Atatürk’ün yeni nesli emanet ettiği Türk öğretmenleri

Eğitim tarihimizin birinci yüzyılı ve Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız mutlu yıl dönümünde Söke’de hayatta olup bir ikindi güneşi gibi batmak üzere ufku yaklaşmış olan 1. dönem Cumhuriyet öğretmenlerimize bir “ahde vefa olarak düşünülerek düzenlenmiş anma günü” ömürlerinin son günlerini yaşayan bu özverili öğretmenlerimizi mutlu etmiş ve sevindirmiştir.

Başta Sayın kaymakamımız olmak üzere bu önemli günü düşünerek, Cumhuriyetimizin bu kutsal 100. yılında Söke’de yaşayan 100 öğretmene böyle anlamlı bir hizmet ve anma Cumhuriyet döneminde Cumhuriyetle birlikte doğup ve ahirete intikal etmiş olan rahmetli öğretmenlerimizin bile ruhlarını şad etmiştir. Öğretmenlerimiz adına ben de bir Cumhuriyet öğretmeni olarak bu hizmeti düşünen ve sunanlara teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Bizim çağdaş eğitim tarihimiz de Cumhuriyet ile başlar. Osmanlı döneminin eğitimi ulusal bir Çağdaş eğitimi değildi. Belli kesimleri kapsıyordu. Cumhuriyetimizin ilanından sonra ulusal eğitime geçildi. Cumhuriyet çınarı henüz taze bir fidan gibi Anadolu toprağına tutunmaya çalışırken eğitimimiz de bu çınar’ın dalları gibi yapraklanarak Anadolu’ya yayıldı.

Cumhuriyetimizin 1. döneminde Türk milli eğitim tarihine damgasını Köy Enstitüleri vurmuş, öğretmen ve eğitimin Anadolu’ya açılmasını sağlamışlardır. Ne yazık ki eğitim tarihimizin bu başarılı dönemi bazı kafaların hışmına uğrayarak sekteye uğratılmış, ortadan kaldırılmıştır. Bunların yerine getirilen yeni sistemde de eğitim felsefesi hakim olmuştur. Bizde Cumhuriyetin ilk yani 1. yüzyılında yetişen ve özellikle Anadolu kırsalında ve köylerinde görev yapan öğretmenler çok sıkıntılı günler yaşamışlardır. Köylerde yeterli okul yok. Elektrik yok. Yol ve taşıt yok, yağmurda çamurda karda tipide köye yaya ve at ve katır sırtında günlerce gitmek zorunda kalmak ve köyde bir çok mahrumiyete katlanarak görev yapmak kolay değildi ama cumhuriyetin O nesli öğretmenleri “orada bir köy var. Gitsek de gitmesek de o köy bizim köyümüzdür” felsefesini ve mantığını yarattılar.

Kız çocuklarımızın okumasını istemeyen zihniyetler vardı o yıllarda. İlköğretim Müfettişi olan rahmetli Reşat Nuri Güntekin bir Çalıkuşu romanı yazarak bir Feride tipi yarattı. Feride köyde öğretmenliği köylülere sevdiren ilk hanım öğretmen olarak karşımıza çıkan ve köylü kızlarımıza bir ideal ve umut olmuştur. Yaban’dan sonra köye giren ebedi eser ise Çalıkuşu olmuş ve eğitim tarihimize damgasını vurmuştur.

Cumhuriyetin ilk yılları her alanda olduğu gibi Anadolu’da eğitim alanında heyecanlı ve motivasyonlu yıllarla geçmiştir. Atatürk’ün yetiştirme görevini verdiği “yeni nesil sizin eseriniz olacak” emaneti Türk öğretmeni tarafından hedefine ve amacına ulaşana kadar, işte bu nesil öğretmenlerimiz tarafından okuma ve yazma seferberliği savaşı gibi dönemler yaşayarak bugünkü Çağdaş Eğitim düzeyine ve seviyesine ulaşmıştır. Cumhuriyetimizi eğitim alanında taçlandıran ve her zaman Atatürk’ün izinde yürüyen cumhuriyet öğretmenlerini kutluyorum

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu ve mutlu olsun. Ölenlere tanrıdan sonsuz rahmet dilerken, sağ olanlara sağlıklı uzun ömürler ve mutlu günler dilerim. Hoşça kalın huzurlu günler sizlerin olsun.

Cumhuriyetimizin 100. yılında bu şiirimi bütün Türk öğretmenlerine armağan ediyorum Cumhuriyetimizin 100. yılı ve 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

SELAM SANA ÖĞRETMENİM

Ey yüce varlığım;

Benim, canım öğretmenim

Senin ellerinde büyüdüm,

Senin gösterdiğin yolda yürüdüm!.

Selâm sana, selâm sana... 

*

Gök yüzündeki yıldız gibi,

Yurdumun köyleri.

Yolları çamur, dağları karlı.

Sert eser, Anadolu rüzgârı.

Sen, yılmadan, yorulmadan,

Oradasın, oradasın... 

*

Elinde tebeşir, kara tahta başında,

Ders verirsin, Anadolu çocuklarına.

Onlar, ışık alır senin nurundan,

Onlar güç alır, senin gücünden.

Onlar, dağ olur, dev olur, asker olur.

Dosta dost, düşmana yıldırım olur.

Senin verdiğin Atatürkçü düşüncenin ışığından!

*

Meçhul savaşçılar gibisin;

Karşında düşmanın çok,

Cehalet, yobazlık, irtica!..

Hepsi sana düşman.

Ama senin ışığın:

O karanlıkları yakacak güçtedir.

Dayan öğretmenim, savaş öğretmenim.

Anadolu'm, seninle aydınlanacak.

Yurdumun kaderi seninle parlayacak.

Sen Atam'ın en büyük eserisin

Selâm sana, selâm sana öğretmenim.

Ensar Turgut TEKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ensar Turgut Tekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler