Gündem : Dünyada Yeni Bir Değişim ve Dönüşüm

   Covid-19’la Dünya farklı bir döneme adım attı, sağlıkta beklenmedik bir travma, insanlığın sık temizliğin kıt olduğu bir coğrafyada baş gösterdi ve bütün dünyaya yayıldı. Devletlerin ekonomisini, insanların sağlığını tehdit etti. Birkaç milyon insan dârı beka ederken, milyonlarcası hastalıkla cebelleşti, hastanelerde izdihamlar yaşandı, hastalar sokaklarda tedavi edilmeye çalışıldı. İlâç yok, aşı yok, aşının oluşturulması yılları aldı, dolayısıyla insanlar korku ve tedirginlik içinde yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar. Sosyal hareketlilik durdu, fiziki uzaklaşmalar iş hayatını etkiledi, birçok insan geçim sıkıntısı çekti. Hastalığa karşı tedbirler, kısıtlamalar, karantinalar, vatandaşın sağlığını ve moralini bozdu. Bütün dünya devletleri bundan nasibini aldı! Ekonomileri ve sosyal yapıları sarsıldı, psikolojik tedirginlikler, insanlar arasındaki gerginlikleri arttırdı ve körükledi. Yani, dünya sağlık ve sosyolojik açıdan yoğun bir 2 yıl huzursuzluk yaşadı. Bu durum dünyada bir takım düşünce ve sistem bozukluklarına yol açtı, bir takım hesaplar şaştı, akıllar ve fikirler karıştı. Beklenmedik patlamalar oldu, bu durumdan karteller ekonomik yağmalarla büyük parsalar topladılar. Her zaman için bu büyük hesapların peşinde olanlar, küçük menfaat birlikteliklerini bile insan hak ve hürriyetleri adına dikkatle yönetirken, öbür taraftan dünyanın sosyal dengesini bozup çok büyük kazançlar peşine düştüler. Bunlar tarihen sabittir, kitleleri birbirine kırdırıp, hükümranlığını yenileyenler, yine sahnede boy göstermeye başladılar ve insanlara gelecek korkusu yayıyorlar.

   Bundan sonra dünya başka bir dünya olacak diyorlar, haklı olabilirler, ama onların hesap ettikleri gibi değil! Geliştirdikleri nükleer ateşin üstünde oturan onlar, dijital dünya, sanal zeka, robot harika, düğme el altında, lâkin kotlanmış yazılım, zaman, mekân ve sürat üstünde, havada trafiğe takılmadan işleyen bir Kün! emri var, hedefe ulaşması için ona an bile fazladır. Kapitalizmin fikir ve fiil babaları Karun’u örnek almış ve o yolda başarı da sağlamış olabilirler, krallığı çok sevdiklerinden Hz. Süleyman Aleyhisselâmı, kendilerince sihrin, gücün ve sırrın kralı kabul edebilirler ve bunlarla insanların gözünü yanıltıp korkutabilirler. Ama Allah’tan başka her şeyin bir sonu var, bu sonunda sonun da Allah var, bütün koordinatları elinde tutan, buna inanıp ta güvenene bu koordinatlardan, çalışıp, çaba gösterip keşfeden mümin kullarına da bu sırlardan veriyor. Yazılan mesajlar yerlerini buluyor, hava boşluğunda-fezada mesajlar, sinyaller, akım ve türlü çeşit enerjiler ve bilinmeyen güçler yoğun bir şekilde, birbirleriyle çatışarak ve çekişerek de olsa hedefine ulaşanlar ve ulaşamayanlar var. Atmosferde ve fezanın hava trafiğinde artık yeni keşiflerin yapılması zamanı geldi, bu çığırı açacak olanların da ben müminler olacağına inanıyorum. Bu nedenle dünya hayatının böyle bir değişime ve dönüşüme doğru gittiği kanaatindeyim. Hani o kerametleri kendilerinden menkul olanlar ve yine kendilerini bulunmaz İngiliz kumaşı sananlar, varsınlar kendi dünyalarının hayal atmosferinde uçsunlar. Onlardan zaten bir kibrit çöpüne acza koyanlar bile çıkmamış. Zaten o devranda devrildi, düşünceler gerçeğe evrildi, hikâye ve masallara da artık son verildi.

   Şimdi, bilimde, dinde, fende, felsefe ve sanatta yeni fatihler bekliyoruz. Evet, ilmi ve bilimi sabitesiz ve Allah’sız adressizlikten çekip alan, ufkunu ve afakını açan yeni kâşifler gelecek. Dini, taklitten, dindarlığı mukallitlikten kurtaracak, Allah’ın rızasını, Allah’ın kevni ve lafzı ayetlerini orijinalinden ve özünden bir laboratuvar mühendisliğinde anlayıp idrak edecek  ortamda keşifler yaparak arayacak olanlar geliyor! Artık gerçek âlim ve ulema sınıfını bunlar oluşturacak. İnsanları sömürerek yeni dünya düzeni ve büyük Ortadoğu projeleri hazırlayanların suyu ısınıyor, hiç belli olmaz bu kaynar kazanı devirip altında da kalabilirler! Çıkardıkları küresel krizlerin felcine uğramak ve açtıkları kuyulara düşmek kendilerinin kaderi olmayacağını nerden biliyorlar? Hep fakir ve cahil insanları ezdiler, kullandılar ve soykırımlar yaptılar. Bunlar öyle insanlar ki, devletlerinin kuruluş aşamalarında hırsızlıklarını, caniliklerini, hayasızlık ve pisliklerini çevirdikleri filmlerle bile bütün dünyaya pazarlayıp servet yığdılar. Bunları öğrenenler, seyredenler, daha detaylı kitaplar okuyarak bilgilenenler, şimdi iyice uyanmaktadırlar. İnşallah gereken derslerini almış, unutulmayacak bir yerlere kaydetmiş ve arada bir hatırlıyorlardır. Çünkü bunları hâlâ dünyaya düzen verme bilgiçlik ve ukalâlıklarını sürdürdükleri sosyal medyadan duyup, izlemekteyiz. Bütün dünya da bunu görüp izliyor, elbette iz’an ve idarelerini kaybetmeyenler, şimdiye kadar uyanamayanlar artık uyanmış, iz’an ve idrakleri açılmıştır. Dünyanın gidişatı bizim elimizde, istediğimiz gibi yön verir ve istikamet tayin ederiz diyenlere haddi bildirilmeli ve hizaya getirilmelidirler. Evet, bizim dünya gündemi hakkında acizane düşüncemiz, inancımız ve kanaatimiz böyledir. Yüce Allah akıbetimizi hayreylesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?