YeniSöke Gazetesi’nden Sosyokültürel Perspektife Işık Tutan İmza ve Sohbet Günü Etkinliği…

20 Ekim 2022 tarihinde YeniSöke Gazetesi öncülüğünde, Şafak Ofset Tesisleri’nde, düzenlenen, imza ve sohbet günü etkinliğiyle, ilçemizde sosyokültürel perspektife ışık tutuldu. YeniSöke Gazetesi yazarlarından Mustafa ULUÇAY ve Yaşar ÇAĞBAYIR hocalarımızın,  kaleme aldıkları eserleriyle ilgili okurlarıyla bilgi paylaşımı gerçekleştirdikleri anlamlı imza günü etkinliği, tarihsel, yerel, milli ve manevi açılardan, sosyokültürel bağlamda farkındalık yarattı. Ayrıca bu anlamlı etkinliğe şehrimiz nezdinde de, büyük bir ilgi gösterildi.

İmza ve Sohbet Gününe Yoğun İlgi

Bu anlamlı imza günü etkinliğine Söke Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa İberya ARIKAN, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ali ESMER, Söke Ticaret Odası Başkanı Sayın Haluk KUTLAY, Başkanvekili Sayın Erdinç ALGÜR, ADÜ Nazilli İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Fatma Neval GENÇ, YeniSöke Gazetesi Yazarı Sayın Mustafa GENÇ, Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih AKBABALI, Söke Belediyesi Kültür Müdürü Sayın Hüseyin BATİR, Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Aydın İl Başkanı Sayın Rıza KARAEYMİR, ayrıca bu saygın derneğin İl Yönetim Kurulu üyeleri Sayın Hasan KURT ve Sayın Müslüm ÇAKIR başta olmak üzere,

Söke Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni-Gazeteci Sayın Hüseyin IŞIK, Aydın Bölge Haber Genel Yayın Yönetmeni-Gazeteci Sayın Levent TUNCER, Sökeli Araştırmacı-Yazar Sayın Oyhan Hasan BILDIRKİ, Söke Ticaret Odası Başkan Adayı Erkan KAÇAR, Söke Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet AKBUDAK, Söke Ziraat Odası Eski Başkanı Muhammet OĞUZ,  Sayın Yusuf KEREMİT, Konak Mahallesi Muhtarı Galip HANAYLI, İlçe Emniyet Müdürlüğü Yaşatma Derneği Başkanı Sayın Mehmet YÖRÜK, SİZDAĞ Başkanı Sayın Rasim YAVUZYILMAZ, Günnur ER, Söke Bakkallar-Bayiler Odası Başkanı Ferhat Güntekin COŞKUN gibi şehrimizin önde gelen saygın isimleri, yetkilileri ve kıymetli Sökeli okurlar katılım sağladı.

Sohbet ve İmza Günü’nden Satır Başları

Başta YeniSöke Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sayın Hasan Hüseyin YAVAŞOĞLU ve YeniSöke Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Şakir AKSAYIM olmak üzere, gazete çalışanları gelen tüm misafirleri kapıda karşılayarak, onlara etkinliğe katılımlarından dolayı duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. Yaşar ÇAĞBAYIR ve Mustafa ULUÇAY hocalarımız, öncelikle kitaplarının çıkış öykülerini anlattılar. Sayın Yaşar ÇAĞBAYIR hocamız, eserleri arasında bulunan “İstiklal Marşı’nın Tahlili”, “Yanık Çaydanlık”, “Hoş Gelişler Ola”, “Bayrak Mücadelemiz ve İstiklal Marşı”, “Kutadgu Bilig”, “Yatağan” kitaplarının yazımı sırasında, doğru bilgi için fedakâr ve özverili bir biçimde yaptığı araştırmaları okuyucularıyla paylaştı. Özellikle “Tarihsel konularda, doğruluk ve gerçeklik unsurlarına” dikkat çeken hocamız, “bu eserlerin her birinin titizlikle yapılan araştırmaların ürünleri olduğunu” ifade etti. Ayrıca “her yazı veya kitap çalışmasının mutlaka bir soru veya sorun etrafında şekillendiğini” belirten Yaşar ÇAĞBAYIR hocamız, “merak duygusunun, soru ve sorunları çözüme kavuşturma arzusunun, kitap yazım sürecinde, kendisi ve tüm yazarlar için oldukça önemli bir ilham kaynağı oluşturduğunu” dile getirdi. Yaşar ÇAĞBAYIR hocamız, YeniSöke Gazetesi’nde kaleme aldığı bazı makale çalışmalarının ve “Yatağan” adlı kitabının, konusunu oluşturan “Yatağan Kılıcı” hakkında da, okuyucularına ayrıntılı bilgiler sundu. İmza gününe “Yatağan Kılıcının” orijinal görünümlü bir versiyonunu getiren hocamız, kılıcın kullanım şekli ve tarihiyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Türk Milleti açısından “Yatağan Kılıcının” tarihsel önemine değinen ÇAĞBAYIR,”Anadolu coğrafyasında yaşayan Türkler için Yatağan Kılıcının apayrı bir yeri olduğunu” belirtti. “Yatağan Kılıcının hem tarla bahçe işlerinde, hem de savaş ve cenk mücadelelerinde, Türkler tarafından çok fonksiyonel bir biçimde kullanılabildiğini” kaydetti. Ayrıca hocamız, “Yatağan Kılıcının”, Türkler tarafından nasıl kullanıldığını da, canlı bir şekilde etkinlik katılımcılarına ve okuyucularına gösterdi.

Bir diğer YeniSöke Gazetesi Yazarı Saygıdeğer Mustafa ULUÇAY hocamız ise, kaleme aldığı “Son Saat ve Kıyamet”, “Yaradılış ve İnsan”, “Tefekkür”, “Beşer Âdem İnsan” eserleri hakkında, okurlarına ayrıntılı dini ve manevi bilgiler aktardı. “İnsanlığın yaratılışıyla ilgili ve İslam diniyle ilgili bazı bilgilerin zamanla gerçek bağlamından uzaklaştırıldığını” ifade eden Mustafa ULUÇAY hocamız, “Dini ve manevi bilgilerin değiştirilmeden ve çarpıtılmadan İslam ve Dünya Toplumu’na, sunulmasının önemini” vurguladı. “İslam Dini’nin Kutsal Kitabı olan Kuran-ı Kerim’in, doğrulara ve gerçekliklere açık bir şekilde rehberlik ettiğini belirten hocamız, “Ancak bazı insanların ve tasavvuf ehli olmayan kişilerin, bu bilgileri kendi bakış açılarıyla yorumlamalarıyla birlikte, manevi anlamda doğru bilinen yanlışların ortaya çıktığını” ifade etti. Mustafa ULUÇAY hocamız bu bağlamda, “Eserlerini hak ve hakikati ortaya çıkarmak üzere, dini anlamda toplumumuzun maneviyatına katkı sunmak amacıyla kaleme aldığını” belirtti.

Sohbet sırasında, Söke İşletme Fakültesi Dekanımız Prof. Dr Sayın Turan AKKOYUN hocamız, imza ve sohbet günü etkinliğinin önemine dikkat çekerek, “Söke’mizin gelişimi bağlamında gerek sosyokültürel, gerekse akademik açıdan fakülte olarak ellerinden geleni yapacaklarını” belirtti ve “Bugünde bu anlamlı etkinlikte, bu güzel amaç doğrultusunda bulunduklarını” ifade etti. YeniSöke Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sayın Hasan Hüseyin YAVAŞOĞLU’da, “Ülkemizin ve ilçemizin sosyokültürel gelişimi açısından bu tür kitap çalışmalarının ve etkinliklerin önemini” vurgulayarak, bu alanda “Yerel gazetelerin daha fazla desteklenmeleri gerektiğini ve böylece daha fazla yazım çalışmasının gün yüzüne çıkarılabileceğini” ifade etti.

Bu Anlamlı Etkinlik Sosyokültürel

Perspektifte Farkındalık Yarattı

Sökeli bir yazar olarak, YeniSöke gazetemizin düzenlediği bu anlamlı etkinliğe katılım sağlamaktan, büyük bir onur ve gurur duydum. Milletimizin ve memleketimizin sosyokültürel değerlerine sahip çıkan Saygıdeğer Mustafa ULUÇAY ve Saygıdeğer Yaşar ÇAĞBAYIR hocalarımızın, kitap çalışmaları diğer yazarlarımız açısından da, son derece ilham vericidir. Bu eserler sosyokültürel perspektifte çok değerlidir. Tüm hemşehrilerimiz açısından da, onur ve gurur kaynağı oluşturan kazanımlardır. Yazarı olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğum YeniSöke Gazetemize ve İmtiyaz Sahibi Saygıdeğer Hasan Hüseyin YAVAŞOĞLU’na, hocalarımızın kitap çalışmalarına destek oldukları ve düzenledikleri bu imza-sohbet günüyle birlikte, ilçemizde sosyokültürel anlamda büyük bir farkındalık yarattıkları için şükranlarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cumhur Kartal YILDIZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?