Vefatının 84. Yıldönümünde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Küresel Liderliğini “İyi Okuyabilmek” Gerek…

Cumhuriyetimizin banisi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. Yıldönümünde bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Yazımın başında şu hususun altını önemle çizmek istiyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, yalnızca Türk Dünyasının değil, Ortadoğu’dan, Balkanlara,  Kafkasya’dan, Asya’ya, dönemin Sovyet Rusya’sından, Amerika’ya, Afrika’dan, Avrupa kıtasına kadar, tüm dünyanın hakkında saygı, sevgi ve hürmet duyduğu küresel bir lider ve devlet adamıdır.

Bu bağlamda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında, özellikle 10 Kasım 1938’den sonra, dünya coğrafyalarından gelen sayısız anma mesajlarını ve farklı tarihlerde devlet liderlerinin kamuoyuna naklettikleri çeşitli sözleri incelemek, bizlere oldukça fikir verici bir perspektif sunacaktır.

Öncelikle bir dönem ABD Başkanlığı görevini yürüten John Fitzgerald Kennedy’nin, sözüne bakalım. “ATATÜRK, bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk Halkı’na ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir asker olarak, kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır”. Ünlü bir Alman Tarihçi olan Herbert Melzig’in, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ile ilgili bir sözü ise şöyle; “O, kendi milleti ve beşeriyet âlemi için beslediği muhabbetle, bir dâhinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir”. Bir dönem Fransa Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Albert Lebrun, ATATÜRK hakkında şöyle diyor; Akıllı ve barışçıl yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri, halkların tarihinde iz bırakacaktır”. Dönemin Sovyet Rusya Başbakanı Mihail Kalinin ise,“Şöhreti bütün cihana yayılmış olan ATATÜRK’ün yönetimi, herkesin takdirini kazanmıştır” ifadelerini kullanmıştır. İngiltere Başbakanı Winston Churchill ise, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vefatının ardından şöyle demiştir; “Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten ATATÜRK’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa kıtası için de, çok büyük kayıptır. Her sınıf halkın, ATATÜRK’ün, ardından döktükleri içten gözyaşları, bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin ATA’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir”. Son olarak, dönemin Afganistan Kralı Emanullah Han ise ATATÜRK için; “O büyük insan, yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için bir önderdi” ifadelerini kullanmıştır.

Dünya coğrafyası üzerinde çeşitli ülke ve mevkilerdeki, birçok liderden ve isimden, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında, söylenmiş buna benzer birçok anlamlı ve güzel söz bulunmaktadır. Küresel bir lider veya devlet adamı olabilmek, tüm dünyanın ve halklarının takdirini kazanmakla mümkün olabilir. İşte Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK bunu başarabilen seçkin bir küresel lider ve Türk devlet adamıdır. Dünya siyasetinde, son yüzyıllara damga vurmuş, barış ve eşitlik yanlısı, yenilikçi, ilkeli, çağdaş, modern, aydınlanmacı, bilge bir Başkomutan ve Cumhurbaşkanıdır. 

Söke İşletme Fakültesi’nde, Düzenlenen Konferans ile “Atatürk’ün Küresel Liderliği” Üzerine Milli Bir Farkındalık Yaratılmıştır.

Bu mihvalde, 10 Kasım 2022 tarihinde, Söke İşletme Fakültesi’nde, düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferansta, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, çizdiği küresel devlet adamlığı perspektifinde, ulusal ve toplumsal cihette “Cumhuriyet temelinde milli bir farkındalık” yaratılmıştır. Bu noktada, Söke İşletme Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN hocamızın konferans konuşması Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, milli, siyasi, askeri, tarihsel ve küresel anlamda oldukça güzel bir biçimde betimlemiştir. Hocamız konferans konuşmasında ATATÜRK’ün, doğduğu ortamdan, askerlik yıllarındaki başarılarına, Türk Milletini birleştirici ve bütünleştirici yapısından, Türk Kurtuluş Savaşı’na, dış politika bağlamında Türkiye açısından zaferle sonuçlanan antlaşmalardan, Cumhuriyetin kuruluşuna ve Cumhuriyet temelinde gerçekleşen çağdaş hukuki, laik ve demokratik kazanımlara kadar, birçok kritik tarihsel süreci detaylı şekilde aktarmıştır.

Bu konferansın takipçileri arasında yer alan Türk Kızılayı Söke Şube Başkanı: Sayın Mesut YALMAÇ “Öğrencilik yıllarımdan beri, birçok Atatürk’ü Anma etkinliğine katıldım. Genelde bilinen anlatım ve söylemler olurdu. Fakat Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN öyle bir sunum yaptı ki; Ulu Önderimize bir kez daha hayran oldum. Var olun Sayın Dekanım ” sözleriyle, sosyal medya platformundan, etkinlikle ilgili hafızalara güzel bir not düşmüştür. Türk Kızılayı Söke Şube Başkanımızın, tespitlerinin altına bende aynen imzamı atıyorum. 

Sökeli bir yazar olarak fakültemizde düzenlenen “Cumhuriyet” temelinde son derece anlamlı “Atamızı Anma” konferansı dolayısıyla, başta konuşmacı Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN hocamıza, tüm emeği geçen akademisyen hocalarımıza ve okul personellerimize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sonuç itibariyle, makale çalışmamın başlığında belirttiğim üzere, vefatının 84. Yıldönümünde, Türk Milleti olarak; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, “Küresel devlet adamlığı ve liderliğini” “iyi okuyabilmemiz” gerekiyor. Türk Milleti olarak, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve Atamızın nezdinde, ezelden ebediyete bütün Türk büyüklerimizin düşünce felsefesini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Her açıdan emperyal hegemonyanın tahakküm kurmaya çalıştığı bu tam rekabetçi 21. Yüzyıl dünya konjonktüründe, “ATAMIZIN” belirttiği ve işaret ettiği çizgide milletçe durmadan yürümemiz ve ilerlememiz gerekiyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün işaret ettiği çizgiyi net bir şekilde idrak edebilmemiz için de, millet olarak, Turan AKKOYUN hocamız gibi değerli Türk bilim insanlarımıza her anlamda sahip çıkarak, onların, düşüncelerini, fikirlerini ve söylemlerini, kültürel, tarihsel, ulusal ve küresel perspektiflerde iyi biçimde özümsememiz gerekiyor.

Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN hocamızın konferans konuşması için erişim adresi: Kaynakça

https://yenisokegazetesi.com/haber/12524440/ataturk-ve-cumhuriyet-konulu-etkinlik-fakultede-yapıldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cumhur Kartal YILDIZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler