DESTEDEN: Sökenin antik tarihi ve turizminde - İONİA (İyonya)

Tarihi kaynaklar, tarih öncesi çağlarda, ilk jeolojik oluşumların sonucunda, Orta Asyanın ortasında, doğudan batıya doğru uzanan TETİS ismini verdikleri bir denizin varlığından bahsederler, bu denizin etrafında büyük medeniyetlerin geliştiğini, zamanla büyük iklim değişiklikleri sonucunda yok olup gittiğini yazarlar.

Bu denizin kuruması ile etrafında oluşmuş, gelişmiş büyük insan kitlelerinin, Orta Asya' dan kuzeye, güneye, doğuya, batıya göç ettikleri, bu göçlerin tarih öncesi çağlardan 15. 16. asır sonlarına kadar devam ettiğini gene bu kaynakların verilerine dayanarak öğreniyoruz. Bu göçler, akınlar büyük boylar, kollar ve aşiretler şeklinde yayılma özelliği göstermektedir.

Gene edinilen bilgilere göre, Eski Büyük Medeniyetlere esas beşik görevini yapan Orta Asya Türk medeniyetleri olup, ismini bildiğimiz milletlerin köklerini teşkil etmektedir. Bugün bildiğimiz eski büyük medeniyetlerin başında, doğudan batıya doğru, Çin medeniyeti, Hint medeniyeti, İran Medeniyeti, Sümer, Mısır Eti Medeniyetleri, Ege ve Roma Medeniyetleri ile Meksika Aztek ile güney Amerika batısındaki İnka Medeniyetleri yer almaktadır.

Türkiye kara parçası bu akımların başladığı devirlerden en son göçlere kadar, Asya ve Avrupa kıtaları arasında çok kere kalıcı, bazen geçici medeniyetlerin atlama noktası olmuştur. Burada, Türkiye'nin jeomorfolojik, iklim ve çok bereketli toprak ve havzaların bulunduğu önemini göz ardı etmemek gereklidir. Asırlar boyu, insanlığın kitaplarda okuduğu, milletlerin köklerinin aslının, Orta Asya olduğu, daha doğrusu Türkiye'den geçenlerin, Türkiyeli kavimler olduğu noktasıdır. Çünkü Türkiye’den geçip, muhtelif yönlere akın düzenleyen insan boyları, dönüp, dolaşıp tekrar Türkiye topraklarında yerleşik medeniyetlerin öncülüğünü yapmışlardır.

Dünya tarihçilerinin çoğunun birleştikleri görüş ve ortaya attıkları tez; Orta Asya Türk Medeniyetlerini oluşturan, Asyadan, Avrupanın kuzeyine, batısına, doğusuna ve güneyine, göç eden KİMMERLER'İN, İSKİTLERİN, FRİG'LERİN, TRAKYALILAR'IN BİTİNYA, MİSYA, TRUVA, DOR, AKAD ve İYONLARIN Avrupa kökenli değil, Asya kökenli milletler olduklarıdır. Yâni eski büyük medeniyetleri miras bırakan milletlerin çoğu, daha önce Türkiyeli sonra Avrupalı, daha sonra gene Türkiyeli kavimlerin topluluğudur.

Aslında, Avrupa'da hiçbir medeniyet izi yok iken, bu izler Türkiye'de oluşmuştur. Tarihi kronolojik olaylar, detaylı şekilde, objektif bir görüşle incelendiğinde kavimler göçünün geniş gerçek haritasını çizmektedir. Bir Avrupalı milletten hiç bahsedilmediği devirlerde, daima Orta Asya ve Türkiye Milletleri’nin medeniyetlerinden söz edilmiştir ve yazılmıştır.

Yukarıda sıralamaya çalıştığımız bilgilerin ışığında ele aldığımız İONİA (İYONYA) yâni İON"ların ülkesinin bu Orta Asya Türk boylarının medeniyetleri ile çok sıkı bir tarihi bağı mevcuttur, Çünkü İON'ların aslı Orta Asya'lıdır, Avrupalı değildir.

İON'lar M.Ö, 1100-1000 yılları arasında Orta Asya yolu ile Avrupa'nın kuzeyine, daha sonra güneye inen DOR'lar ve AKA'lar gibi İLLİRYA, MAKEDONYA, TESALYA, LOKRİS, BİOTYA ve ATTİKA, KİKLAD ADALARI yolu ile üç büyük kol halinde diğer küçük Ege adalarını aşarak Anadolu’nun batı yörelerine yerleşen Orta Asyalı kavimlerdir.

Bu kavimler boyu, HERMAİOS KOLPOS ( İZMİR KÖRFEZİ) SCALANOVA KOLPOS (KUŞADASI KÖRFEZİ), BARGİLİKOS KOLPOS (MANDALYA KÖRFEZİ) alanlarının kapladığı Ege şeridinde (M.Ö. 1050 - M.Ö. 300) tarihleri arasında yaşayan ve İONİA medeniyetini sürdüren İON'lardır.

İran tarihi kaynaklarında (İONİA); YUNA ve İYUNA, Mısır tarihi kaynaklarında UİNİM ve OİNİM. İbrani tarih kaynaklarında, YAVAN, eski Yunan tarihi kaynaklarında YONİE ve İYONİ, yeniklâsik arkeoloji Literatüründe İONİA ve Türk Tarih kaynaklarında İYONYA diye anılmakta ve yazılmaktadır. Kelimenin aslı Mitoloji tarihinin kaydettiği İON isimli bir mitolojik kahramandan gelmektedir. İşte SÖKE şehrinin antik tarihi, dünya turizminin Türkiye'ye verdiği değerle çok bağlantılı önemli bir tarihtir. DEVAM EDECEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Genç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler