Bafa Gölü istila altında

Bafa Gölünde, kuraklığın etkisiyle bu yıl suların iyice çekilmesiyle birlikte, göl içindeki adalarda su seviyesinin düştüğü ve tarihi eserlerin meydana çıktığı belirtildi.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Dr. Erol Kesici: Bafa Gölü’nün giderek tuzluluk oranı artan acı su özelliğinde olması, tüplü solucanların Bafa Gölü gibi kirli ve ötrofik, düşük oksijenli sularda çok daha iyi büyüme gelişmesine neden olmaktadır.

Bafa Gölünde, kuraklığın etkisiyle bu yıl suların iyice çekilmesiyle birlikte, göl içindeki adalarda su seviyesinin düştüğü ve tarihi eserlerin meydana çıktığı belirtildi. Özellikle Serçin’den başlayarak, Serçin Kışlası’na kadar olan yaklaşık 10 km. sahil boyunca, daha sığ olan bölgelerdeki sualtından çıkan kayaların hemen hepsini Avustralya Tüp kurtlarının istila ettiği ortaya çıktı. 

Kuşların, tüp kurtlarının sardığı kayaları kullanmadıklarını, bitkilerin etrafını ve tutunabileceği her kültenin üzerini tamamen sardığını belirten EKODOSD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici yaptığı açıklamada “Son yıllarda aşırı kirlilik, biyolojik çeşitlilik bakımından tür sayı ve miktarı azalan Bafa Gölü; egzotik(istilacı) tür olan Avustralya Tüp Kurtlarının (kıl ayaklı veya yelpaze başlı solucanlar) istilası altındadır. 

Tüp kurtları günümüzde; dünya çapında sığ sularla tanışmış olduklarından kozmopolit bir dağılıma sahiptirler. Bafa Gölü’nde daha önceki yıllarda yaptığımız çalışmalarda su bitkileri üzerine tutunarak yaşamlarını, üremelerini sürdüren tüp kurtları, göldeki siyonobakteri artışı sonucunda su bitkilerinin adeta yok olması sonucunda tutunma alanları azalınca göl dip çamurunda yer alan kabuklu organizmalarla, göl içerisindeki tutanabildiği  katı atık pet vb cisimler üzerine tutunduğu gibi, göldeki  balıkçı teknelerinin  karinalarına-suda uzun süre duran pinter gibi av araçlarına  ve  göldeki taşlık- kayalık sert yapıların üzerine tutunarak yaşamlarını sürdürmekte olduğu bilinmektedir. Göz ardı edilen önlemler nedeniyle tüp kurtları göl havzasında adeta her alanı istila etmiş durumdadır” dedi.

Bafa Gölünde tüp kurtlarının artış nedenlerini de açıklayan Erol Kesici “Bafa Gölü’nde su seviyesinin azalması sonucunda, su üstüne çıkan taşlar-kayalar üzerinde küçük kümeler, on binlercesi bir araya gelerek büyük resifler oluşturarak koloniler teşkil etmektedirler. Bazı bölümlerde resifler yakınlarındaki diğer resiflerle birlikte platform oluşturarak, çok geniş bir alanı istila etmektedirler. Bafa Gölü’nün giderek tuzluluk oranı artan acı su özelliğinde olması, tüplü solucanların Bafa Gölü gibi kirli ve ötrofik, düşük oksijenli sularda çok daha iyi büyüme gelişmesine neden olmaktadır.

Ayrıca; gölün suyunun sığlığı – alçalıp yükselmesi gölde,  dalga hareketlerinin etkisi az olması, dalga hareketlerine karşı çok duyarlı olan tüp kurtlarının gölde aşırı çoğalmasını, adeta göl ve çevresindeki her alanı istila etmesini artırmaktadır.

Bafa Gölü’nün başlıca sorununu oluşturan mavi-yeşil alglerin aşırı oranda büyümelerine de katkıda bulundukları ayrıca, mavi-yeşil alg türlerinin de kurtların tüplerinin biyomineralizasyonla oluşumunda etkisi olduğu belirtilmektedir.

Tüplü solucanlar; bulundukları ortamda çok farklı yönde etki oluşturan ve hızlı büyüyen agresif bir tür olup, göl ekosistemlerini fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak değiştirir.  Kıyılarda bulanıklığı arttırırlar ve oyuk açma aktiviteleriyle bulundukları alt tabakayı değiştirirler ve aşırı çoğalmaları sonucunda suyun hareketini engelleyerek etraflarında tortu birikmesine neden olduklarından, göl turizmine, su ile temasta olan insanlar, canlılar için tehlike oluşturmaktadırlar. Tüplü solucanlar balıkçıların teknelerine av araçlarına verdikleri yıpratıcı etkileri ve balıkların temel besinleri olan planktonları tüketmeleri nedeniyle balıkçılıkla ilgili çok ciddi sorunlara neden olmaktadırlar.

Aşırı çoğalmaları sonucu oluşan koloniler buldukları sert cisimler üzerine yerleşerek koloni oluşturmaları nedeniyle, göldeki dip su kaynak ağızlarının kapanmasına, bunun yanı sıra Büyük Menderes Nehri’nin kirliliği ve tuzluluğunun giderek artışı göz önüne alındığında göl ve nehirlerden su alan boru ve kanalların içerisine yerleşerek (taşlaşarak-tıkaması) onların işlevsizleştirerek de önemli hasarlara neden olurlar.

NELER YAPILMALI;

Göle temiz su kaynağı verilmelidir. Tarım ve sanayinin etkisi kontrol altına alınmalıdır. Elbette B. Menderes’in su kalitesinin iyileştirilmesi öncelik oluşturmaktadır. Göldeki biyolojik çeşitlilik artırılarak, denge sağlanabilir. Gölün su seviyesi ve devinimleri (dalga etkisi) korunmalıdır.

Tüplü solucanlar bir süre su dışında kalsalar bile yaşamlarını sürdürebilmektedirler bu nedenle bu türlerin bir vektör yolu ile bir yerden başka bir yere kolayca taşınması yaygın görülen dağılımlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle av araçlarının, şamandıraların, pet vb. sert malzemelerin su içerisinde uzun süreli kalmaları, teknelerin karinalarının –ağların sürekli temizlenmemesi, istilacı türün her yere tutunmasına, su kanallarına, derelere taşınmasına neden olabilecektir.

Tüplü solucanların yakın kesimlerindeki kolonilerle birleşerek göl içerisinde ve kıyı kesimlerinde geniş alanlar oluşturmasının engellenmesi için, bunların birbirlerine yakın olan formlarını izole etmek gerekir. Yoksa, kıyılarda giderek artış gösteren istilacı türlerin yayılışının çözümü, ileride daha da zor olacaktır” dedi. 

17 Kas 2021 - 09:10 Aydin/ Söke- Yaşam

Muhabir  İsmail Eravcıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.