“Ateş yakılmasına ve gecelemeye izin verilmemelidir”

Burak Semerci, Bu sene Milli Park’ta yangın meydana gelmemesi için herkesin elinden gelen tedbiri ve duyarlılığı göstermesini istedi.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkının; Samson Dağları’ndan batıya denize ulaşan bir yarımada ve güneyde delta oluşumuyla Türkiye’de ve dünyada özel öneme sahip bir doğa alanı olduğunu söyleyen Söke Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Burak Semerci, geçtiğimiz yıl ülkemizin hemen tüm kıyılarında meydana gelen orman yangınlarınin kendilerini üzdüğünü belirterek, bu sene Milli Park’ta yangın meydana gelmemesi için herkesin elinden gelen tedbiri ve duyarlılığı göstermesini istedi.

Geçtiğimiz yıl ülkemizin hemen tüm kıyılarında meydana gelen orman yangınlarından, Kuşadası Kaymakamlığı, Milli Park Müdürlüğü ve ilgili kurumlar işbirliğiyle alınan radikal önlemler sonucu kendini koruyabilen yegane doğal alanlardan biri olduğunu dile getiren Burak Semerci “Milli Park içerisinde günübirlik kullanım alanları dahil olmak üzere “Vejetasyonunun yangına çok hassas olması (kritik derecede) Akdeniz ikliminin orman yangınları bakımından en elverişli şartları oluşturması riski nedeniyle uzun süreli ve çok fazla aktivite içeren piknik aktivitesinin minimize edilmesi için ateş yakma yasağı” getirilmiştir.

Bu nedenle yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir Milli Parkta ateş yakılması yasaklanmış, mangal ve tüp benzeri ateşli aletler kullandırılmamaktadır.

Bunun amacı Milli Parkın orman yangınlarına karşı gerekli önlemleri alarak doğal yapısının sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır.

Milli Parkların en temel görevleri; bünyesindeki değerli ekosistemlerinin korunması, biyolojik çeşitliliğinin sürdürülmesi, antropojenik baskının önlenmesi, doğal yaşam ortamlarının, doğal peyzajının, alandaki türlerin ve habitatların korunması, bünyesindeki doğal ve kültürel kaynak değerlerinin gelecek kuşaklara bozulmadan ulaştırılmasının sağlanmasıdır.

RİSK YARATACAK FAALİYETLERE İZİN VERİLMEMELİDİR

Milli Park ziyaret saatleri 08.00 ile 18.30 arası belirlenmişken, yeni düşünülen uygulamayla akşam yemeklerini park içerisinde yemek isteyen vatandaşlara saat 24.00’e kadar yemek hizmetinin verileceği belirtilmektedir.

Milli Park UDGP’nı (Uzun Devreli Gelişim Planı) kapsamında belirli kurallarla yönetilen önemli hassasiyetleri olan bir yer olması dolayısıyla, risk yaratacak faaliyetlere kesinlikle izin verilmemelidir.

Milli Parkta gece yaşamında birçok yaban hayvanının etkileşimde ve hareket halinde bulunduğu bilinmektedir. Ziyaretçi saatleri bittikten sonra yaban hayatı canlandığından, bahse konu olan alanlarda araç gürültüsü, ışık vb. faaliyetlerden kaçınılması gerekir.

Milli Parkın en temel görevlerinden biri, gelen ziyaretçilere doğal ve kültürel kaynak değerlerini en iyi şekilde tanıtmak, göstermek ve sürdürebilirliğinin sağlanması için korunmasını teşvik etmektir. Yapılması düşünülen gece uygulaması ve mangal servisi bu tanımlara hiç uymamakta olup, Milli Parkın temel görevleri arasında bulunmamaktadır.

GECELEME OLMAMALIDIR

Gündüz bile ziyaretçilerin kontrolünde zorluk çekilirken, gece Milli Park içine giren kişilerin ne yapacağı, nasıl bir tehdit oluşturacakları, araç gürültüsü, ışık vb. eylemlerle yaban hayatına rahatsızlık verecekleri, karanlıktan istifade ederek bitki ve insan kaçakçılığı yapıp-yapmayacakları ve en önemlisi de ihmal sonucu ya da kötü niyetli kişiler tarafından kasıtlı olarak çıkarılabilecek yangının nasıl büyük felaketlere yol açacağı mutlaka düşünülmelidir.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen orman yangınlarında binlerce hektar alan kül olmuş, bitki toplulukları ve canlı türleri yok olmuştur. Bu alanların tekrar kendini toparlayabilmesi uzun yıllar sürecek ve buralardaki ekosistemin tekrar canlanmasını bugünkü nesil belki göremeyecektir. Davutlar – Güzelçamlı arasında Samson Dağları’nda 1985 yılında 14 asker ve 1 orman işçisinin yaşamını yitirdiği kasıtlı çıkarılan orman yangınının acısı hafızalarda olup unutulmamıştır.

ZİYARETÇİLERE SIKI

KONTROL GETİRİLMELİ

Milli Parkımız Aydın’ın, Kuşadası’nın ve ülkemizin gururla tüm dünyaya tanıtacağı çok özel bir doğa alanı olup, Batı Anadolu’da özellikle yangınlara karşı çok hassas bir bölgede yer almaktadır.

Hem mangal hem de gece 24.00’e kadar yapılacak yemek hizmetlerinden, yukarıda belirttiğimiz tehditler nedeniyle bu ve buna benzer uygulamalardan kesinlikle vazgeçilmelidir.

Yapılması düşünülen uygulamaların aksine, Milli Park görevlileri tarafından her giren araca mutlaka günübirlik kullanım kuralları ve orman yangınlarıyla ilgili birer broşür dağıtılmalı, güvenlik güçleri tarafından araçlar kontrol edilmeli, tüm koylarda Üniversite ve STK’lar işbirliğiyle doğal alanın tanıtımı, çevrenin kirletilmemesi ve yangın riskine karşı ziyaretçilere yönelik bilgilendirme faaliyetleri yapılmalıdır. Yangın tehdidine karşı ilk müdahaleyi yapabilecek bir yangın helikopterinin Milli Parkta hazır bulundurulması olası yangınların büyümesini önleyecektir.

EKOSİSTEM KONUSUNDA

BİLGİ VERİLMELİ

Özellikle ilköğretim okullarıyla koylarda milli parkın değerli ekosistemlerini ve biyolojik çeşitliliğinin korunmasına yönelik eğitim çalışmalarının yapılmasını, bölgemizin en güzel doğal alanı olan Milli Parkımızın gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır.

Milli Parkın hemen yanı başında bulunan Güzelçamlı mahallesindeki esnafların, parka gelen ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek mekanlara, donanıma ve bilinç düzeyine sahip oldukları bilinmektedir.

Milli Parkın bir amacı da parkın tüm değerlerini iyi bilen ve onların korunmasını ve geleceğe taşınmasına önemli katkısı olacak bölge halkının ekonomik çıkarlarını gözetmek ve gerekli imkanları sunmak olmalıdır.

Bahsi geçen sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları ve Kooperatifler olarak imzalanan bildiride belirttiğimiz endişelerin giderilmesini ilgili kurumlardan talep eder, Milli Parkın korunması ve tanıtılmasına yönelik her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

12 Nis 2022 - 09:11 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İsmail Eravcıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler