Başöğretmen…

1926 yılında gerçekleşen 1. Bakü Türkoloji Kongresi’nde alınan, Türk halklarının latin harflerine geçiş kararından sonra, yeni kurulan Cumhuriyetimizde de yeni harf çalışmalarına başlanır. Mustafa Kemal, yakın dostu İsmet İnönü’ye bu konu hakkında ne düşündüğünü sorar.

İsmet İnönü, Enver Paşa’nın harf düzenlemesi olan, ordu elifbası’nın  1. Dünya Savaşı öncesinde yol açtığı karışıklığı anlatır. Arap harfleriyle, ordu elifbası harflerinin aynı anda kullanılmasının, bu duruma yol açtığını ifade eder. Oluşan karışıklık yüzünden tekrar eski harflere dönüldüğünü söyler. İki alfabenin de aynı anda kullanılmasının yanlışlığının ikazını yapmış olur. Mustafa Kemal Atatürk’e başta siz de olmak üzere ciddiyet, inanç ve kararlılıkla, Latin harflerini kendisinin de tatbik etmesi gerektiğini söyler.  Atatürk de “ben başta olmak üzere hepimiz tatbik edeceğiz” cevabını verir. 01 Kasım 1928’de harf Devriminin gerçekleşmesi ile beraber millet mektepleri kurulur. Türk Milleti’nin aydınlanma yolculuğunda, Mustafa Kemal Atatürk 11 Kasım 1928 günü elinde kalemi alarak halka yeni Türk harflerini öğretmek için işe koyulur. O gün yapılan bakanlar kurulu toplantısında Atatürk’e Başöğretmen unvanı verilir. 24 Kasım 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’e verilen unvan millet mektepleri talimatnamesinde yayımlanarak resmileşir. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. Doğum yılı olan, 1981 Atatürk yılında, 24 Kasım 1928’de başöğretmen olduğu tarih de ülkemizde Öğretmenler Günü olarak ilan edilir.

Öğretmenler günü UNESCO’nun isteğiyle dünyada 1994 yılından beri 5 ekim günü kutlanmaktadır. Arap ülkelerinde ise 28 şubatta kullanır. Öğretmen; bilgi öğretmeyi meslek edinen kimse olarak tanımlanır. Tarihin ilk öğretmenleri hakkında, değerli bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ’ın ilk öğretmenler Sümer halkından olduğu bir makalesinde öğretmenliğin önemini belirtmiştir. Makalesinde Sümer öğretmenleri hazır bilgiyi öğretmemişlerdir. Dillerine uygun yazıyı bulmuşlar ve bu yazıyı öğretmek için okullar açmışlardı. Bu okullarda tarihin ilk öğretmenleri, ilk bilgileri kalıcı hale getirerek, bilginin nesilden nesile öğrenilmesini başarmışlardır.

Tarihten günümüze kadar da öğretmenlik mesleği ilk oluştuğu günkü özveriyle devam etmektedir. Öğretmen yaşadığımız toplumun her katmanındaki insanın yetişmesinde emeği olan, Kişinin bilgi ile aydınlanmasının kapılarını aralayan insandır. Meslek sahiplerinden iş insanlarına bilim insanlarından devletimizi yöneten liderlere kadar olan bütün bireylerin hayatlarında yetişirken emeği ve katkısı olan kişilerdir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk bunun için “Eserlerinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir” demiştir. Vatanımızın ve devletimizin geleceğini gençlere emanet ederken “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizlerin Eseri Olacaktır” sözüyle de gençlerin, nitelikli insanlar olarak topluma kazandırılmasındaki sorumluluğu öğretmenlere vermiştir. Kendilerine anlamlı günleri kutlu olsun…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Teyfik Algı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler