“Söke’de 1,5 yılda hiçbir şey yapılmadığını net olarak görmüş olduk”

Eğitim-Sen Söke Temsilciliği Başkanı Murat Karayeğit: "67 Eğitim Kurumunun 1772 Personelin ve 21638 öğrencinin bulunduğu ilçemizde eğitim öğretim yılı 06 Eylül’de birçok eğitim kurumumuzda baş edilmesi güç sorunlar ile başladı."

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

2021-2022 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Söke Temsilciliği Başkanı Murat Karayeğit Söke’de 67 kurumda 1772 personel ve 20 bin 638 öğrencinin bulunduğunu belirterek, bir buçuk yılda pandemi ile mücadele anlamında eğitim kurumlarında hiçbir şey yapılmadığını net olarak gördüklerini söyledi. Murat Karayeğit, okulların açılması ile birlikte görevli eksikliği lavabo ve tuvaletlerin yetersizliği gibi temel sorunların yanı sıra sınıflardaki öğrenci sayılarının düşürülmemesinin sürdürülebilir bir yüz yüze eğitim öğretimi riske attığını söyledi.

Murat Karayeğit yaptığı açıklamada “Ülkemizde ve Dünya da yaklaşık 2 yıldır devam eden salgın eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ülkemizde büyük aksaklıklara yol açtığını hepimiz biliyoruz. 67 Eğitim Kurumunun 1772 Personelin ve 21638 öğrencinin bulunduğu ilçemizde eğitim öğretim yılı 06 Eylül’de birçok eğitim kurumumuzda baş edilmesi güç sorunlar ile başladı.

1,5 YILDA HİÇ BİR ŞEY YAPILMADI

Pandemi koşullarında birçok veli ve öğrencimizin yaşadığı tereddütleri çözüme kavuşturacak tedbirlerin alınmadığını maalesef ki gördük. Bakanlık yayınladığı kılavuzlar ile mücadeleyi veli ve okul çalışanlarının üzerine bırakmış vaziyette.  Milli Eğitim Bakanlığının geçen 1,5 yıllık zaman diliminde pandemiyle mücadele anlamında neredeyse hiçbir şey yapmadığını çok net görmüş olduk.

Türkiye genelinde gördüğümüz kalabalık sınıflar, yetersiz eğitim ortamları, öğretmen eksiği, temizlik görevlisi eksilikleri, lavaboların ve tuvaletlerin yetersizliği gibi temel sorunlar ilçemizin de sorunları olarak çözüm bekliyor. Salgın ile mücadele denilince bakanlığımızın aklına nedense sadece maske, mesafe ve hijyen geliyor. Yeni derslikler yaparak sınıf mevcutlarını azaltmak, eğitim ortamlarının temizliğini sağlayacak yeterli personel atamak, yeni okullar inşa etmek, taşımalı öğrenciler için servislerin sayısını çoğaltmak, kapalı alanlarda geçirilen süreyi en aza indirmek gibi çözümleri nedense değerlendirmiyor.

BAKANLIK YETERLİ BÜTÇEYE SAHİP DEĞİL  

Tüm bunlardan anlıyoruz Milli Eğitim Bakanlığı salgın ile mücadele için yeterli bütçeye sahip değil. Maddi kaynak isteyen her türlü mücadele çalışmasını görmezden geliyor. 

İLÇEMİZ OKULLARINDA YARDIMCI  PERSONEL SIKINTISI BÜYÜK

İlçemizde duruma baktığımızda ise; Öncelikle okullarımızda temizlik işlerinde çalışacak yeterli kadar yardımcı personel yok. 28 Eğitim kurumunda hiç yardımcı personel bulunmuyor. Geçmiş yıllarda İŞKUR aracılığıyla güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışan TYP çalışanları halen daha eğitim kurumlarına görevlendirilmesi yapılmamıştır. Bize ulaşan bilgiye göre tasarruf tedbirleri kapsamında ilçemizde toplam 34 kişi İŞKUR tarafından görevlendirilecek. Bu personel nereye verilecek ihtiyacın ne kadarını karşılayacak? Eğitimden tasarruf olmaz. Okullarımızın temiz olması ve salgının önlenmesi için her 3-4 derslik için bir personel görevlendirilmelidir. Aksi halde okullarda salgın yayılmasının önüne geçmek mümkün görünmüyor.

