Erbabı Bilir

Yaşamın ilacı mutlu bir evde,

hastalığın ilacı en yakın eczanede

Bazı olaylar vardır, duygularımıza hitap eder, bizi yorar, halsiz kılar, üzülür, kahrolur, kendimizi çok kötü hissederiz. Bazı olaylar ise ilaç gibi gelir, bizi

Erbabı Bilir

iyileştirir, kendimize getirir. O zaman kendimizi çok dingin, sağlıklı ve enerjik hissederiz. Bazen bedensel hasta oluruz hekime gideriz. Hekim hastalığımıza teşhis koyar ve tedavimiz için ilaçlar yazar. Ve biz ilaçları almak için eczaneye gider ilaçlarımızı alırız. Mal alımı yaptığımız ticarethaneler gibi gördüğümüz eczaneler aslında sağlık merkezlerinin devamıdır. Eczaneler bize uygun şart ve koşullarda ilaç temin eder, bulundurur.

Bugün Söke’nin Çeltikçi Mahallesi Bayındır sokaktaki Yeni Hayat

 Eczanesindeyim.

Gazetem okurları için size birçok soru soracağım fakat önce sizi tanımak isteriz.

Ben Öznur Yıldırım. Ankara Eczacılık Fakültesi mezunuyum ve 18 yıldır eczacılık yapıyorum. Yaptığım işi seviyorum. Evli ve 1 çocuk annesiyim.

İlaç denildiğinde akla birçok açıklama geliyor. Örneğin inşaatçılar kullandıkları kimyasallara, ev kadını

 temizlik maddesine ilaç diyor. Bir eczacı olarak söyler misiniz ilaç ne demektir? Nerelerde ve nasıl kullanılır? Çeşitleri nelerdir?

Söylediğiniz gibi ilaç sözcüğü farklı anlamlarda kullanılıyor. Eczacılıkta ilaç, insanların hastalığının tedavisinde kullanılan kimyasal maddedir. Diğer canlıların sağlığı için kullanılan ilaçlar da vardır ama bunlar eczanelerde bulunmaz. İnsan sağlığı için kullanılan ilaçlar mutlaka hekim veya eczacı tavsiyesiyle alınmalı ve kullanılmalıdır. Çünkü her ilaç her insana aynı etkiyi yapmaz. Size iyi gelen bir ilaç başkasında aynı etkiyi göstermeyebilir ya da başkasını iyileştiren ilaç size iyi gelmeyebilir. İlaçlar, kişilerin kullanımına göre farklı kutu ve ambalajlarda üretilir. Örneğin siz iğne olmak istemezsiniz o zaman size hap olarak verilir. Eğer hap da yutamıyorsanız aynı ilaç bu sefer şurup şeklinde verilir. Bizim ilaç olarak önerdiklerimizin tümü tedavi ilaçlarıdır.

Sağlığımıza düşkün olduğumuzu göstermez ama biz burnumuz aksa, hafif öksürsek, başımız dönse hemen ilaç aramaya başlarız. Sizce ilaç ne zaman kullanılmalı?

Vücut direncimiz yüksekse böyle durumlarda ilaç istemek bence yanlış olur. Vücut direnerek o hastalığın üstesinden gelir. Her rahatsızlıkta ilaç kullanmak bizim bağışıklık sistemimizi de etkileyecektir. Ama rahatsızlığınız sizin günlük yaşamınızı etkileyecek bir durumdaysa mutlaka dışarıdan bir ilaç takviyesi gerekir. Örneğin, tansiyon hastası yiyeceklerine ve hareketlerine dikkat ederek o rahatsızlığını yenemez, aynı şey şeker hastaları için de geçerlidir. Onların bu rahatsızlıklarını düzenlemek için ilaç kullanmaları gerekir. Bunu da mutlaka bir hekim kontrolünde yapmaları gerekir. Özellikle guatr gibi hormonsal rahatsızlıklarda mutlaka hekime gidilmeli ve onun yazdığı ilaçlar kullanılmalıdır. Özetlersem hastalığın şiddetine ve yaşamımızı ne kadar etkilediğine bakarak ilaç kullanmalı ve bunu mutlaka bir hekim kontrolünde yapmalıyız.

İlaçlardan kimyasal ürünler olarak söz ettiniz. Bize söyler misiniz, doğal ilaç nedir? Eczanelerde doğal ilaç bulunur mu?

Halkımızın doğal ürünler olarak gördüğü vitaminler ve takviyelerin tümü yarı sentetik ürünlerdir. Doğal ilaç herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan bitkilerin gövde, yaprak, tohum, kök gibi yerlerini kullanarak elde edilen bitkisel droglardır. Eczanelerimizde bitkisel ilaç satmayı biz de çok isteriz, sonuçta bunun için ciddi bir eğitim aldık. Bir botanikçi kadar bitkilere hâkimiz. Hazırlanması ve saklanması zor olduğu için bu o kadar kolay değil elbette. Bizler güvenilirliği yüksek ürünler bulundurmak isteriz, güvenmediğimiz ürünleri eczanemizden içeriye sokmayız. Maalesef bu konuda biraz pasif kalıyoruz. Burada diyeceksiniz ki, “Aktarlardan alınıp kullanılıyor.” Haklısınız yalnız şunu belirteyim, aktarlardan siz doğal ilaç değil baharat alıyorsunuz. Ve bazen bunların yanlış kullanımı yan etki yapıyor. Bu tür baharatları da aynı kimyasal ilaçlar gibi usulüne uygun kullanmak gerekiyor. Şunu net olarak ifade edeyim, kimyasal olsun, doğal olsun eğer ilaç alınıyorsa mutlaka eczanelerden alınmalı ve kullanımı bir eczacı tavsiyesiyle yapılmalı.

Sizden ilaç alırken üzerine ne zaman ve ne kadar kullanacağımızı yazıyorsunuz. Bu bilgiyle soruyorum, ilaç kullanmak ne zaman faydalı, ne zaman zararlı olur?

Rastgele kullanmak, eksik ya da fazla kullanmak her zaman zarar verir. Bir de ilaçlar tedavi amaçlı kullanılır. Hasta olmadan içilen ilaçlar vücuda zarar verir. Hekim tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar da zararlıdır. Hastaysak ve iyileşmek istiyorsak, hekimin yazdığı ilaçları almalı, eczacının tarif ettiği şekilde ve ilaçlar bitinceye kadar kullanmalıyız. İlaç kutularındaki miktarlar, hastalığınızın tedavi süresini de gösterir. Eğer eczacı günde iki tane yazdıysa ve kutuda 10 adet varsa hastalığınızın seyri 5 gündür. Bu süre bitmeden ilaçlarınızı iyileştim düşüncesiyle bırakırsanız hastalığınızın ileride tekrarlama olasılığı doğar. İlacın kullanım miktarını aslında hekim belirler. Bunu belirlerken de temel aldıkları hastalığın şiddeti, hastanın yaşı, boyu ve kilosudur. İlaç dozu bu bilgilere göre ayarlanır. Hastalarımıza önerim komşu, arkadaş, eş, dost tavsiyesiyle ilaç kullanmasınlar, özellikle onların verdikleri ilacı kesinlikle kullanmasınlar. Verilen ilacın tarihi geçmiş olabilir ve iyileşmek isterken daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirler.

Zaman zaman Aile Sağlık Merkezlerinde (ASM) ve hastanelerde hastalığımızdan dolayı ilaç yazdırıyoruz. Çoğunlukla da iyileştim diyerek ilaçları yarıda kesiyoruz ve kutuyu bitirmiyoruz. Böyle olunca ilaç koymak için dolaplar düzenlememiz gerekiyor. Evdeki ilaçları nasıl saklamamız, nelerden korumamız gerekir?

Halkımızda alışkanlıktır tüm ilaçları buzdolaplarının kapaklarına dizer. Bu yanlış bir eylemdir. Sadece soğuk zincire ait olan ilaçlar 4 ile 8 derece arasında saklanmalıdır. Bir ilacın soğuk zincirde korunması gerektiğini hem kutunun üzerindeki uyarıdan görürsünüz hem de eczacınız size söyler. Onun dışında aldığınız tüm ilaçlar evin en serin yerinde ve gün ışığı görmeyen bir çekmecede tutulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ilaçların ağızlarının ve kutularının kapalı olmasıdır. Özellikle merhem ve şurupların havayla teması önlenmelidir.

Peki, bu ilaçları evde tutmak yerine değerlendirebilir miyiz?

Elbette değerlendirebilirsiniz. Elinizdeki kullanmadığınız ilaçları ASM’lere bırakabilir, bu ilaçların yine doktor kontrolünde, sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmesini sağlayabilirsiniz. İlaçların son kullanma tarihlerine dikkat edilmiyor. Eğer evinizde son kullanma tarihi geçmiş ürünler varsa onları mutlaka ASM’lere götürün. Her hafta gelen imha araçlarıyla bu ilaçlar toplanarak imha ediliyor. İlacı çöpe atmak doğayı kirletmek, çöpten beslenen kedi, köpek, kuş gibi canlıların hayatını tehlikeye atmaktır.

Sizce Türkiye de ilaç kullanımı çok mu fazla?

Maalesef ülke olarak biraz fazla ilaç tüketiyoruz. Haftada iki bazen üç kez ilaç almaya gelen hastalarımız oluyor. Çok ilaç kullanmak hastaların iyileşmesini sağlamıyor. Aşırı ilaç kullanımı nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan, vücut direnci düşen kişiler ileride daha çabuk hasta olabiliyor ve iyileşmeleri daha çok zaman alıyor. Bazen de iyileşemez oluyorlar. Burada tekrar ediyorum. Hekim tavsiyesi olmadan lütfen ilaç kullanmayın. Ayrıca aşırı ilaç kullanmayı önlemenin yolu insanın kendisine bakmasıyla başlar. Yediklerimize dikkat edersek, spor yaparsak, zararlı maddelerden uzak durursak ve belirli aralıklarla tahlil yaptırırsak ileride karşılaşacağımız kötü durumlar için önlem almış oluruz.

Diyelim ki bir hasta hekimin yazdığı reçeteyle size geldi ve hasta yazılan ilaçlardan bazılarını almak istemedi. Bu davranış sizce ne kadar

doğru?

Kesinlikle doğru değil ama maalesef böyle durumlarla karşılaşıyoruz. Bir hekim hastalığın seyir ve şiddetine göre birden fazla ilaçla o hastalığa müdahale edebilir. Hastaların kendilerini hekim yerine koyarak reçetelerini daha doğrusu tedavilerini bölmelerine kesinlikle taraftar değilim ve bu davranışları çok yanlış buluyorum. Hasta o ilacı kullanmadığı için hastalık ilerleyebiliyor bu sefer daha ağır ilaçlarla müdahale gerekebiliyor.

Hastalar eczaneleri ticarethane gibi görse de burası bir sağlık merkezi. Bu arada ticarethane olan marketlerde ilaç satılıyor. Siz marketlerde ilaç satılmasına nasıl bakıyorsunuz?

Elbette olumsuz bakıyorum. Market çalışanının ilaç üzerine bilgisi olmaz. Hastanın sorularına yanlış cevaplar verebilir. Satılan ilacın yanlış dozda kullanılması sonucunda tedavi olmayacağı gibi daha kötü sonuçlarla da karşılaşmak her zaman mümkün. Eczacılar insan sağlığı konusunda eğitim almış yetkin kişilerdir. Halkımızdan ricam sağlıklarını düşünüyorlarsa hasta olduklarında mutlaka bir hekime gitsinler, hekimin yazdığı ilaçları eczanelerden alsınlar ve kutuların üzerinde yazan kurallara mutlaka uysunlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sabih Güzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler