilk toplantısını yaptı.

Vurgulandığı üzere Kamu Diplomasisi, bir ülkenin stratejik gücünü meydana getirdiği gibi sahibi bulunduğu değerleri dışarıya anlatılabilmesi temeline dayanmaktadır. Kısacası yabancı kamuoyunu etkileme, karşı taraftan uzaklaştırma, mümkünse kazanmaya yönelik faaliyetlerin tamamını kapsamaktadır.

İletişim ve kültür insanla ilgili olan her şeyi ifade etmektedir. Toplumların acı tecrübeler pahasına eriştikleri bugünde; Kamu Diplomasisi olmaksızın hem dönemi, hem bölgeyi, hem de dünyayı anlayabilmek mümkün değildir. Anlatabilmenin yolu da anlayabilmekten geçmektedir. Toplumlararasında mevcut kültürel bağlar ile yakınlığı, global kavramlarla bütünleştirebilme çabası araştırma konusu çalışma alanında yer almaktadır.

Dünyadaki güç parçalanmaları ile değişimleri, uluslararası sistemde algı yönetiminde farklılaşmaya neden olmaktadır. Bu çerçevede “algı yönetimi, doğru bilginin ivedi şekilde uluslararası alana taşınması, yalan haber ve dezenformasyonla mücadele edilmesi noktasında vazgeçilmez bir mücadele alanı oluyor.”

Köklü ilişkiler inşa etmeyi amaçlayan, hükümetlerin iletişim politikalarını işlevsel kılan, dış politikayı geleneksel yapıdan uzaklaştıran, düşüncelerin sınırlarda atlatan, yanlış bilgi kaynaklarını ayan eden Kamu Diplomasisi her şeyden evvel kültürel değerlerin farkındalığı, muhafazası, yeni kuşaklar tarafından sahiplenilmesi hususlarında bilimsel, sanatsal faaliyetlerle güncellenmesi hususu hedefin gerçekleşebilme ihtimalini yükseltecektir” dedi.

28 Tem 2021 - 09:36 Aydin/ Söke- Eğitim

Muhabir İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.