DESTEDEN: Sökenin antik tarihi ve turizminde - IONIA (İyonya)

Yenisöke Gazetesi arşivinden 20 mart 1995 

Tarih kitaplarında ARCHEOLOGİA  Arkeoloji şeklinde yazılıyor ve her türlü san'at eserinin geçmişini ve önemini inceleyen bir ilim ve araştırma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Muhakkak ki her eser, san'at yapısı bakımından, kendi alanında, kendine has kriterleri (üzerinde durulacak) olan eser niteliğinde görülmelidir.

Her eserin üzerinde yazı, yâni tanıtıcı nitelik bulunmayabilir, Bunu incelemek, ayrı bir ilim ve uzmanlık konusudur. GRAFOLOJİ'de; (Yazı okuma ilmi)  Bu ilimle uğraşanlara GRAFOLOG denilmektedir. Tıpta OSTEOLOĞİA'da (Kemik ilmi) nasıl, bir karbon metodu ile üç beş bin yıllık bir kemik parçasının kaç yaşında, hangi cins bir canlının kemiği olduğu tesbit ediliyorsa, çok geniş çalışma alanı olan GRAFOLOJİ de böyle bir ilimdir.

Grafoloji bugün, arkeolojide, olduğu gibi birçok demografik (Insan toplumunun evrimi) çalışmalarını da içine almaktadır, Biz, Grafolojiyi konumuz olan arkeolojide ele almak, İşlemek istiyoruz.

Dünyanın ileri ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye'de de birçok san'at eserlerinin teşhir edildiği çeşitli müzeler mevcuttur, Bu müzelerin çeşitliliği yüzlerceyi geçer. Bunlardan bizim konumuzu ilgilendiren Arkeolojik müzelerdir. Arkeolojik müzelerde kapalı salonlar, açık salonlar mevcuttur, Teşhir edilen eserlerin önemi, büyüklüğü ve buna benzer nitelikleri yönünden bu eserler tasnife tâbi tutulur.

Herhangi bir müzeye gittiğimizde, dikkatle baktığımız her eserin mahiyetini, geçmişini ve önemi ile diğer özelliklerini hepimiz bilemeyiz, bu bilme işi uzmanlık işidir.

Hal böyle olunca, incelediğimiz eser hakkında bilgi sahibi olabilmek için, yardımcı elemanlara ihtiyacımız var demektir. Bu elemanlar arkeolojiyi iyi bilen ve Grafoloji uzmanı olan kişilerdir. Her arkeolog, Grafolog niteliğini taşımalıdır demek istemiyoruz. Zaten bu iki ilim kolu, ayrı ayrı geniş bir uzmanlık konusudur, her grafolog da, arkeolog olamaz. Yalnız bu iki branş, diğer ilimlerde olduğu gibi birbirini tamamlayan ilimlerdir.

Bir antik taşın üzerindeki yazı, bir arkaik (çok eski) veya hangi devre ait ise, bu yazının dikkatlice yazılması ve tercümesi gereklidir.

Her ne kadar Grafoloji, bir yazı okuma ilmi ise de, tercüme ilmini de içine almaktadır. Hangi yazılı eser, hangi dilde yazılmışsa, yazının kaligrafisi (yazılış şekli, harflerin şekli) grafolog tarafından tesbit edilir, o dilin tercümanı ise o dilde tercüme edilir, eser tanıtılır, ziyaretçilerin faydasına sunulur.

Fakat bazı tarihi eserleri incelediğimizde karşımıza birçok boşluklar çıkıyor. Bakıyoruz, bin, ikibin yılık bir heykelin altında küçük bir kelimeden başka bir yazı yok, veya bir ve daha büyük metre karelik bir yazılı kitabede M.Ö. ve MS. diye bir tarih yazılmış, başka bilgi yok. Bu durum karşısında incelediğimiz eser hakkında bir bilgi öğrenemiyoruz.

Bu bakımlardandır ki, arkeoloji ile grafoloji birbirine çok yakın iki büyük ilmi konulardır, bu iki ilim bir arada yürütülmeli, memleketimizin muhtelif yerlerinde teşhir edilen, değerli eserlerimiz hakkında, açıklayıcı, tanıtıcı çalışmalar yapılmalıdır. Eğer bu çalışmalar ilgili kuruluşlarımız tarafından ciddi surette ele alınmazsa, vatandaş (Ben bu taş yığınlarından birşey anlayamıyorum ki) demeye devam eder, vatandaş aydınlatılmamış olur, hatta daha ileriyi düşünürsek, eserler bir değli birkaç dilde olmalıdır.

Bu işin çok masraflı olabileceği düşüncelerinden biraz uzak kalabilirsek, bu tarihi eserlerin teşhir edildiği yer neresi olursa olsun bir turizm kazancının daha çok olacağı muhakkaktır.

Gerçi bu yolda yapılan çalışmalar var, var ama, müze depolarında veya teşhir salonlarında, bugüne kadar üzerinde etüd yapılmamış öyle ehemmiyetsiz görünen, heykeller, tabletler, anıtlar, kitabeler vs, var ki bunların içinde belki bir tanesi vardır ki, arkeoloji tarihinin herhangi bir yönünü alt üst edebilir. (DEVAM EDECEK)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Genç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler