DESTEDEN: Sökenin antik tarihi ve turizminde - İONİA (İyonya)

Turistik potansiyel güç, bir memleketin can damarlarından biri sayılır. Devletler bugün, Turizm politikalarını sağlam tutabilmek için, var güçleri ile çalışmakta, döviz kaynaklarını çoğaltma çarelerini aramaktadırlar. Yıllar önce, bu düşüncelere belki gereken önem, türlü bir takım değerler yönünden tam olarak verilemiyordu. Bugün Turizm sektörü deniylen şey, bir kuvvet olmuştur, Bu kuvvet parasal desteğin öngördüğü en önemli faktörlerin başında gelmektedir. 

Kimi arkeolojik kaynakların, Türkiye'deki antik kalıntıları 500 ün altında bir sayı vererek tanıtmaları çok garip gelmektedir. Bir tek TROÇA (Trua) şehrinin, dokuz şehir kalıntısının bir yerleşim yeri olduğunu, koca HİTİT'lerden bu yana, kalıntıların hesaplanması tam olarak gerçekleşse, bilinen ve karanlıkta kalan TÜRKİYE ANTİK ŞEHİRLERİ belki 4 binlere yaklaşır. Çünkü bilinen yerlerin yanında bilinmeyen yüzlerce, binlerce antik yöre vardır. 

Konumuzun başına dönersek, Turizmin ne denli bir tanıtıcı büyük unsur (eleman) olduğunu, anlamakta güçlük çekmeyiz. 

Turizmi ve turistik yerleri tanıtıcı elemanlar Turist Rehberleridir. Bu rehberler (Yol gösterici) Rehberlik Kanunu dediğimiz bir kanun gereği, bazı merkezlerimizde muayyen bir zaman aralığı sonrası bu görevi üstlenmiş olurlar ve çalışmaya başlarlar. Genel veya Bölgesel Tur Rehberi dediğimiz bu elemanlar kurslarda öğretilen, tarih, coğrafya, arkeoloji. sosyoloji ve bu benzer branşlarda, gerekli evreleri geçirerek rehber olurlar. Bu rehberler öğrendiklerini, kurslarda öğrendikleri yabancı dil ile turistlere arkeolojik sahalardaki seyahatlerde anlatmaya, faydalı olmaya çalışırlar. 

Eğer bu turlar (seyahatler) Türkiye'nin her bölgesini kaplayacak nitelikte ise, bu gibi turlara Genel Turlar, eğer yalnız bir bölgeyi kaplıyorsa bu turlara Bölgesel Turlar diyoruz. 

Bir memleket için Genel ve Bölgesel Turlar çok önemlidir. Çünkü gelen turist, sayısı ne kadar çok olursa, döviz kaynağı o kadar kuvvetli olur. Turizm konusu yalnız, seyahat etmek unsurundan başka, kalıcı, yatıcı, ikamet edici unsurları da içine almaktadır. Turist gelip geçici, yani sabah gelir, akşam Türkiye'yi terk edebilir. Ama bunun yanında otel, motel kamping, pansiyon, ev denilen yerlerde de kalan, bir müddet sonra giden turist kafileleri de olabilir. 

Hangi tip turistik seyahat olursa olsun, hedef; Türkiye'yi cennet güzellikleri ile, halkının misafirperver, saygılı, kültürü özellikleri ile olduğu imajını verebilmek, gerçekleştirmek olmalıdır.  

Uçak ile, tren ile, gemi ile, otobüs veya otomobil ile gelen bir turist kafilesinin, Türkiye'ye ayak bastığı yerden, hırsızdan mal kaçırır gibi hemen otobüslere bindirmek, hep aynı kalıntılara hep aynı noktadan giriş yapıp, adeta koşturur gibi çok dar saat aralığı içinde bilgi vermek, hep aynı çıkış noktasından otobüse bindirip hep aynı yemek yenilen yere götürüp, hızla tekrar geri getirip vapura, uçağa bindirmek gibi düşünebileceğimiz acelecilik içinde, tanıtıcı politikamız eksik kalır. 

Onun için Milletlerarası Turizm Organizasyonları arasında, rezervasyon konularına ciddiyetle eğilmeli, yabancı ülkelerde takip edilen bu tur politikaları çok iyi incelenmelidir. Turizm acenteleri arası döviz komisyonculuğundan ziyade, gerek seyahatlerde, gerek alışverişte ve yemek yedirmede turist, bizi soydular düşüncesinde olmamalıdır. Her şeyde bir menfaat arıyor isek biraz âdil olmalıyız. 

Önemli olan memleketimizdeki, genel ve bölgesel turlara iştirak edecek olan turist kafilelerinin sayısını, her geçen yıl aritmetiksel bir politika ile arttırmaya çalışabilirsek, 'Türkiye'yi ve Türk halkını daha iyi tanıtmaya çalışırız.  

Tanıtıcılıkta âdil olmak, objektif düşünmek, çok uzaklardaki yakınları, daha çok yakına getirmek demek olacaktır. (DEVAM EDECEK) 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Genç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler