Haftanın Yorumu: TÜRK MİLLETİNİN ZAFERLER AYI AĞUSTOS

Tarih boyu haksızlıklar, adaletsizlikler ve zulümler karşısında savaşan Türk Milleti, düşmanları tarafından hep huzursuz edilmiştir. Zaman gelmiş bir devletle savaşmış ve zaman gelmiş birçok devletin birleşmesiyle Haçlı orduları ile savaşmış, Hakkı, adaleti ayakta tutabilmek için mücadele vermiştir. İnsani medeniyeti ve ilâi-kelimetullahı dünyaya yaymak için yıllarca cephelerde savaşmış evine dönememiştir. Dünyayı gezenler görmektedir, her kıtada ve her coğrafyada Türk şehitleri kabristanlıkları bu duruma şahitlik etmektedir.  1071 Malazgirt Meydan Muharebesini Selçuklu Sultanı Alparslan ve Alplarıyla Kazanıp Anadolu’ya ayak basan ve Anadoluyu Türk’ün vatanı yapan ecdada Allah gani gani rahmet eylesin. O gün bu gündür burası bizim vatanımızdır ve vatanımız kalacaktır. Ama, ne demişler “Su uyur düşman uyumaz” Biz de Türk Milleti olarak uyumadık ve uyumayacağız. İlâi-kelimetullah ve Kızıl Ema-Turan ideali ile onların karşısında duracağız. Bunun ıspatını tarihte verdik ve vermeye de devam edeceğiz. 1. Dünya Savaşında Galiçya’da, Trablusgarp’ta, Çanakkale’de, Filistin’de, Kut’ul-amare’de, Balkanlar’da, Kafkaslar’da ve Anadolu’da cephelerde ölüm, kalım mücadelesi vermişiz. Ecdad, düşmana boyun eğmemek için elinden geleni yapmış, canla, başla vatanını müdafaa etmiş ve mağlûp olmamıştır. Son İstiklâl Savaşı ile 1922-30 Ağustos’da son büyük Zaferini kazanmış ve İstiklâlini bütün dünyaya ilân etmiştir. İşte bu yıl da bunun mutluluğunu büyük bir coşku ile kutlayıp, yaşadık ve Muzaffer Komutanlarımızı başta, Baş Komutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerini minnet, şükran ve rahmetle andık ve anmaya da devam edeceğiz. Yüce Allah vatan, millet ve mukaddes değerlerimiz için savaşan her candan razı olsun ve makamlarını Cennet eylesin.

SÖKE’DE KIŞ HAZIRLIKLARI YAPILMAKTADIR.

Tarla ve pamuk sulamalarında desteği olan azmakların içinde kaşaklar, sazlar ve otlar temizlenmeye devam ediyor. Her yıl Akçakaya mahallesi altı göl haline geliyor, bunu önlemek için Akçakaya Kanalı temizleniyormuş. Bu harekete belediyelerde katılmış görünüyor. Söke Belediye Temizlik Ekibi, Akçakonak ve Kisir de kapsamlı bir temizliğe başlamış. Diğer taraftan Didim Belediyesi de plajlarda temizlik çalışması yapmaya başlamış. Temizlik tartışmasız insan için en önemli görevlerinden biridir. Başta kendi beden ve üst-baş temizliği, ev, sokak, ve mahalle temizliği olarak böyle devam eder. Belediye bilmem farkında mıdır? Logarların yanından pis kokudan geçilmiyor. Bu logarlar ve kanalizasyonlar ne zaman temizlenecek? Sayın Başkan Levent Tuncel, kısa sürede görevimin başında olacağım demiş, olsa da bir şey değişeceğini sanmıyorum. Çünkü, ifade ettiğim gibi pis kokular ve yeniden içinde otlar yükselmeye başlamış olan Söke Çayı’ndan gelen kokular da eksilmiyor. O çöp konteynırlarından pis kokular zaten hiç eksilmiş değil. Arada bir yıkansalar belki biraz kokuları azalır diye düşünüyoruz. Bu arada sıcaklar da bu pis kokularla birleşince şehirde gezmek zorlaşıyor. Söke bir seçim dönemini daha kayıpla geçiriyor. Ama, bu kaybın ortaklığında payı olanlar, Ankara eksenli politikalarıyla ve üye kaydı rekorlarıyla, bu bazı sıkıntılarını ifade ettiğimiz Söke Belediyesi hizmet anlayışını ve icraatını görmezden geliyorlar. Haftaya okullar açılacak ve dersler başlayacak, hayırlı ve sağlıklı devam etmesi dileğiyle öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz. Dolayısıyla bugünden itibaren Söke’de hareketlilik artacak ve tabi hâliyle trafikte zaman zaman sıkışacaktır. Söke Belediyesi öğrencilerin cadde ve sokaklarda zaman zaman görünmesine ve rahat hareket etmesine yönelik ne gibi çalışmalar yapmıştır? Ufukta ve ortada bir şeyler göremiyoruz. Malûm, arabalar yaya yolları işgal ediyor, bazı esnaf ve dükkân sahipleri de mal ve eşyalarıyla; yetmiyor, sabah kahvaltısını yaya yolu dükkânının önüne attığı masa ve sandalyası ile yapıyor ve kahvesini bacak bacak üstüne atıp içiyor. Belediye Başkanı ve yetkilileri de seyrediyorlar.

