Uluslararası Anadolu’nun İrfan Çağı Sempozyumu gerçekleştirildi

Prof. Dr. Akkoyun: Anadolu’nun, irfan çağındaki sarsılmaya rağmen Türk kültürünün dinamiklerinde kadının rolünü de ortaya koymaktadır.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

YENİSÖKE- Haber Merkezi   

Türk kültürü varlık-yokluk kavramlarının her birine ayrı renkler kazandırırken, beşeriyete (insanlığa) alternatifler sunma çalışmaları devam ediyor. Türkiye Selçukluları döneminin bunun en güzel örnekleri arasında bulunduğu belirtildi. Bu kapsamda Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da Uluslararası Anadolu’nun İrfan Çağı (XIII.-XIV. Yüzyıllar) Sempozyumu düzenlendi.

Uluslararası Etkinliğe Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ile 25. ve 26. Dönem Milletvekili Mustafa İsen’in açılış konuşmaları ile başlandı.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal’ın başkanlığında gerçekleşen ilk oturumda oturum başkanı yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversite’sinden Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halil İbrahim Usta Yunus Emre ağırlıklı değerlendirmeler yaptı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Başkanı; Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubad’ın kızlarından hareketle Moğol istilası karşısında Anadolu’nun durumunu Türk kültürünün zenginliği içinde Afyonkarahisar’ın Kadınanaları’nın sinema uyarlanması üzerinde durdu.

“SİNEMANIN DİLİ FARKLI”

Prof. Dr. Turan Akkoyun sempozyumda yaptığı konuşmada “XIX. yüzyılın sonlarında icat edilen sinema bilimsel ve teknolojik ilerlemelerle teknik açıdan kendisini durmaksızın geliştirirken popüler kültürü inşa unsurlarının başında yer aldı. Bunun yanı sıra köklü kültürel değerleri kendi bakışıyla yansıttı. Kültürel anlamda üstlendiği her iki rol hedef kitleye sanatsal biçimde yansıtılır. Sinemanın ses dışında da bir dili vardır ki izleyicinin durumu ne olursa olsun onu anlayabilir.” dedi.

“KADINANA TEMSİLİYETİ

KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZDİR”

Akkoyun, “Sekiz Asırlık Kadınana Temsiliyeti’ Türkiye Selçuklularından Türkiye Cumhuriyeti’ne zaman kapsamlı olup Türk kadınının kültürel zenginliğini ve engin fedakarlığını sekiz asır öncesiyle örneklendirerek sinema sanatıyla değerlendirip televizyon ve sinema sahasına takdim edecektir. Türklüğün ikinci anavatan kazanımında “akıl almaz menkıbelerini halkın içinde efsaneleşen öyküleriyle” izlenebilecek değerli filmler üretmek mümkün görünmektedir.

Bilindiği gibi şehirlerin zenginlikleri ve aktörleri bulunmaktadır. “Şehrengiz ya da Şehr-Aşup” adıyla örneklendirilebilecek eserlerde bunların toplanmasında fayda bulunmaktadır. Bu yapının içinden kadın temalı, kültürel film ve diziler ulusal ve uluslararası pazarlarda karşılık bulabilecek niteliklere adaydır.” ifadelerini kullandı.

“HAYRAT KAVRAMI ÖNEMLİ

YER TUTAR”

Hayrat kavramının önemli yer tuttuğunu aktaran Akkoyun, şunları söyledi: “İslam Dünyasının her yanında “mescid, camiler, mektep, medreseler, imaretler, tekke, hankah, zaviyeler, kütüphaneler, misafirhaneler, hastaneler, çeşmeler, sebiller, hamamlar, makbereler, yollar ve köprüler, kervansaraylar vb. eserler sundukları hizmetlerle birlikte hayrat kavramının tezahürleridir.” “Vakıf hayratı arasında bütün İslam ülkelerinde dini nitelikli ve eğitimle alakalı kuruluş yanında … sosyal nitelikli toplantı yerleri olan da kullanılan kabirler (türbe) … şehirlerde ve kırsal kesimlerde yollar, köprüler, kervansaraylar, sulama şebekeleri, kaleler, deniz fenerleri, kanalizasyonlar, su yolları, çeşmeler vb. vardır.”

“VAKIF KÜLTÜRÜ

ŞEHİRLERİ BİRBİRİNE BAĞLADI”

Vakıf Kültürüyle şehirlerin bir birine bağlandığını dile getiren Akkoyun, “İslâm dünyasında şehirlerin birbirine bağlanmasında da vakıfların rolü büyüktür. Şehirlerarası ulaşım için birçok yol, köprü, ayrıca deniz fenerleri ve kalelerin inşası, büyük ticaret yolları üzerindeki konak yerlerine kervansarayların tesisi vakıflar sayesinde gerçekleşmiştir. Bütün bunlar tüccar ve hacıların seyahatini kolaylaştırmak, yol güvenliğini sağlamak, yolcuları barındırmak ve doyurmak amacına yönelikti. Bir Selçuklu kervansaray vakfiyesinde kervansaraya gelen her sınıftan ve dinden yolculara yiyecek, ayakkabı ve hayvan yemi verilmesi şart kılınmıştır.

Binlerce yıldan beri medeniyete kaynaklık eden Anadolu takriben bin yıldır Türk-İslam kimliği ile farklı sahalarda katkısını sürdürmektedir. Etkinliğin zaman sınırını belirleyen XIII. ve XIV. Yüzyıllarda taht merkezi Konya’da yaşanmak zorunda kalanların neticesinde kurtarılabilecek maddi anlamda belki de son unsurlar aslında birey, halk ve devlet bütünleşmesini basit bir örneğinin temsiliyetine imkan vermektedir.” şeklinde konuştu.

“YERELDEN KATKI SAĞLAYABİLİRİZ”

Akkoyun konuşmasının devamında, “Bir iletişim bilimci ve sinema akademisyeni olarak araştırma konumuzda bugün küresel politikaların perdelediği evrensel değerlere yerelden bir katkı sağlayabileceğimizin farkındayız. Bunu ihtişam ya da gösteriş olarak da algılamıyoruz. Türk kültüründen beslenme ve karşılığında da besleme muzafferiyeti görüyoruz.

Sekiz yüzyıl sonra Kadınana Temsiliyeti birlikte bir “medya ürünü” olarak hedef kitle ulaştırılmakla kalmayacak beraberinde karamsarlığı ortadan kaldıracak yepyeni sinema ve dizi projelerini harekete geçirecektir.” ifadelerine yer verdi.

“ÜLKEMIZDEN ROL MODEL

ÖRNEKLER TAKDİM EDİLMELİ”

Turan Akkoyun şunları kaydetti: “Sempozyum teması Anadolu’nun İrfan Çağı içerisinde dünyanın hemen hiç dikkate almadığı kız evlatlar vasıtasıyla halka karışmak düşüncesinin pratik örneği medyanın beyazperde ya da ekran kaleminde hedef kitleye ulaştırılması yalnızca nostaljik duygulara hitap etmeyecek aynı zamanda bireyin, toplumun ve bütün dünyanın iliklerine kadar hissettiği eksiklikleri giderme de ülkemizden rol model örnekler takdim edecektir. Zira insan şartlar ne olursa olsun azimli ve kararlı yolculuğunu sürdürecektir. Yaşananların silinmesi imkan dahilinde değildir. Beden, beyin, zihin kayıt tutmaktadır. Travmanın hasarı ne kadar ağır olursa olsun sabır taşının öğüttüğü besinin bereketini artırmaktadır. Kayıplar, arkasında bırakanların avunacakları çok geçmeden ona karışıp gideceklerin değerleridir. Kazanımlar ise anın açıklarını kapama, yarını yönetme stratejilerinin maddi cihetidir. Hayat devam edip gitmektedir.

Sekiz asır evvel şehre intikal edip ahali ile bütünleşen Kınık boyunun hanedan kızlarının hayat hikayelerine sinema sanatının çekiciliğinin eklenmesiyle yürütülecek film ve dizi projeleri sihirli temsiliyetin ötesinde Türkiye’ye, Türk Dünyasına, İslam alemine, cümle cihana ihtiyaç duyduğu gerçek rol modelleri yansıtacaktır. Payitahttan beylik merkezi Sahipata’ya geçiş ve sonrasındaki gelişmeler Anadolu’nun irfan çağındaki sarsılmaya rağmen Türk kültürünün dinamiklerinde kadının rolünü de ortaya koymaktadır”

Sorular kısmında “Kadınana Temsiliyeti” konusuna akademik çevrenin ve Türk Dili Edebiyatı gençlerinin ilgisini yansıtan katkılar sağlandı.

Kapanış ile beraber toplamda 13 oturumda gerçekleştirilen uluslararası sempozyum disiplinlerarası işbirliğinin önemini bir kere daha hatırlattı.

27 Ara 2021 - 09:24 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İsmail Eravcıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?