Söke’deki Beşparmak dağlarının dini barınak oluşu

Beşparmak dağları ve çevresinde bilinen başlıca manastırlar

 Yazılı kaynaklardan öğrendiğimize göre, efsane kahraman Ay tanrıçası Selena'nın çoban Endimona aşık olamasının tanıkları Latmos Dağları, Latmos Körfezi  (Beşparmak dağları ve Bafa Gölü suları) yüzyıllardır, nice tarihi olaya tanıklık yapmaya devam etmiştir, 

Latmos da denilen Beşparmak Dağları'nın bir kısım yerlerinde bugün bile aranılan, gezilen yerler var

Milattan sonra 7.8.9. asırlarda Beşparmak dağları, Bafa Gölü içindeki adacıklarda hiristiyan dinine bağlı irili ufaklı manastırlarda, Sina yarımadası ve Yemen tarafından, balıkçılık, zeytincilik ve kerestecilikten anlayan, çiftçilik yapmasını bilen hristiyan rahipler, halktan gördükleri yardım ve sanatlarından elde ettikleri paralarla görevlerini sürdürdüler, 

Söke'nin tarihini incelerken Söke ve çevresindeki dağlarda, adalarda yaşayan gerek müslüman ve gerek hristiyanların sanat, kültür, din, eğitim faaliyetlerini objektif olarak incelemek gerektiği inkar edilemez. 

 Beşparmak dağlarında yaşayan bu papazlara (Latros papazları) deniliyordu. Bazı kaynaklarda bu dağlarda ve adalarda on üç önemli manastır olduğu yazılı olmasına rağmen bir kısmı biliniyor, bir kısmı, Beşparmak dağlarının binlerce sihirli kaynakları içinde saklanmış vaziyette bulunmayı bekliyorlar. 

Bölgemize en uzak Selçuk yöresinden Akbük yöresine kadar onlarca manastırın nerelerde olduğu tarihi kaynaklarda isimleriyle belli. Dolayısı ile gerek manastır ve gerekse kiliselerin yüzde yüzü tamamen yok olmuş birer taş yığıntısı görünümündedir. 

 Yunanistan'da Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle görev yaptığım üç yılda bir iki gün Kavala Vilayet merkezine gittim Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın doğduğu evi ve heykelini görmek için giderken, Kavala Limanının yakınında Osmanlı Devrinden kalma çok güzel ve büyük bir camiin avlusunun, merkeplerle dolu olduğunu, sebzeci esnafının attıkları kasa, kutu ve çöplerin yığılı olduğunu gördüm, demek ki Avrupa'nın bazı şehir ve köylerinde Türk eserleri yıkılıyor, bakımsızlıktan yok oluyor. Bizde de bazı yerlerde büyük kiliseler kendi haline bırakılarak yıkılıp gidiyor. Bunu yazmamdaki amaç: papazları, manastırları, kiliseleri hristiyanları, bunların faaliyetlerini methetmek, onların yanlısı olmak, tarafgirlik yapmak değil, bir öğretmen olarak gördüklerimi, okuduklarımı, öğrendiklerimi objektif bir düşünceyle yazmaktır. 

Beşparmak dağları ve çevresinde bilinen başlıca manastırlar şunlardır: 

 1. Yediler manastırı : Kapıkırı köyünün güney doğusunda yediler mevkiindedir.

2. Stiles manastırı: Beşparmak dağlarının Arapavlusu mevkiindedir.

3. Sotores manastırı: Kapıkırı köyünün kuzeybatısında Eğridere mevkiindedir.

4. Kapıkırı adasındaki manastır; Bafa gölü içinde, kapıkırı köyü karşısındadır.

5. İkizada manastırları; Bafa gölü içinde Kapıkırının kuzey batısındadır.

6. Kahvehisar manastırları; Bu manastırlar ikisi büyük ikisi küçük dört adettir. Bafa gölünün güney batısındadır

7. Mene adası manastırı; Bafa gölünün güneyindedir.

8. Mersinet manastırı; Mersinet mevkiindedir. Bu manastırların tamamı bir taş yığını halindedir.

 Restore edilse çok para kazanılır ama, bugunkü ekonomik koşullarımızla hiç bir zaman imkan olmayacaktır.  

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Genç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?
Tüm anketler