GÜNEŞ SİSTEMİMİZLE İLGİLİ DÜŞÜNCEM

İnsan bu, yaratılışı gereği gördüğü, duyduğu her şeyi merak eder. Üzerinde düşünür, akıl yürütür, nedir, araştırır, inceler ve kendince bir fikir oluşturur. Bunu erişebildiği, erişemediği her şey hakkında yapar. Biz de bugün bu muhayyilemizi güneş sistemimiz hakkında çalıştırıp, işletmek istiyoruz. Dolayısıyla, bilgimiz, ilgimiz, ilmimiz ve seyri temaşamız nispetinde düşünüp, tefekkür edip tahayyül etmeye çalışacağız. Bunu yaparken kimse ile çatışmak, dalaşmak ve sataşmak amacında değiliz. Dolayısıyla bilgiçlik taslamak, falanı kınayıp, filânı sınayıp, feşmekânı karalayıp bir yerlere varmak iddiamız da yok. Bu konuda, kendi çapımızda ve kendi adımıza bir iman bilinci sorgulaması ve iman tazelemesi olabilir. Bu da bizi bağlar, kimseyi ne sollar ve ne de sağlarız. Kaynağımız lâfzi olarak Kur’an, kevni olarakta asumanı kâinattır. Çünkü, malı sahibinden sormak, mucidinden öğrenmek esastır. Hariçten gazel çeken, harice çeken ve çekilen, bizce hariçte kalır. Başı-boşluk, boşlukta olmak, merkezden kopmak emniyetli ve güvenli değildir. Allah, insana akıl, irade vermiş, verdiğine bağlı kılmış, bilginin ardından koşarsınız elde etmek için, ama aklınızın ve iradenizin arkasından koşmazsınız size tabi kılınmış. Bir veren var, birde alan, veren verdiğinin hesabını soracak, alan da aldığını nerde, nasıl kullandığının hesabını verecek.  Evet, bu kadar tahşidattan sonra sadede gelelim artık. Sistemimizin merkezine yerleştirilen güneşten başlayalım. Güneş, hayatımızın merkezine konulmuş, içinde su, ateş, ışık, toprak, enerji ve hareketlilik var. Bunu kendinden ayrılan gezegenleriyle ıspat ediyor. Derler ki, güneşi merkeze koyan, çevresindekileri de ona tabi kılandır. Bu sistem öyle dizayn edilmiş ki, mümkün olup da dışından bir seyretme imkânı olsa, bilmem tarifi akla sığarmı? Yüce Allah, yaratıp dizayn ettiği bu sistemin etrafını yıldızlarla çevirip süslediğini söylüyor. Düşünebiliyor musunuz? Nasıl bir manzara sergilenmiş olur karşınız da! Bu sistem her şeyi ile hareket halinde, insana nasıl bir haz verir. Bu harekette bir insicam, bir intizam ve muhteşem bir ahenk var. Biz insanoğluna bir süreliğine tahsis edilmiş, istifadesine sunulmuş ve hizmetine verilmiş. Bunu yapan ve böyle muazzam ve ihtişamlı yaratan bizi bu sisteme iskân etmiş ve burada yaşayacaksınız, burada öleceksiniz ve burada dirileceksiniz diyor. Bunların hepsine ayet diyor ve bu ayetlerle ilgilenin, bunların üzerinde düşünün, araştırmalar ve incelemeler yapın. Size o aklı, iradeyi, bilinç ve ifadeyi bunlar için verdim. Beni ve kendinizi bunlarla tanıyacaksınız! diyor. 

Bu sistemi inkâr etmek, insanın kendisini inkâr etmesi demektir. Yaratılıp bu şekilde kurulması ve insanlığın bir gezegenin de var edilip hayata adım atması ne zaman başladı bilmiyoruz. Kur’an da bu konuyla ilgili ayetler var, çünkü Yüce Allah Enam suresi ayet 38’de şöyle buyuruyor: “Biz bu kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.” O zaman, araştıracak bulacaksın arkadaş! Bilimsel araştırmalar da şöyle deniyormuş böyle deniyormuş, karbon testi yapılıyormuş. Bak seküler anlayış çalışıyor, sen ne duruyorsun? Ömründe bir sefer olsun herhangi bir Kur’an meali okumamış, ezberden ahkâm kesenlere bakıyorsun. Sanki, sende bu konuyla görevli değilmişsin gibi, şu şöyle dedi bu böyle dedi lere takılıyorsun. Bu sistemi Kur’andan okumak her insanın görevidir. Ama, özellikle ben müslümanım diyenin ise iki sefer görevidir! Allah’ın ayetlerine, Allah’ın kulu iman bilinci, idraki ve düşüncesiyle bakmak başka, Allah yokmuş gibi bir seküler düşünceyle bakmak başkadır. Bu dünyaya gelmiş, bir anlık bir zaman gibi bakıp gitmiş bir insan neyine kibirleniyor aklım almıyor. Gelmek elinde değil, gitmek elinde değil, sistem devam ediyor son saatine doğru hızla gidiyor. Sen bu devran içinde neysin ki! Bu sınırları bizce meçhul olan Kâinatı yaratan, yöneten ve istediği zaman da yok etme kudretine sahip olan Allah sana bir değer vermiş, aklını ve iradeni bu yolda kullan, bu değeri zayi etme demiş. Ben böyle düşünüyor ve düşünmeye de devam ediyorum.  Esen kalınız. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?