Sökeli daha bi kıymetini bilmeli

Dost dost diye nice nicesine sarıldım, beyhude dolandım, boşa yoruldum, ne bir vefa gördüm ne faydalandım. Her türlü isteğim topraktan aldım. Benim sadık yârim kara topraktır. Günü geldiğinde, Veysel’i bağrına alıp kucaklayan kara toprağın öneminin, kıymetinin ve hikmetinin anlaşılmasına vesile olsun, 5 Aralık Dünya Toprak Günü.

Dünya Toprak Günü, Uluslararası Toprak Bilimleri Birliği tarafından 2002 yılında toprağın, insan ve doğal yaşamın devamı üzerindeki önemine dikkat çekmek amacıyla kabul edilmiş, Birleşmiş Milletlerin 2013 yılında Gıda ve Tarım Örgütü olan FAO’nun isteğiyle 5 Aralık Dünya Toprak Günü olarak kabul edilmiştir. Toprak bünyesinde sayısız makro ve mikro organizmaların, organik ve inorganik maddelerin, elementlerin barındığı canlı bir karışımdır. Toprak ana, insan dahil gezegenimizde var olan bütün canlı ve bitkilerin hayatlarının ve beslenmelerinin yaşam kaynağıdır. 1 gram toprağın ortalama bin yılda oluştuğunu tespit eden insan, canlılar için toprağın önemini ve kıymetini anlaması gerekir. Yeryüzü şekillerinin, bitki örtüsü ve iklim koşullarının etkileşmesi ve birbirini aşındırmasıyla binlerce yıllık bir zamanın gelişiminde oluşan, yer kabuğunun en üst katmanındaki toprakta yaşam doğar, canlanır, ölür ve canlıların vücutları toprağa karışır. Toprağın içindeki özellikler ve unsurlar da bitkiler aracılığıyla tekrar canlıların bünyesine karışır. Yaşam döngüsü böyle sürer.

İnsanın aklını bilimle kullanarak, gezegenimizdeki toprak, su, atmosferin içinde varlığını tespit ettiği 118 elementin, yeryüzünde dağılımı farklı farklı olsa da dünya bütününü oluşturmaktadır. Dünya bütünü içinde yer alan bütün canlıların, bitkilerin, hayvanların, insanların vücut bünyelerinde aynı elementlerden farklı oranda mevcuttur. Anlayacağınız biz insanlar da dünya bütününün başlangıçtan beri bir üyesiyiz. Toprak, yaşamımızda bereketin, doğurganlığın, hayat vericiliğinin yanında içine aldığı ölmüş canlıları ortadan kaldıran sanki hiç var olmamış, yaşamamış halde yok eden özelliğiyle yaratıcının var ettiği gezegenimizin dört ana unsurundan biridir. Ve hayatımızda kullandığımız demirden plastiğe, cep telefonundan bilgisayara, kağıttan ahşaba, gıdamız olan etten süte, sebzeden meyveye kadar aklınıza gelen her nesne ve gıdanın ana kaynağı topraktır.

Toprağı oluşturan ana unsurlar %45’i inorganik maddeler, %25’i su, %25’i hava ve %5’i de organik maddelerdir. Dünya topraklarının onda birinde tarımsal gıda üretimi yapılabilmektedir. Ülkemiz toprak varlığınn 3’te biri işlenebilir arazi ve ekilebilir arazilerin de ancak beşte birine yakını sulanabilir konumundadır.

Sürdürebilir gıda güvenliğiyle beslenme hedeflerine ulaşmak için sağlıklı tarım topraklarına ihtiyaç vardır. İlçemiz insanı da, gerçekte ekonomik gücünü, bereketli ve humus zengini ovamızdaki topraktan aldığını iyi anlamalıdır. Büyük Ova kapsamında olan ülkemizde kaç  İl var ki İli’nin tamamı tarım arazisi sayılan. Ülke ekonomisinin temeli bile toprak tarımı olduğunu unutmamalıyız. İnsanlar yaşadığımız küresel iklim değişikliklerinde toprağın önemini anlayarak, çoraklaşmasına, erozyona uğramasına sebep olmamalı, topraklarımızı kimyasallarla kirletmemelidir. Yaşam kaynağımız olan toprağın kaybının ağır sonuçlarının olacağını düşünebilmeli, doğanın korunmasının temelinin bile, toprak varlığının korunmasından geçtiğini bilmeliyiz. Toprak varsa hayat var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Teyfik Algı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu Pazar Yerel Seçim Olsa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda Hangi Adaya Oy Verirsiniz?
Tüm anketler