SINIFLAR 40 KİŞİ  

 Bakanlığın ısrarla vurguladığı mesafe kuralının uyulabilmesi için sınıflarda öğrenci mevcutlarının azaltılması gerekirken, birçok okulumuzda bu konu göz ardı edilmiş ve 40 kişiyi aşan mevcutlar ortaya çıkmıştır. Özellikle sınıfların bölünerek seyreltilme imkânı bulunan kurumlarda öğretmen ihtiyacı doğacağı, devletin maddi zarara uğrayacağı gerekçesiyle yeni sınıflar açılmamaktadır. Şu çok net ortadadır ki bakanlığımız salgın döneminde yeni derslikler yapamamıştır.

YIKIM KARARI VERİLEN 

OKULLARIN DURUMU

İlçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı verilen kurumların yenilenme çalışmaları 18 aydır devam eden salgın döneminde uzaktan eğitim devam ederken tamamlanamamıştır. Bunun ile ilgili;

NEBAHAT ALPAN İLK/ORTAOKULU

Yenikent Öğretmen Nebahat Alpan İlk/Ortaokulunda YİKOB (Yatırım ve Koodinasyon İzleme Başkanlığının) yürüttüğü çalışmada birçok eksikliğin çıktığı ve eksikliklerin tamamlanamadığı görülmektedir.

FATİH ORTAOKULU

 Yine YİKOB tarafından yapıldığı bilinen Fatih İlk/Ortaokulunda yapılan yenileme ve güçlendirme çalışmaları tam olarak bitirilememiş ve yapılan işlerde eksikliklerin olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

YAVUZ SELİM ANADOLU LİSESİ

Yıkım kararı bulunan ilçemizin tek nitelikli okulu olan Yavuz Selim Anadolu lisesinin hangi okula taşınacağı henüz netleşmemiştir. Büyük ihtimalle ikili eğitime geçilecek.

TUZBURGAZI İLK/ ORTAOKULU

Yıkım kararı verilen bir başka kurum olan Tuzburgazı ilköğretim okulu ise Atburgazı mahallesinde ki okula taşınacak olup ikili (Sabahçı- Öğlenci) eğitime başlamıştır.

BAĞARASI ÇPL

 İlçemizin en büyük mahallesi olan Bağarasın’da bulunan Bağarası Çok Programlı Anadolu Lisesi ise Bağarası Kemalpaşa İlköğretim okulunda ikili eğitim verecektir. Ancak aynı zamanda taşımalı eğitimin yapıldığı bu kurumlarımızda eğitim faaliyetleri; sabah 07:30’da başlayıp 19:30 sona erecektir. Bu arada 10 dakikalık teneffüsler ve 20 dakikalık öğle arası uygulanacaktır. Yaklaşık 1000 öğrenci ve çalışanın bulunacağı bu kurumda gerekli hijyen çalışmalarının yeterince yapılamayacağı, salgın koşullarında sağlıklı bir eğitim öğretimin yapılamayacağı ortadadır. Bu konuyla ilgili mahalledeki öğrenci velileri gerekli itiraz ve şikâyetlerini yapmış imza kampanyası başlatmıştır. Acilen ders süreleri 30 dakikaya düşürülmeli ve farklı alternatifler oluşturulmalıdır. (Ş. Oğuz Arslan İmam Hatibin başka binaya taşınması veya köy okullarının açılması gibi.)

ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

İlçemizde bulunan Endüstri Meslek Lisesinin Atölyelerinin yıkım kararından dolayı öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini nasıl tamamlayacağı belirsizliğini korumaktadır.

Söke’de birçok eğitim çalışanına, emekliye ve ilçemize ziyarete gelen birçok misafire hizmet sunan Öğretmenevimizin de yıkım kararı bulunmakta ve hala bir işlem başlamış değil.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ZOR DURUMDA

Söke ADÜ’ye bağlı eğitim sürdüren Yüksekokul ve Fakültelerde de bu yıl yüz yüze eğitime başlanacak. Ancak ilçemizde KYK’ya ait yeterli yurt bulunmaması sebebiyle üniversite öğrencileri de barınma sorunları yaşamakta. Ev kiraları fahiş fiyatlara çıktığı haberleri yayılmaktadır. Her ile, ilçeye Üniversite açmak kadar onların ihtiyaçlarının da düşünülmesi bir zorunluluktur.

Biz Eğitim Sen olarak aylardır kamuoyu ile çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. Bize ve bilime kulak verin ki çocuklarımızın bir yılı daha heba olmasın. Bu umursamazlıklar, yeterli tedbirlerin alınmaması, ek bütçe ayrılmaması velilerimizi özel eğitim kurumlarına yönelttiği oldukça net.

Eğitim kamusal bir haktır, parayla alınan bir hizmet olmamalıdır. Eğitim-Sen olarak kamusal, laik, bilimsel eğitimi savunmaktan asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

14 Eyl 2021 - 09:45 Aydin/ Söke- Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?