Tarihte Yunan mezalimi ve Söke - Söke'de Yunan çetelere karşı çete kuruluşları

YeniSöke Gazetesi arşivinden - 19 mart 1996  Merhum Mehmet Ali Asrav'ın kaleminden 

Yunanlıların Söke'de büyük bir hegemonyası ile terör estirdiği yılların ortalarında, Yunanlılar önceden gelen yerli Rumlarla birleşerek halka olmadık, 

akla gelmedik zulümlere tabi tutarken, Söke'nin yerli halkı ile, Girit'ten gelen gençler birleşerek kısasa kısas misali örgütlenmeğe başladılar. Yunanlı jandarmalar evlerinden aldığı Türkleri karakollarda sabaha kadar işkence, dayakla yıldırmağa çalışırken, Girit'ten affa uğrayıp hapisten kurtulup göç edenlerin evlerini tespit edip yakıyor, kadın ve kızlara türlü türlü hakaretler yapmağa yeltenip, gebe kadınların üzerinde kumar oynayıp, pis salyalarını akıta akıta karın deşen Jak misali karınları deşerek, çocuk cinsini tespit ediyorlardı. Canlı canlı işkence ediyorlardı. 

Canlarına bu durumlardan gına gelen Cafer, Ağabeyi Haydar ve birçok gençler toplanarak karşı mücadeleye karar verirler. Ve onlar da ilk önce şimdi Zahire Pazarı olan Kavas Dede türbesinin arkasındaki mezarlığa, Cafer'in arkadaşları geceleri tabutların içlerine saklanarak, gözcünün ıslığı ile tabutlardan çıkan çete mensupları Burunköy'den gelip tavernadan dönen Yunanlıları atlarından indirerek öldürüp, mezarlığa atıyorlardı. 

 Bu gurup, Cafer'in ele başlığında Köse Nuri, Çulla Hüseyin, (Çullanın Türkçesi başa giyilen sadece göz ve ağız gözüken örgülü maske) Çoban Hüseyin, Kör Hilmi, Hasso, Ters Rızvan, Sucu Hüseyin'den oluşmuştu. 

 Öte yandan, yine Giritli Arapaki Hüseyin efe bir gurupla, Nalbantlar, Çavdar, Sayrayçı kısımlarında mekan yaparak Burunköy'deki zenginlerden har

aç alıp fakir fukara, Türklere yardım ederek fayda sağlıyordu. Cafer Efeyle bazı sebeplerden dolayı anlaşamayan Arapaki kendi gurubuyla bu ortamı Bağarası yöresinde sağlayarak, Yunanlıları taciz ediyordu, Arapaki Efe kurtuluşta yaptığı büyük katkıdan dolayı sonradan, Kuvayi Milli çevre kumandanı Tabak Yüzbaşı İsmail ile ortaklaşa çalışmış TBMM'nce taktir belgesiyle taltif edilmiş, Cumhuriyetin ilanından sonra hem Cafer Efe, hem Hasso Efe İstiklâl madalyası ile taltif edilmişlerdir. Ayrıca Büyük Nutukta efelerin Cumhuriyete katkılarından, fedakarlıklarından, vatanseverliklerinden Atatürk bahsetmiştir, Taktir etmiştir. 

 Daha sonra Cafer Efe kızanlarını çoğaltıp, resmen Yunanlılara karşı cephe açar. Bu maceraları ileriki yazılarımızda sizlere yaşayan yaşlılarımız ile çocuklarından ak taracağız. Ta ki Cafer Efe kalleşçe pusuya düşürülüp, Erbeyli istasyon yanında vuruluşuna, kellesinin hala Yunan askeri müzesinde olduğunu, Atina sokaklarında kesik eli ve başının dolaştırıldığını anlatmağa hiçbir macerasız hakikat olarak delilleriyle sizlere iletmeğe çalışacağız. 

 Cafer Efe'nin kızanları şu isimlerden oluşmuştu, 

 Cafer Efe, Sütçü Hüseyin (Erbeyli çatışmasında bacağından vurulmuş. Sakat kalmış, yıllarca Adliye altında sütçü ve yoğurtçuluk yapmış) Ters Rızvan (Erbeyli çatışma sında şehit olmuş), Çulla Hüseyin, Küçük İsmail Kahya, Haydaraki, Kör Hilmi (Caferin sağ kolu), Çoban Hüseyin (2 metre boyunda cüssesinden korkulurdu), Hasso Mehmet (TBMM İstiklâl madalyası sahibi, bir Karabine ile uçak düşürmesi meşhur) Kel Hasan, Kapsal Hüseyin, Köse Nuri, Çamo Mehmet (Girit'te Cafer'in arkadaşı O da Cafer gibi müebbet hapis iken affa uğrayıp sürülenlerden), Sucu Hüseyin, Arap İsmail (Çakıcının kızanı iken Cafer'in müfrezesine katıldı) Arif Efe (o da Arap İsmail gibi beraber katıldılar) Kabakçı İbrahim ve 30 kişilik kadrosunda birçok kızan vardı, Ama

 onlar pek sivrilmediği için isimlerini yazmıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Derleyen Meryem Yavaşoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler