Türklüğün ilham veren kalemi: Hayrani Ilgar 100 Yaşında

“Türklüğün İlham Veren Kalemi”;

“Hayrani ILGAR” Üstadımıza İthafen;

Takvimler, 1923 senesini, gösterirken, Cumhuriyetimizin, Kuruluşuydu.

Türklüğün menzili Tam Bağımsızlık yolunda, ışıldar istikbale, doğruydu.

Aynı sene Konya Akşehir’de “Elif gibi dimdik bir Milli Kalem” doğmuştu.

O’nunkisi, Milleti’ne fikri hizmet uğrunda görkemli ve ulvi bir yolculuktu.

“Necip Milletimizi şerefiyle, yaşatmak esasına” kaleminle verdin hep omzun.

Birleştirdin! Ne Orta Asya yıllarımızı, ne de “yavru vatan Kıbrısımızı” unuttun.

“Üçüncü Bahar” eserinde gelecek nesillere yol gösterdin, onlara, ışık tuttun.

Bilge Atamız Hayrani ILGAR; “Biz gençliğe”, “Mürşit bir ilham kaynağı” oldun.

“Görklü Cumhuriyetimiz”, 100. Yılına, doğru, bir bir, atıyor, adımlarını,

Türk Birliğimizin gelişmesiyse bu “ilkel medeniyetin” en mühim şartı,

İstiklal Süngülerimiz barıştırır elbet! Güney ve kuzey, Doğu ile Batıyı.

“Türk-İslam’ın”, Kutlu Sancağı! Dalgalanacaktır, diyarlardan diyarları.

Yüce TURAN Orta Asya’dan Anadolu’ya, aşar dipsiz-bucaksız sınırları,

Sarp, bitip, tükenmez dağları, Orhun Yazıtlarını, Korkak Çin duvarlarını.

Bu inançla çıkardı “Tren Sesi” “Küçük” ve “Uyanış” adlı dergi yayınlarını

Bereketli ömürleriniz olsun Türklüğün yazar üstadı, HAYRANİ ILGAR’I.

                                                            Yazar: Cumhur Kartal YILDIZ

Makaleleri ve fikirleriyle Yüce Milletimize her daim birleştirici yönü gösteren, Türklüğün ilham veren duayen kalemlerinden: Hayrani Ilgar üstadımız geçtiğimiz günlerde 100. yaşını kutladı 1 asırlık yaşamını Türklüğe adayan Hayrani üstadımız birbirinden kıymetli eserler kazandırdı. “Milletimizin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşama esasına” kalemiyle katkılar sağladı. Mücadele etti, zorluklara rağmen dergiler çıkararak, makaleler yazarak Milleti için hiç yılmadı.

Daima Hayrani ILGAR üstadımızın ve üstadımız gibi düşünenlerin izinden gidecek, genç bir yazar olarak, Saygıdeğer üstadımızın, 100. doğum gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Yüce Allah’tan sağlık, sıhhat, afiyet ve bereket dolu nice mutlu seneler geçirmesini diliyorum.

“Türklüğün İlham Veren Duayen Kalemlerinden”: “Hayrani Ilgar’ın” Kısa Bir Biyografisi

Üstadımıza İthafen şiirimde de belirttiğim gibi; Hayrani hocamız Konya’nın Akşehir ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Doğup, kısa bir müddet çocukluğunu yaşadığı Konya Akşehir’den henüz erken yaşta, ailesiyle birlikte, Türklüğün bağımsızlık sembollerinden İzmir’e gelmiştir. Ancak yaklaşık bir-iki senenin ardından yeniden memleketine dönmek durumunda kalacaktır. Sonra, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nda işe girer. 30 yıl süreyle vatanı, milleti ve memleketi için, bu güzide kurumumuzda, memur olarak çalışmasının ardından emekli olur. Lakin emeklilik yalnızca mesleği içindir, “Hayattan ve düşünceden asla emekli” olmayacaktır.

“Hayrani ILGAR” üstadımızın hayatı, hayat felsefesi ve düşüncesi, Türklük, Türk Kültürü ve Türk’ün yaşam tarzıdır. Üstadımız, o dönemlerin önde gelen Türklük hassasiyeti ve şuuru taşıyan kitle iletişim araçlarında ve neşriyatlarında birçok makale ve yazı kaleme almıştır. Bu noktada yalnızca makaleler kaleme almakla kalmaz ve dönemin maddi-ekonomik zorluğuna aldırış etmeden “aziz milleti için mücadeleyi kendisine şiar edinerek” birçok dergi de, çıkarır. Yukarıdaki şiirimde belirttiğim üzere, “Tren Sesi”, “Küçük” ve “Uyanış” adlı dergileri yayınlar. Tüm bu yayın mücadelesinin yanında, Milleti için yazdığı birçok eseri de, okuyucuya ulaştırır. Hayrani ILGAR üstadımız ayrıca ünlü fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız’ın da dava arkadaşıdır. Saygıdeğer Hayrani Ilgar; “Esaretten Kurtuluş”,“Samara Zindanları”,“Kıbrıslı Bir Mücahidin Romanı Gonca”, “Süyun Büke”,“Alper Tunga’nın Öcü”,“Yerhisar Bağları”, “Mutluluk Korkusu”, “Yalnızlık”, “Mete Han”, “Gizemli Asena” ve “Üçüncü Bahar” isimli eserlerin yazarıdır. Özetle; üstadımızın hayatı Türklüğe düşünsel açıdan ufuk açan büyük katkılar sağlamakla geçmiştir.  Üstadımız 1 asırlık hayatıyla Milletimize, biz Türk Gençliğine ve yazarlara ilham vermektedir.

Turan Akkoyun Hocamızdan, Hayrani Ilgar Üstadımızın Biyografisine Büyük Katkılar.

Söke İşletme Fakültemizde önceki dönemde Dekanlık görevini başarıyla yürüten, ADÜ İletişim Fakültesi Sinema Anabilim Dalı Başkanı ve ADVAK Yönetim Kurulu Başkanı: Sayın Prof. Dr. Turan Akkoyun hocamız, Hayrani üstadımızın biyografisine büyük katkılar vermiştir. Atamız Şeyh Edebali’nin belirttiği sözdeki gibi; “İnsanı Yaşat ki; Devletin Yaşasın” düsturuyla çalışmalar yürüten Turan Akkoyun hocamız, üstadımızın biyografisini oluşturarak, önemli bir kazanım meydana getirmiş ve değerli üstadın doğum gününe de bir kutlama mesajı iletmiştir. Bu mesajında da, üstadımızın, biyografi ve eserleriyle ilgili bilgileri Haziruna takdim etmiştir.

Genç bir yazar olarak; bu makaleyi kaleme alırken Sayın Prof. Dr. Turan Akkoyun hocamızın, geçen günlerde kaleme almış olduğu, “BBN Haber Gazetesi’nde” yayınlanan ve Hayrani Ilgar üstadımızın hayatını konu alan “Bir Türk’ün Menzili” adlı makalesinden oldukça faydalandım.

Saygıdeğer Hayrani ILGAR üstadımızın 100. Yaş gününde düzenlenen bu anlamlı doğum günü töreni ise, eşi Saygıdeğer Kamuran Hanımefendi ve Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı: Sayın Celal Öcal Beyefendi tarafından İzmir Narlıdere Huzurevi’nde organize edildi. Programın hemen başında İzmir Valiliği Türk Dünyası Hizmetleri Eski Koordinatörü Sn: Fadıl Ünal’ın, gerçekleştirdiği açılış konuşması ile Türklüğün sembol isimlerinden biri olan Sn: Ganire Paşayeva hanımefendi anıldı. Daha sonrasında Cavit Aliyev, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Ganire Paşayeva’yı anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Yazar Mehmet Kömen, Kenan Doğan, Nalân Öcal ve Sayın Ilgar’ın yakınları da bu güzel organizasyona iştirak ettiler. Ardından saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Turan Akkoyun, Yazar: Erol Maraşlı, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı: Sn Közhan Yazgan, Prof. Dr. Sn Ahmet Bican Ercülasun ve E.Ü. Türk Dünyası Araştırmaları Müdürü Prof. Dr. Sayın Nadim Macit hocamız gibi Türklüğün saygın ve önde gelen isimleri tarafından programa gönderilen kutlama mesajları okundu. Sonrasında da bir pasta kesimi gerçekleştirildi, Saygıdeğer Hayrani Ilgar üstadımıza ve Saygıdeğer eşi Kamuran Hanımefendiye, sağlık, huzur ve afiyetle dolu nice mutlu seneler diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cumhur Kartal YILDIZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Celal Öcal - Hayrani ılgar hocamız için yazdığınız bu guzel makale için size çok teşekkür ediyoruz celal öcal Kamuran Ilgar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 00:02


Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler