Kısıtlı sulama uygulanacak

Ovanın yarısına su verilecek, yarısına verilmeyecek.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Kısıklı sulama program kapsamında 2 yıl süreli havza sulama planlamasında %50 kuru tarım yapılması çalışmaları başlatıldı. Ovanın yarısına su verilecek, yarısına verilmeyecek.

  Aydın Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında yapılan toplantıda ovanın yüzde 50’sine su verilmesi kararı alınırken, yüzde 50’sinde kuru tarım yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Adıgüzel, Kemer ve Çine Adnan Menderes Barajlarından sulanan Nazilli, Bozdoğan, Akçay, Aydın, Koçarlı ve Söke sulamalarında 2022 yılı sulama sezonunda uygulanacak olan havza planlaması hakkında alınan kararlar açıklandı.

 Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un Başkanlığı’nda DSİ 21. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu ve Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem’in katıldığı toplantı sonrasında Havza planlaması ile ilgili alınan kararlar açıklandı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy imzasıyla açıklanan 2022 yılı sulama sezonunda sulanacak olan havza planlaması kararı şöyle; “Aydın ve Denizli illerinde bulunan Büyük Menderes Havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerden gelen talepler dikkate alınarak DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2022 yılı sulama sezonunda uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı kapsamında 2 yıl süreli havza sulama planlaması %50 kuru tarım yapılması çalışmaları başlatılmıştır.

YÜZDE % SU KISITLAMASI

Barajlardaki mevcut doluluk oranı ve muhtemel gelebilecek akımlar göz önüne alınarak 2022 yılı sulama sezonunda tarımsal üretim anlamında hazırlıklı olmak amacıyla ön değerlendirme yapılmıştır. Yapılan teknik değerlendirmeler neticesinde yukarıda bahsi geçen sulama sahalarında kalan arazilerin yüzde 50’lik kısmına su verilememe durumu ortaya çıkmıştır. (Bundan sonra kuru tarıma bırakılacak alan olarak ifade edilecektir.) Arazilerin su verilecek veya verilmeyecek kısımları mülkiyet durumu göz önüne alınarak belirlenecektir. Talep olması halinde aileye ait (anne, baba, eş ve çocuklar) taşınmazların tamamı üzerinden değerlendirme yapılabilecektir.

TÜM ARAZİLER 2 EŞİT 

PARÇAYA BÖLÜNECEK

DSİ 21. Bölge Müdürlüğüne bağlı sulama tesislerinin projeleri içerisinde kalan tüm araziler 2 eşit parçaya bölünerek her yıl bir parçasına (%50) su verilmeyecek şekilde havza sulama planlaması yapılmıştır. Sulama alanlarındaki kuru tarım alanlarının belirlenmesiyle ilgili detay çalışmalar DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.

2022 yılı için havzanın yarısına (%50’lik bölümüne) su verilecek olup, havzada ihtiyaç duyulan sulama suyu ihtiyacının karşılanması da daha kolay olacak ve bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntıları da bu oranda önlenmiş olacaktır.

ŞUBAT AYINDA GÖZDEN 

GEÇİRİLECEK

2022 yılı Şubat ayında durum tekrar gözden geçirilerek nihai karara bağlanacaktır. Barajlardaki doluluk oranı beklenenin üzerinde gerçekleşmesi halinde %50 kuru tarıma bırakma kararı, tamamen ortadan kalkabileceği gibi,  kısmen iyileştirmeler yapılması da mümkün olabilecektir.

9 MADDELİK KARAR 

AYDIN GENELİNİ KAPSIYOR

2022 yılı için Adıgüzel, Kemer ve Çine Barajı havzası sulama planlaması (%50 kuru tarım yapılması) kapsamında aşağıda belirtilen hususlara uyulması gerekmektedir.

1-Sulama birliklerince (Bozdoğan, Akçay, Aydın, Menderes ve Söke sulama birlikleri) kendi görev alanı içerisindeki yerleşim yerlerinde bulunan mükelleflere kısıtlı sulama yapılacağı bildirilecektir. Bu yerlerde kısıtlama sulama mahalli vasıtalar ile ilan ve tebliğ edilerek vatandaşlarımıza duyurulması sağlanacak, sulama faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

2-Su verilecek olan havzanın %50’lik bölümü içerisinde kalan tüm ürünlere (Meyve Bahçesi, tek ve çok yıllık bitkiler) en fazla tav suyu hariç 2 (iki) su verilecektir.

3-Kuru tarıma bırakılacak olan havzanın %50’lik bölümü içerisinde kalan daimi tesislere (Meyve Bahçesi ve çok yıllık bitkiler) 2 (iki) su verilecektir.

ŞEBEKE DIŞI ARAZİLERE 

SU VERİLMEYECEK

4-Sulama birlikleri görev alanı dışında kalan şebeke dışı arazilere daimi tesisler (Meyve Bahçesi ve çok yıllık bitkiler) hariç su verilmeyecektir.

5-Su verilecek olan havzanın %50’lik bölümü içerisinde kalan arazilere 2. ürün sulaması amacıyla su temini yapılmayacaktır.

BEYANNAME ALINMAYACAK

6- Kuru tarıma bırakılacak olan havzanın %50’lik bölümünden sulama birliği tarafından beyanname alınmayacaktır. ( Ancak bu alanda su verilecek olan daimi tesislerden beyanname alınacaktır.)

KACAK EKİM VE 

SULAMAYA CEZA

7-Kuru tarıma bırakılacak olan havzanın %50’lik bölümünde kaçak olarak su alan ve planlama dışı ekim yapan kişilere Aydın Valiliği ve Sulama Birliği tarafından gerekli İdari ve mali cezai işlem uygulanacaktır.

CEZA NASIL UYGULANACAK?  

8-Kuru tarıma bırakılacak olan havzanın %50‘lik bölümünde kaçak olarak su alan ve planlama dışı beyanname vermeden ekim yapan kişilere Sulama Birliği Yasasının 12. Maddesi gereğince Sulama Birlikleri tarafından cezalar şöyle uygulanacaktır.

Sulama beyannamesi vermeden ya da eksik beyanname ile sulama yapan birlik üyelerine, suladığı her dekar arazi başına su kullanım hizmet bedelinin iki katına kadar, bu fiillerin tekrarı halinde her defasında ayrı ayrı olmak üzere dört katına kadar idari para cezası verilir.

Birlik görev alanı dışında kalan su kullanıcılarına, izinsiz olarak suladıkları her dekar arazi başına su kullanım hizmet bedelinin iki katına kadar, bu fiillerin tekrarı halinde her defasında ayrı ayrı olmak üzere dört katına kadar idari para cezası verilir.

9-Kuru tarıma bırakılacak olan havzanın %50‘lik bölümünde kuru tarım uygulaması yapılıp yapılmadığı, Sulama Birliği tarafından kontrol edilecek ve alınan kararlara uymayıp aykırı hareket edenler uyarılarak alınan kararlara uyulması sağlanacaktır.

10-Sulama sahası içerisinde kuraklık nedeniyle 2022 yılı sulama sezonunda geçici olarak ruhsata tabi olmayan yer altı kuyularının kullanımı uygun görülmüştür. Bu kuyulardan alınan suyun ücretlendirilmesi; Sulama Birlikleri Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerinde yer alan “Sulama sahası içindeki mevcut diğer kuyuların suladığı sahalara, mevzuat dahilindeki mali ve cezai hususlarla ilgili haklar saklı kalmak kaydıyla, çiftçilerin enerji gideri dikkate alınarak sulamanın bulunduğu gruptaki su kullanım hizmet bedelinin %50’si uygulanır. Bu sahalarda erken ödeme indiriminden başka bir indirim uygulaması yapılmaz.” ifadesi çerçevesinde yapılacaktır.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından “2022 yılında uygulanacak olan havza sulama planlaması (münavebe) kapsamında yukarıda belirtilen kararlara hassasiyetle uyulması hususunda gereğini rica ederim” denildi.   

29 Kas 2021 - 09:06 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İsmail Eravcıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.