BAZI GÜZEL VE DİKKAT

ÇEKEN ÖNEMLİ HABERLER

Söke Devlet Hastanesi Baş Hekimi Sayın Dr. Hasibe Özgeçen Dinçel GETAT Ünitesi hizmete girdi demiş ve bu ünitede 2 uzman hekim ile bir sağlık personeli hizmete başlamış. Bu ünitede kupa, hacamat, mezotrabi tedavileri yapılıyor demiş. Sayın Baş Hekimi çalışmalarından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ama burada yeri gelmişken bir gerçeğe de parmak basmak istiyoruz. Vatandaşın hastaneden sıra alıp muyene olması Pandemiden bu yana eskiye döndü. Randevü sistemi çalışmıyor, bazı tanı ve tedavi ünitelerinde zaman açısında sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durum tabi ki iktidarı ilgilendiriyor, vatandaş bu durumdan sıkıntılı ve çare bekliyor. Evet, ormanlarda yanan yerlerin yeşermeye başladığı bildiriliyor. Pamuk hasadına da 15 Eylül’de başlanacak deniyor hayırlı ve bereketli olsun. Bu arada güzel haberler de var biraz da onlarla devam edelim. Kuru incirde en fazla ihraç AB ülkelerine oluyormuş. Kurumların dikkatine arz olacak ve harekete geçmelerini sağlayacağını umduğumuz bir güzel haber de Kuyucak’tan. 4 Yıl önce kurup faaliyete geçirdikeri 2 adet Güneş Enerji Santrali’nin (GES) geliri belediyenin borçlarını ödemiş ve kasasını da doldurmuş. Demek ki, çalışmak, üretmek kazandırıyor. Ha bu arada meraklılarına bir duyuruda var, deve güreşlerinin takvimi belirlenmiş. 6 Ay sürecekmiş, Aydın bölgesinde 25 deve güreşi yapılacakmış ve Söke’ye de üç deve güreşi düşüyormuş. Detaylarını meraklıları öğrenmiştir düşüncesiyle, Tariş’in belirlediği incir fiyatlarının da, üç katagoride olanlarını verelim. A 1 Kalitesi için 70 lira. A 2 Kalitesi için 62 lira ve A3 Kalitesi için 58 lira. Detayları var onları geçiyorum ve Köprübaşı fiyatlarının da 100-130 lira olduğunu hatırlatmak istiyorum. Son olarak yukarıda ifade ettiğimiz gibi 30 Ağustos Zaferi Söke’de de büyük bir coşku ve sevinçle  kutlandı ve Söke 1- 6 Eylül Kurtuluş şenlikleriyle devam edecektir. Bu haftanın yorumunu da burada noktalıyoruz ve herkese esenlikler diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?