DESTEDEN: Sökenin antik tarihi ve turizminde - İONİA (İyonya)

Yenisöke Gazetesi arşivinden 15 mart 1995 

Dünya tarihine ışık tutan kaynakların başında, ONİKİ LEYHA KANUNLARI, GILGAMIŞ DESTANI, ETİ, SÜMER, TABLETLERİ, ÇİN, İRAN, AZTEK, İNKA YAZITLARI, İSKENDERİYE, BERGAMA VE SELSÜS KÜTÜPHANELERİ, HOMEROS DESTANI yer almaktadır. Bunlardan başka o devrin bazı milletlerinin, daha doğrusu site devletlerinin VULEFTİRİON (Meclislerinin) kaleme aldıkları site kararları ve emirnameleridir. Bu eserlerin çoğu yakılmış, yağma edilmiş veya kasten yok edilmişler, çok azı su yüzüne çıkarılmıştır. 

Bu kadar telefata rağmen henüz keşfedilememiş nice kuyu ve kaya kütüphaneleri, devirlerinde insanoğluna hep ışık tutmuştur. 

Bugünün 21. asır dünyasına girerken; kültür düzeyini yüzde yüzün üzerini aşmış milletler topluluğu içinde, kitaba verilen değer, kitap sevgisi, kitap bolluğu şaşılacak boyutlara ulaşmaktadır, öyle ki, istediğiniz her kitabı, hemen bulma imkânı olan ülkeler var dünya yüzünde, | yurdumuzda da bir kitap bolluğu var. Var ama, hemen her konuda hemen bulunabilecek kitaplar değil, bulmak için muhakkak büyük kütüphanelere gitmek ve oralarda aramak zorunda kalıyoruz. 

Kaynak kitap; çeşitli alanlarda karşımıza bazen bol, bazen az, bazen de yok denecek derecede çıkıyor. Kuvvetli kalemlerin yazdığı, bir iki yabancı dili çok iyi okuyan, yazan, konuşan değerli ilim adamlarımızın eserleri ya çok pahalı veya çok az baskılı oluyor. Muhakkak ki küçük hacimli yüz-yüz elli sayfalı bir kitabın basım masrafı küçümsenemiyecek boyutlara ulaşıyor. 

Fakat bazı zengin finans kaynakları bu imkânı yaratabiliyorlarsa da, çok konular, önemli görülen böyle eserlerde sathi geçiliyor, fazla detaylara her nedense inilemiyor, Halbuki bir konunun etraflı incelenerek yazılmaması, ileride kaynak kısırlığına yol açıyor ve geniş bilgiler elde edilemiyor. Veya bazı eserler Türkçe dışında bir dille yazıldığında herkese açık olamıyor, belirli bir zümre bu kitapları inceleme fırsatı bulabiliyor. Bu, bir önemli konudur. 

Bilhassa, Türkiye'de, arkeolojik ve turistik eserlerimizin bol sayıda olmaması dikkatleri çekicidir. 200 yıldan fazla bir zamandır Türk arkeologlarının temsilciliğinde, Alman, Fran. sız, Macar, İtalyan, Avusturya ve şu anda hatıra gelmeyen milletlerin arkeolog heyetlerinin yaptıkları kazı, araştırma ve inceleme raporlarının hepsi, tam anlamı ile kitap halinde basılıp çevresel bilgilerin kaynaklığından uzak kalmışlardır. 

Gerçi bu bilgilerin hepsi, Kültür Bakanlığımızın, Türk Tarih Kurumunun, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültemizin ve ilgili kuruluşlarımızın arşivlerinde bulunuyorsa da, tam anlamı ile hepsi, kitaplara yazılmış, halkımızın bilgisine sunulmuştur diyemeyiz. Bu konu ilgili mercilerimizin tutum ve davranışını kültürel yönden ilgilendiren bir konudur. Demek istiyoruz ” ki, ilgili eserlerimiz az değil, bol olsun, halk okusun, memleketini daha iyi tanısın, çünkü, yabancılar, yazdıkları eserlerde âdeta yurdumuzu bizden daha iyi tanıdıklarını iddia ediyor imajını vermeye çalışıyorlar. Arkeolojimiz ve turizmimizle ilgili düşündürücü ciddi bir konu da şu. Bakıyoruz, elimize alıyoruz, genel olarak inceliyoruz, hacimli bir kitap, bol fotoğraflı bir kitap, renkli, cicili bir kitap, arkada korkunç bir fiyat yazılı. 

Merakımızı gidermek, detaylara inmek düşüncesi ile kitap sayfalarını çeviriyoruz, bir de neler görüyoruz biliyor musunuz? Antik tarihte 2000 yıldan fazla söz sahibi olmuş, iki buçuk kilometreden uzun ve kocaman dört liman olan MİLET Şehri yarımadası, 25 santimetre. karelik bir sayfanın köşesine sıkıştırılarak, eğri büğrü üç yaşında bir çocuğun kalem karalaması gibi gösterilmiş, bugün dünya arkeoloji tarihinde tek ve ilk site devletlerinin meclislerinin toplandığı yer olan ve ismi bütün tarih kitaplarında yazılı olan PANİONİON'un ismi bile yazılmamış, Konu hakkında bilgisi olmayanlar için, evinin kitaplığına süs olarak konulabilir, Ama, konuyu biraz bilenler için 'böyle kitaplara lira değil 1 kuruş ödeyip almak bile insanı büyük zarara sokar. 

CİCİLİ DEĞİL, DOĞRU BİLGİ, TAM BİLGİ VEREN KİTAP İSTİYORUZ. 

İONİA, SÖKE şehri ile bağlantılıdır. Türkiye'de İONİA, ansiklopedilerin dar sayfalarında sıkışmış, can çekişmektedir. Sökemizi, çevremizi düşünerek İONİA'yı öğrenelim, öğretelim, kalemlerimizi alalım, yazalım. Toplumsal duyarsızlıklar, duyarlılık içine girmeli, bu hususta yabancı basının çok üstünde olan araştırma gücümüzü her yönü ile daha güçlü şekilde tanıtarak Türk turizmine gerçekçi desteği verebilmeliyiz.

DEVAM EOECEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Genç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler