Söke Vergi Dairesi’nden son gün uyarısı

Semra Sakınç:7326 sayılı yeniden yapılandırmada  başvuru süresi bugün sona eriyor. 1’nci taksit ödeme süresi de 31 Ekim 2021 tarihinde, 2. taksit ödeme süresi ise 30 Kasım tarihinde sona erecek.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

YENİSÖKE- Haber Merkezi

Semra Sakınç:7326 sayılı yeniden yapılandırmada  başvuru süresi bugün sona eriyor. 1’nci taksit ödeme süresi de 31 Ekim 2021 tarihinde, 2. taksit ödeme süresi ise 30 Kasım tarihinde sona erecek. İlk iki taksidi süresinde ödemeyen mükelleflerin yapılandırmaları bozulacak.

Söke Vergi Dairesi müdürü Semra Sakınç 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması hakkındaki kanun ile ilgili mükelleflerin başvuru süresinin bugün sona erceği uyarısında bulunarak bugüne kadar devlete olan borçlarını yapılandırmayanlar için bugün son  şans olduğunu söyledi. 

Semra Sakınç, 7326 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması kapsamında getirilen kolaylıklardan yararlanmak için şu ana kadar Söke Vergi Dairesine 6 bin dolayında mükellefin başvurduğunu belirterek “Bilindiği gibi başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül tarihine uzatılmıştı. Mükelleflerimiz başvurularını bugün mesai saati bitimine kadar yapabilirler. Vatandaşlarımızı bir defa daha uyarmakta fayda var. Başvuru süresi uzatılırken aynı zamanda birinci taksit ödeme süresi de uzatıldı. 1. taksit ödeme süresi de 31 Ekim 2021 tarihine kadar uzatıldı. 2. Taksit ödeme süresi ise değişmedi. İkinci taksitlerin 30 kasım tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksidin süresi içinde ödenmesi yapılandırmanın sürdürülebirliği açısından önemli. Ödenmediği takdirde yapılandırma bozuluyor. Daha sonraki süreçte taksitleri ikişer aylık taksitlerle ödenecek. Mükelleflerimiz birinci taksit ile ikinci taksit ödeme süresini karıştırıyor. Bunun için birinci taksit ödeme süresi bir ay uzatılırken, 2. taksit ödeme süresi uzatılmadı” dedi.

Yapılandırma kapsamına vadesi geçmiş 30/04/2021 tarihine kadar ödenememiş vergiler, vergi cezaları, idari para cezalarının büyük bir kısmı, ecrimisiller vb. ile incelemeleri ve takdir işlemleri, devam eden vergiler, yine bugüne kadar beyan edilmemiş ve eksik beyan edilmiş vergiler girdiğini söyleyen Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç “Aynı zamanda geçmiş yıl beyanlarının matrah artırımı yapılmak suretiyle vergi incelemesine muhatap olunmaması mümkün olmakta.

İşletme kayıtlarının (Kasa mevcudu-ortaklardan alacaklar, taşınmazlar ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetlerin yeniden değerlendirilmesi) gerçek duruma uygun hale getirilmesi sağlanıyor.

Öğrenim ve katkı kredisi borçları kanun kapsamında yapılandırılıp daha kolay ödenebilmekte. Davası devam eden ve ihtilaflı bir aşamada olan mükelleflerimizin başvurması halinde ihtilaflar sulh yoluyla çözüme kavuşturulmuş olacak. Yapılandırılan borçlar için Yİ-ÜFE katsayısı uygulanacak olup, mevcut Gecikme zammı/faizinden ise vazgeçilecek.

Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE katsayısının % 90’ı alınmayacak. Yapılandırılan borçlar 2 ayda bir taksitler halinde ödenecektir. ( Ancak kanundan yararlanmak için yapılandırılan borçların 1. ve 2. taksiti ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.)

Toplumumuzun birçok kesimini ilgilendiren 7326 Sayılı Kanundan yararlanmak için başvurular bugün mesai saati bitimine kadar yapılmalıdır. Ayrıca Covid-19 Pandemi nedeniyle başvurularınızın interaktif vergi dairesi ( ivd.gib.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda ya da posta yoluyla yapılması ve ödemelerde de Kredi Kartı veya Banka Kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi önemlidir” dedi. 

30 Eyl 2021 - 09:11 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.