Haftanın Yorumu: İlçe olarak Söke'nin sorunları

İlçemiz Söke, ülkemizin çok önemli bir bölgesidir. Siyasi açmazlardan ötürü bir türlü kabuğunu kıramadı. Dolayısıyla gelişim şartlarında alması gereken, çağdaş payını alamadı. Mevcut potansiyellerini hem kendi içinde ve hem ülke çapında ve hem de dünya ekonomik pazarlarında gerektiği gibi değerlendiremedi. Hâlen bu açılımda mücadele vermektedir. Ben acizane bu durumun beş T’de temerküz ettiğine inanıyorum. Bunları kısaca özetleyip açarsak, şöyle bir durum ortaya çıkarmış oluruz. Evet, birinci T Tarım; tartışmasız ilçemizin en önemli meselesidir. Coğrafi konumu, toprağı, iklimi, ürün çeşitliliği ve bu potansiyel çerçevesinde verimlilik kapasitesi ve bunların dünya şartları göz önüne alınarak değerlendirilmesi noktasında çok gerilerde olduğumuzu düşünüyorum. İkinci T Teknoloji, birincide ifade etmeye çalıştıklarımızı teknik düzeyde planlayıp, projelendirerek, makineleşmeyi takip ederek rekolte ve kaliteyi yükseltme çalışmalarında gereken disiplin ve kurallara uyma noktasında icabeden titizliğin gösterilmediği kanaatindeyim. Sorunu bir örnekle özetlersek, Pamuk elbette birinci ürünümüzdür, her yere pamuk ekmek doğru olmasa gerektir. Diğer bakliyat ürünleri fasulye, nohut, börülce ve patates, soğan ve sarımsak gibi. Daha başkaları da var, uzatmamak için kısa kestim. Üçüncü T Turizm, en geriden seyreden bir sektör, nedense bir türlü organize edilemedi, denizi, gölleri, nehri, tarihi harabeleri ve diğer ören yerlerinden bu konuda gerektiği gibi istifade edip yararlanamıyoruz. Dördünce T Trafik, ilçemizin en önemli sorunu en başta geleni, şehir içinde buna bir düzen veremedik. Bir tane otoparkımız yok, bu bir ayıplıktır. Yukarıda ifade ettiklerimizin hepsinin bu trafik sorunuyla sıkıntısı var. Beşinci T’de, Teşkilatçılık yani yeni ifadeye göre kurumsallaşma. Buraya kadar ifade ettiklerimiz için bir araya gelip istişare yapmak, görüş ve düşüncelerimizi paylaşmaktır. İlçemizin ufkunu açmanın yolu bu olduğuna ve siyasi açmazları da böyle aşacağımıza inanıyorum. 

KRİZİN EKOMOMİYE VERDİĞİ ZARARLAR

Devletler kendi paralarıyla alış veriş etmedikçe çeşitli şekillerde krizlerden kurtulamaz diye düşünüyorum. Hele ekonomiyi süper bir devletin parasına teslim ederseniz, şimdi olduğu gibi böyle sıkıntılar hiçbir zaman yakanızı bırakmaz. Bu konuda işin uzmanları birçok mazeretler ve zorunluluklar ortaya atabilir, yaptıkları değerlendirmelerde problem cambazlıklarıyla haklılıklarını kanıtlayacak hesaplar yapabilirler. Uzmanlar ya, bunlara bizim gibi matematiği zayıf ince, uzun hesaplar yapamayanlar, faiz, enflasyon ve daha pek çok fon-mon, kripto olan ve içinden çıkılmaz dezenfarmasyon çıkmazlarına takılıp kalırız. Neyse biz hiç o labirentlere girmeden kabataslak hesaplara bakalım. Meselâ, geçen çarşamba Söke pazarı, hiçte mevsimine yakışan bir alış-veriş piyasası içinde değildi. Pahalılık azalması gerekirken, artış kaydetmekteydi. Bu hengamede Aydın’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin “Türkiye, derinleşen krizi büyüyerek aşacak” demiş. Bu şartlarda bu nasıl olacak bilemiyorum. Bu günlerde pamuk fiyatlarında düşüş yaşandığı söyleniyor ve pamuk üreticisi tedirgin. Ama, Kaygıllı Mahalle Muhtarı Sayın Cavit Gayaf, “Söke’de pamuk egemen bir tarım politikası yürütülüyor. Herkes pamukla yatıp pamukla kalkıyor, Zİraat Odası pamuk odası gibi çalışıyor, zeytine bakan yok” Organik Tarım 100 bin dekardan 16 bin dekara düştü diyor. Bu arada, yaban domuzlarının köpekleri parçaladığından bahsediliyor. Demek ki, bu hınzırların güçleri ve saldırganlıkları artıyor, kırda dolaşan vatandaşlarımız dikkatli olmalılar. Evet, önemli bir uyarı anayola çıkan tarım araçları dikkatli olmalılar. Diğer araçlarda ayni şekilde dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle trafikte sollama zaten sıkıntılı, ama bu dönemde daha da fazla dikkat gerekiyor. Cana ve mala zarar gelmemesi için.

BAZI ÖNEMLİ OLAYLARDAN ÖRNEKLER

Yenikent deresine rampa yapılıyormuş, suyun akış kontrolünü sağlamak lâzım. Jandarma incir nöbetinde, hırsızlara fırsat vermiyormuş. Tırnakçı turistler Kuşadası’nda esnafı dolandırıyorlarmış. Biz, bunları döviz bırakacak diye hoş tutuyoruz. Japonlardan Söke Tariş’e ziyarete gelmişler, bilgi olarak ne getirdiler ve ne götürecekler acaba! Söke Belediye Başkanı Sayın Levent Tuncel, Tuzburgazı ve Doğanbey Mahallelerini ziyaret etmişler. Bu ziyaretlerde ânında çözüm  üretiyorlarmış. Doğrusu o sohbetlerinde bulunmak isterdim. Söke’de bitmeyen sorun, keçiler ve sokak köpekleri. Çözümü ahrettemi olacak bilmiyoruz. Bu arada, 10 yıla yakındır gündemde olan Söke’ye yeni hükümet binası ile ilgili somut adım nihayet atılmış, ihalesi 17 Ekim 2022’de yapılacakmış. Hadi hayırlısı diyelim, yeri halk tarafından pek tasvip edilmiyor, ama yapacak bir şey yok. Neyse, kırsalda zeytinliklerin %20’si el değiştirmiş, kimler alıyorlar acaba! Bu günlerde Söke’de spor faaliyetleri başarılı ve iyi gidiyor, Allah nazardan saklasın. Söke’de trafik sorun olmaktan ne zaman kurtulacak, ana caddelerde bile park yasak olduğu hâlde takan yok deniyor. Söke’ye 21 yeni hekim atanmış, sevindik sebep olandan Allah razı olsun. Bu hususta önemli ölçüde sıkıntı vardı, randevular 10-15 gün sonraya atılıyordu, iyi olmuş vatandaş rahatlar. Bir iyi haber daha, Kaktüs inciri tezgâhlarda yerini almaya başlamış. Demek ki, tadı ve önemi anlaşılmış. Söke’de nihayet önemi anlaşılmış bir gelişme daha yaşanmış, 183 çöp konteynırı yıkanmış. Bunu sıklıkla yapmalılar, çünkü bu konteynırların yanından kokudan geçilmiyor, elbette sineklerin üreme merkezleri olacak. Hatta, konulan yerleri bile arada bir yıkamak gerekmektedir. Son iyi bir haberle bu haftanın yorumunu noktalıyorum. Yeni alınan bir kararla Namık Kemal Caddesi ile Nalbant Sokak üzerinde park eden araçlar çekici ile kaldırılacakmış. Güzel bir uygulama, bunu yaya yollarına park yapanlar üzerinde de uygulanmasını istiyoruz. Esenlikler dileğiyle hoşça kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?